Devamlı şeker isteğinizin olmasının 3 muhtemel sebebi

Devamlı şeker isteğinizin olmasının 3 muhtemel sebebi

Tatlı, tuzlu, yumuşak veya sert, neye karşı aşırı istek duyarsanız duyun, bu açlıktan daha derin bir şeyin olduğunun işaretidir. Bazı vakalarda yeme isteği nostalji, üzüntü ve rahatlama gibi duygusal bir yere sahip olur. Ancak şeker yeme isteği rastgele ve sık sık ortaya çıkıyorsa, bedeniniz daha fazla fizyolojik işaret gönderiyor olabilir.

Kan Şekeri Dalgalanmaları

Kan şekerindeki yükselme ve düşüşler ani ve güçlü şekilde gelen şeker isteğinin sebebi olabilir. Kan şekeri düzeyleriniz düştüğünde, bedeniniz şekeri tekrar yükseltmeye çalışır ve bu nedenle gıda talep eder.

Bu kan şekeri dalgalanmasının sebebi abur cubur gıdalar olabilir. Yüksek derecede işlenmiş şeker ve karbonhidratların sindirim ve emilim hızı daha yüksektir ve bu da kan şekerinin zıplamasına sebep olur ve ardından da düşüş gelir.

Düşüşe engel olmak için öğünlerinize daha fazla protein ve lif zengini karbonhidratlar ekleyin. Bu besinler daha yavaş sindirilirler ve kan şekeri düzeylerini dengede tutarlar. Ayrıca daha uzun süre tok kalmanıza da yardımcı olurlar.

Magnezyum Eksikliği

Magnezyum bedenimizde protein sentezinden, kan şekeri kontrolünden, enerji üretiminden ve pek çok diğer temel işlevden sorumlu olan bir mineraldir. Magnezyum eksikliği olduğunda beden hücrelere enerji aktarmakta zorlanır ve bu nedenle yorgun hisseder, şeker istersiniz.
Yeterince magnezyum aldığınızdan emin olmak için bir takviye almayı veya beslenmenize magnezyum zengini gıdalar katmayı düşünün. Şeker isteğini azaltma potansiyelinin yanında magnezyum uyku kalitesini de yükseltebilir.

Susuzluk

Susuzluğu genelde kuru ağız, baş ağrıları ve idrar renginde değişimle bağdaştırsak da, şeker isteği ile de ortaya çıkabilir. Genelde susuzluk işaretini açlık işareti ile karıştırırız.
Bu isteği azaltmak ve daha fazla su almak için su, çay veya elektrolit zengini gıdalar tüketebilirsiniz. Eğer hala açsanız, salatalık, karpuz ve orman meyveleri gibi su sağlayacak atıştırmalıklar tercih edin.

Sonuç Olarak

Tek isteğiniz bir kutu kurabiye yemekken akşam yemeği hazırlamaya çalışmak zorlu olabilir. Ancak tükettiklerinize dikkat etmek ve tabağınızdaki yemekler için şükretmek, sağlıklı yemeden keyif almayı daha kolay hale getirir.
Eğer dengeli ve besleyici bir akşam yemeğinden sonra hala tatlı istiyorsanız, bu gerçekten tatlı bir şey istediğiniz anlamına gelebilir ve bunda bir sorun yok. Bu durumda hafif ve az şekerli tariflere göz atabilirsiniz.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir