Dermatologlara göre dudaklarınızı ısırmayı bırakmanızın yolu

Dermatologlara göre dudaklarınızı ısırmayı bırakmanızın yolu

Dudaklarınızı ısırıyor musunuz? Soruya cevabınız evetse ve dudaklarınızı ısırmayı bırakmak istiyorsanız doğru yere geldiniz. İnsanların dudaklarını neden ısırdıklarına yönelik olarak aslında iki farklı neden var. İlk olarak, kuru ve pul pul olan deri rahatsız edici olduğu ve dudaklarınız pamuk gibi yumuşak olmadığı için bu deriyi ısırmak istiyor olabilirsiniz. Dudaklarımız kuru olduğunda onları daha sık yalarız ve derileri koparırız, ancak bunu yapmak dudaklarımızın daha kuru hale gelmesine ve tahriş olmasına neden olabilir. Bu dürtü, sivilcelerinizi sıkmaya ve saçlarınızdaki kırıkları koparmaya benzer bir dürtüdür. Dudak ısırmanın ikinci nedeni ise anksiyetedir. Evet, stresliyseniz dudak ısırmanızın başka bir seviyeye taşındığını görebilirsiniz. Dudaklarımız, midemize ve bağırsağa bağlıdır. Pek çoğumuz stresli ya da anksiyeteli olduğumuzda istemsizce dudaklarımızı çiğner ya da koparırız. Duygularınızın, mide bulantısı ya da midenizde kelebeklerin uçuşması ile nasıl ilişkini olduğunu düşünün.

Dudak ısırma; stres, anksiyete ve sıkılmaya bağlı olarak görülebildiği gibi çocuklukta başlayarak yetişkinlikte de devam edebilen beden odaklı tekrarlayan davranış bozukluklarına bağlı olarak görülebilmektedir. Dudak ısırma, ara sıra gerçekleşebileceği gibi sürekli olarak da yapılabilmektedir. Sürekli olarak yapıldığı takdirde dudak dokusunda yaralanmalara ve kısa dönemde acı, ülser, enfeksiyona neden olabildiği gibi uzun dönemde ise yaralanmalara neden olabilir ve ağız kanseri riskini arttırabilir.

Dudaklarınızı ısırmayı bırakmaya kararlıysanız, bunu yapmaya yönelik ipuçlarını öğrenmek için okumaya devam etmelisiniz.

  • Tetikleyicileri belirleyin.

Alışkanlığınızı yenmenin başlıca yolu tetikleyicileri belirlemektir. Bilgisayarınızın başında otururken ve önemli bir işi halletmeye çalışırken dudaklarınızı ısırdığınızı fark ettiyseniz o zaman çiğneyecek başka bir şey bulun. Bunun için en iyi seçenek şekersiz sakızdır. Ayrıca dikkat dağıtma terapileri de işe yarayabilmektedir.

  • Stres seviyenizi azaltın.

Tetikleyiciniz stres ise stresi azaltmaya yönelik yollar arayabilirsiniz. Egzersiz ve meditasyonun bu konuda büyük yardımları olabilir. Bunlar işe yaramıyorsa bilişsel davranışçı terapi deneyebilirsiniz. Ancak dudak ısırmanın daha ciddi olduğu vakalarda tıbbi görüş gerekebilir.

  • Dudaklarınızı temizleyin.

Dudaklarınızı temizlemek, cildinizin geri kalanını temizlemek kadar önemlidir. Dudaklarınızı ruj, parlatıcı ya da kir gibi şeylerden arındırdığınızdan emin olmalısınız. Dudağınızı iyi bir durumda tutmak, istem dışı olarak sizi kurumuş ya da pul pul olmuş deriyi çiğnemekten alıkoyabilir. Dudak için, özellikle de dudak kenarlarına uygulayacak şekilde Dermalogica PreCleanse Balm ya da yağ gibi hassas ve besleyici bir ürün kullanın. Bu sayede makyajınız çıkacak ve ayrıca dudak çizgisinde oluşabilecek siyah noktaların önüne geçilecektir.

  • Dudaklarınızın da soyucuya ihtiyacı vardır.

Dudaklarınıza soyucu bir ürün uyguluyor musunuz? Yapmıyorsanız da yapmanız gerekir. Dudaklarınıza düzenli olarak soyucu uygulamak, sertleşen dokunun ve pul pul olmanın önüne geçebilir. Ancak dudağınız hassas bir bölge olduğu için nazik bir formül kullanmalısınız.

Bunun için Dermelogica Daily Microfoliant gibi nazik bir ürün kullanabilirsiniz. Pirinç kökenli olan bu ürün, hassas ciltler ve günlük kullanım için uygundur. Ürününüzü su ile uygulayabilir ve dudaklarınız üstüne bu kremsi macunu uygulayabilirsiniz. Sonrasında glikolik ve laktik asit içeren nazik bir kimyasal soyucu ile şeker kristallerinden oluşan bir scrub kullanabilirsiniz.

  • Sıkça nemlendirin.

Dudaklarımızın doğal nemi çok az olduğu için onları sürekli olarak nemli tutmalıyız. Bu sayede dudaklarınızın hacmi de düzelecektir. Bu nedenle dudaklarınızı nemlendirmek için hyalüronik asit gibi nemlendiriciler ile E vitamini ve avokado yağı gibi besleyici içeriklerin bulunduğu bir dudak balmı kullanabilirsiniz.

Mineral yağı ya da petrol ürünleri kökenli (vazelin gibi) ürünler kullanmanız dudak dokusunun kendi doğal korumasını azaltmasına neden olabilir. Dudaklarınızı nemlendirmek için Skinceuticals Antioxidant Lip Repair gibi E vitamini ve hyalüronik asit içeren bir ürün kullanabilirsiniz.

  • Dudaklarınızın bakımını gece yapın.

Gece boyu yüzünüzde kalacak bir maske ya da balm uygulamayı geceleri yaptığınız dudak bakım rutininizin bir parçası haline getirebilirsiniz. Bu ürünler sıklıkla cildinizin doğal onarım sürecini siz uyurken destekler. Bu sayede sabah uyandığınızda dudaklarınızın daha yumuşak ve dolgun olduğunu görebilirsiniz.

Gece bakımı için içerisinde hindistancevizi yağı ve yabani mango bulunduran, cildin doğal bariyerini besleyen Kiehl’s Buttermask for Lips kullanabilirsiniz. Bu ürünü gece dudaklarınızda maske şeklinde bırakabilir ve sabaha daha yumuşak ve dolgun dudaklar ile uyanabilirsiniz.

Kore markası olan Laneige’in C vitamini ve hyalüronik asit içeren Lip Sleeping Mask ürünü ile sabaha daha yumuşak ve nemli dudaklarla uyanmanızda yardımcı olacaktır.

  • Cesur renkli rujlar kullanın.

Renkli dudak parlatıcısı ya da parlak bir ruj sürmeyi deneyebilirsiniz. Bu ürünlerin çabukça dağılabileceğini bilmek, dudaklarınızı ısırmaya başlamanızı engelleyebilir. Ama tadı güzel olan bir ruj ya da balm kullanmayın!

Nars Audacious Lipstick in Rita, canlı rengi sayesinde uzun zaman boyunca rengini koruyor. Bu kırmızı renk sayesinde dudaklarınızı ısırmak istemeyeceksiniz.

Bite Beauty Power Move Creamy Matte Lip Crayon’ın kremsi yapısı ve canlı rengi sayesinde dudaklarınızın beslendiğini hissedeceksiniz.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir