Doğru şifalı taşları nasıl seçeceğinizi merak ediyor musunuz? Belki de bir tane seçmek istiyorsunuz ancak nereden ve nasıl başlayacağınızı bilmiyorsunuzdur. Şifalı kristalleri hayatınıza sokmanın pek çok sebebi var ve çok fazla da taş var ve bu yüzden hangisinin kendiniz için doğru olacağını bilmek isteyebilirsiniz. Taşları günlük yaşantımızda iyileştirici amaçlar için kullanıyoruz. Örneğin bize iyileştirici ve ruhani yolculuklarımızda yoldaşlık ve rehberlik edebiliyorlar. Pembe kuvarstan ametiste kadar çok fazlası var ve bu nedenle size bu seçim sürecinde yardımcı olmaya çalışacağız.

Şifalı Kristaller Nelerdir?

Doğru şifalı taşı seçmek için ilk olarak şifalı taşların ne olduklarını anlamak gerekiyor. Kristaller, mücevherler, mineraller, taşlar… bunların hepsinde titreşim enerjisi vardır. Bu enerji seçtiğiniz şifali kristalin türüne bağlı olarak çeşitli oranlarda yayılır ve hareket eder. Kristalden yayılan ve emdiğimiz, dönüştürdüğümüz titreşimler bedenimiz tarafından o kristale ait enerji ve özelliklere göre tepki görür. Etkiler pozitif ve faydalıdırlar çünkü her bir taşın enerjisi kendini iyileştirme gücü için farklı şekilde değerlendirir. Örneğin bazıları enerji üretirken, bazıları enerjiyi emerek depolayabilirler. Şifalı taşların enerjisi dışarı da yayılabilir veya başka faktörler tarafından güçlendirilebilir.

Doğru şifalı taşı seçmek söz konusu olduğunda, kristallerin bizi dünyaya ve onun iyileştiren titreşimlerine bağlamaya yardımcı olduklarını unutmamak gerek. İnanç ve niyet taşın enerjisini güçlendirir ve bu nedenle taşlarla iyileşmek söz konusu olduğunda kendimiz için koyduğumuz niyet çok önemlidir. Örneğin düşüncelerimiz enerji oldukları için, bir taşın niyetinize yardımcı olacağına inanırsanız, bu titreşimler taş tarafından alınır ve kullanılırlar. Bu da istenen fiziki veya ruhani iyileşmeyi harekete geçirir. Şifalı taşlar bizi dünyaya bağlarlar ve kendilerini yaşamın elementleri ve evrensel iyileştirme özellikleri ile sunarlar. Büyük bir rehberlik ve destek sağlayarak bizi iyileşme sürecinde desteklerler.

Farklı taşların çok farklı şifalı özellikleri vardır ve bu nedenle ilk olarak hangi taşla birlikte çalışmak istediğinizi seçmeniz gerekli. Şifalı taşlar zihin ve bedenimizden negatif enerjiyi kaldırmaları ile bilinirler ve bu sayede pozitif titreşimlere izin vererek sağlıklı olmamızı sağlarlar. Bazı taşlar koruyucu özellikleri ile bilinirlerken, bazıları ise sevgi, denge ve uyum sağlarlar. Bolluk, netlik ve gelişim için de taşlar vardır. Şifalı taşların bizi daha yüksek iyileştirici bir güce bağlayan özellikleri vardır ve böylece ruhani mücadelemizde bize rehberlik edebilirler. Taşları iyileşme için kullanabileceğimizi bildiğimizde, ihtiyaçlarımız için doğru olan taşı geçmekte daha başarılı oluruz.

Neden Şifalı Taşları Kullanmalı?

Neden sorusu bu süreçte aklınıza gelebilir: neden taş ve mineralleri kullanmalı ve gerçekten şifalı bir taşa ihtiyacım var mı? Eğer bir kristal seçmeyi düşündüyseniz, muhtemelen ihtiyacınız vardır.
İnsanlar şifalı taşları çeşitli sebepler ve niyetler ile kullanırlar. Bazıları şöyle:

Fiziksel İyileşme

Pek çok sağlık sorunu nedeniyle insanlar tedavilerinde holistik destek almaya çalışıyorlar. Ağrılardan hastalıklara, ilaç ve hastalıkların yan etkilerinden tekrar eden baş ağrısı ve mide bağırsak sorunları ile uykusuzluğa kadar pek çok sorunda insanların doğru şifalı taşı seçmek için araştırmaları oldukça önemlidir.

Duygusal İyileşme

İnsanlar üzüntü, yas, sinir veya stres gibi şeyler yaşadıklarında bu duygularını hafifletebilmek ve aşabilmek için doğru şifalı taşları araştırıyorlar. Kıskanlık, yaratıcılığın körelmesi, tutkusuzluk ve ilgisizlik gibi bazı diğer duygusal sebepler de taşların revaçta olmalarının bir sebebi.

Ruhani İyileşme

Ruhani olarak kaynağa daha bağlı olmak istediğimiz zamanlar vardır. Bu evren, tanrı, dünya ana ve daha yüksek bir kaynak olabilir. Bazen bu bağı keşfetmek ve güçlendirmek için biraz rehberliğe ihtiyacımız vardır. Şifalı taşlar kendimizi bulmak için başladığımız ruhani yolculuğa yardımcı olurlar ve hayatımızdaki bu ruhani bağı güçlendirir ve derinleştirirler. Doğru şifalı taşı nasıl seçeceğinizi merak ediyorsanız ve aradığınız şey ruhani destek ise, bu güzel bir başlangıç noktasıdır.

Meditasyon

Şifalı taşlar meditasyonu tamamlarlar ve bilincin daha derin durumlarına geçiş için bize rehberlik ederler. Farklı taşlar farklı frekans ve titreşimleri arttırırlar ve böylece meditasyon niyetinize erişmenize yardımcı olabilirler.

Çakraları Dengelemek

Enerji alanlarımız hizalanmadığında ve enerjimiz fiziksel, zihinsel veya duygusal rahatsızlıklardan dolayı fazla veya düşükse, çakralarımız bu dengesizliği yansıtırlar. Çakralarımızı dengeleyerek genel sağlığımızı iyileştirebiliriz ve buna ruhani sağlığımız da dahil. Enerjimiz hizalı olduğunda tüm sistemimiz daha iyi işlev gösterir ve dengeli çakralar ile daha yüksek bir uyum düzeyinde oluruz. Pek çok kristal çakralarımıza yardımcı olur ve farklı taşlar yedi temel enerji merkezimizin her birini farklı etkiler. Doğru taşı seçerken niyetiniz çakraları dengelemek ise, dengelenmesi gereken çakraya uygun enerji üreten taşı seçmeniz gerekiyor.

Genel Uygulamalar

Bazen şifalı taşlar yaşam alanımızda olduklarında veya bizimle birlikte taşındıklarında daha iyi hissederiz ve bundan keyif alırız. Şifalı taşların güzelliğini takdir etmek ve onlara hayranlık duymak onlara sahip olmanın geçerli bir sebebidir. Eğer taşları seviyorsanız, onları neden hayatınızı zenginleştirmek için kullanmıyorsunuz ki?

Doğru Taşı Nasıl Seçebilirsiniz?

Neden bir taş istediğinize dair sebebi bulduktan sonra, her duruma uygun taşları seçmek daha uygun olur. Eğer hala sebebinizi bilmiyorsanız bunda da sorun yok çünkü buna uygun taşlar da var.

Kendi iç sesiniz ve içgüdüleriniz doğru şifalı taşı seçme konusunda en iyi rehberiniz olacaktır. Belli taşlar size daha çekici gelebilir çünkü bilinçaltımız ve üst benliğimiz genelde ihtiyacımız olan şeyi bilir ve ona ilgi gösterir. Taşlara bakın, onları hissedin ve tutun. Her birini tutarken yaşadığınız hisleri fark edin. Her taşı elinizde tutarken sessiz durun ve gözlerinizi kapatıp hissettiğiniz titreşimin türüne odaklanın. Sizinle en uyum içinde olan taşı seçin.

Dikkat edilecek sorular:

Ruhani bağ ihtiyacımız mı var?
Duygusal olarak zorlanıyor musunuz?
İyileşme ve enerji desteğine ihtiyaç duyan fiziksel bir rahatsızlığınız mı var?

Ruhani İyileşme İçin Şifalı Taşlar

Kendini ruhani olarak iyileştirmek ve ruhani bağları derinleştirmek isteyenler için aşağıda kristaller iyi olabilirler.

Ametist: Ruhumuzun sağlığını iyileştirmek ve onunla bağ kurmak için iyi bir taştır. İçgüdüler ve psişik yetenekleri güçlendirir. Ametist meditasyonda yardım sağlar ve üçüncü göz çakrasıyla iyi çalışır. Zihni sakinleştirir ve sessizleştirir, kendi derinliklerimize dalmamıza olanak tanır.

Selenit: Bizi sonsuzluğa, ruh rehberimize ve kendi sezgilerimize bağlar. Selenit bilinç düzeyimizi yükseltir ve daha derin bir ruhani bağa yardımcı olur.

Selestit: Doğal sezgilerinizi arttırmaya ve ruhani bağınızı yükseltmeye yardımcı olur. Kutsal bir taş olarak bilindiğinden taç çakrasını dengeler ve ayrıca kutsal rehberlik ile bağı ifade etmeye destek sağlar.

Fluorit: Sezgilerimizi ve psişik bağımızı yükseltir. Yüksek titreşimli bir taştır ve auramızı da korur.

Çöl gülü: Zihni yatıştırmaya destek olur, daha derin bir meditasyon sağlar ve geçmiş hayatlarımıza bakmamıza yardımcı olur. Ruhani bağ taşıdır ve daha derin bir kutsallığı anlamamızı sağlar.

Duygusal İyileşme İçin Şifalı Taşlar

Kendiniz ve ruhani sağlığınız için doğru şifalı taşı seçmek için sizi geride bırakan ve gelişiminizi engelleyen sorunları düşünün. Genelde stres, kaygı ve sinir gibi duyguların zihinlerimizi yatıştırmaya engel olduklarını fark ederiz. Bu kristaller duygusal dengenize yardımcı olacaklardır.

Mavi akik: Çok sakinleştirici bir taştır, sinir ve agresyonu nötralize eder. Mavi akik çok titreşimlidir ve mizacı yumuşatır.

Pembe kuvars: Sevgi, özellikle de kendini sevme taşıdır. Bu merhametli şifalı taş affetme ve sinir gibi sorunları aşmak için çok iyidir. Pembe kuvars çok naziktir ancak duyguları dengeleme konusunda çok etkilidir. Rodokrozit adlı başka bir taş da benzer iyileştirici özelliklere sahiptir ve bu nedenle duyguları yatıştırma konusunda iyi bir seçenektir.

Peridot: Kıskançlık ve sinirlilik sorunlarına karşı mükemmeldir. Kalp çakrasına bağlı olan peridot, sahip olduğumuz şeylere karşı minnet ve şükran duymamıza yardımcı olur.

Dumanlı kuvars: Duygusal tıkanmalara, özellikle de negatiflik ve sinire yardımcı olur. Kök çakrası ile eşleştiğinde yas ve umutsuzluk konusunda da yardımcı olur. Ayrıca apaçi gözyaşlarını da kullanarak yas ve depresyon gibi hislerinizden kurtulabilirsiniz.

Mavi kyanit: Topraklanmış ve sakin hissetmemize yardımcı olur. Yatıştırıcı bir mavi taş olan kyanit, stres ve kaygıları hafifletir, dengeli ve güçlenmiş hissetmemizi sağlar. Bu taş tüm çakralar için uygundur.

Siyah turmalin: Zorluklardan dolayı fazla yüklenmiş hissediyorsanız doğru taş olabilir. Negatif enerjileri emer, özellikle de kaygı, endişe ve korku duygularını alır. Ayrıca yüzleştiğiniz zorlukların pozitif yanlarını fark etmenize de yardımcı olur.

Angelit: Rahatlama ve destek sağlar, kaygı ve endişeleri savuşturmak için iyi bir taştır. Angelit sakin ve huzurlu hissetmemize yardımcı olur, korku duygumuzu aşmamıza destek olur.

Kırmızı yeşim: Kendimizi ilgisizlik, enerjisizlik ve tutkusuzluk durumunda bulmamız halinde yardımcı olur. Yaşam enerjisini arttırır, yaratıcılığı ve tutkularımızı tekrar ateşler. Akik de enerjiyi arttırmak ve motivasyon sağlamak için idealdir.

Fiziksel Sağlık İçin Şifalı Taşlar

Kendiniz ve fiziksel sağlığınız için doğru şifalı taşı seçmek için öncelikle rahatsızlığımızın ne olduğunu düşünmek gerekiyor. Baş ağrısı, mide bağırsak sorunları, ağrı ve uykusuzluk insanların çözüm aradıkları yaygın sorunlar arasında yer alıyorlar. Sezgilerinizin kristal seçiminde size rehberlik etmesine izin gelin ve size iyi gelen titreşimleri fark edin.

Lapis lazuli: Sinir sistemini rahatlatır ve ağrı tıkanmalarını serbest bırakır, özellikle baş ağrısına yardımcı olur. Lapis lazuli baş ağrılarına iyi bir çare olur, üçüncü göz çakrasını dengeler ve baş ağrısının diğer yan etkilerini de ortadan kaldırır. Baş ağrılarınız için doğru şifalı taşı bulmak için uğraşırken ametistin de benzer şifalı özelliklerinin olduğunu belirtelim.

Turkuaz: Boğaz çakrasına bağlıdır ve baş ağrısına da yardımcı olabilir. Turkuaz sakinlik ve streste azalma hissi de sağlar. Amber veya kopal da baş ağrılarını hafifletebilri veya daha başlamadan bitirebilir. Fosilleşmiş reçineden oluşan amber baş ağrısına sebep olan duygusal problemleri bırakmaya yardımcı olur ve bu nedenle doğru şifalı taş olma konusunda bir seçenektir.

Sitrin: Bedene detoks konusunda yardımcı olur, sindirim sorunlarını hafifletir. Sitrin özellikle bulantılar için iyi bir şifalı taştır, sistemi dengeler, mide ve sindirim rahatsızlıklarına iyi gelir. Metabolizmayı hızlandırmakla da bağlantılı bir taştır.

Apatit: Fiziksel sağlık için, özellikle de mide ve sindirim sorunları için uygun bir taştır. Açlığı bastırır, toksinleri atar ve sindirim sisteminin kontrolünü tekrar ele almayı sağlar.

Lal taşı: Midedeki baskıyı alır, genel olarak sindirimde rahatlama sağlar. Lal taşını sindirim problemlerine karşı iyileştirici titreşimleri için seçebilirsiniz. Altın kaplan gözü de sindirimde rahatlama sağlar ve solar plexus çakrası ile iyi çalışır, mide ile bağlantılı enerjik bir uyum yaratmaya yardımcı olur.

Hematit: Sinir hücrelerimize denk düşer ve ağrıları azaltır. Hematit daha iyi ve düzenli bir kan akışı sağlar. Doğru şifalı taşı seçerken demir zengini hematit kronik ağrı ve demir eksikliklerine iyi gelir.

Ay taşı: Hormonal dengesizlikleri hafifletir ve adet sancıları, gebelik gibi doğurganlık sorunlarına yardımcı olur. Ay taşı toksinleri ortadan kaldırmaya ve sindirim sistemini rahatlatmaya da yardımcı olur.

Zümrüt: Zümrüt inflamasyonu azaltmaya yardımcı olabilen ve bağışıklık sistemini de güçlendiren çok iyileştirici bir taştır. Yeşil kalsit de inflamasyonlar için bir diğer şifalı taştır. Özellikle artrit kaynaklı inflamasyona etki eder.

Hovlit: Uykusuz gecelere iyi gelir. Rahatlatan titreşimler yayarak uykusuzluğu azaltır ve huzurlu geceler sağlar.

Malakit: Sistemi detoks etmek ve enerjimizi dönüştürmek için uygun bir taştır, hastalıkların kronik ağrılarını azaltır. Bakır taşı olarak da bilinen bu taş bağışıklık sistemini güçlendirir, ağrıları hafifletir.

Lepidolit: Stresi azaltır ve geceleri uyumaya yardımcı olan sakin bir enerji sağlar. Bu taşı yastığınızın altına koyarak güvenli ve huzurlu bir uyku çekebilirsiniz.

Temiz kuvars: İyileşen rahatsızlıklar için destek olacaktır. Saflık ve farkındalık taşıdır ve genel olarak sağlık niyetlerini güçlendirir. Bu kuvars kristali diğer kristallerin enerjisini destekler ve güçlendirir. Bu nedenle hangi taşı seçeceğinizi düşünürken hata yapamayacağınız bir taştır. Onu diğer kristalinizin yanında bir destek olarak da kullanabilirsiniz.

Şungit: Şungit bizleri elektromanyetik dalgalardan korur. Ayrıca stres hissini de azaltabilir.

Şifalı Taşları Nasıl Kullanmalı?

Artık doğru taşı seçtiğinize göre ne yapmalı? Bu güzel hediyeyi eve mi götüreceksiniz? İlk olarak taşınızı temizleyin ve iyileşme niyetini tanımlayın. Kristali tütsüleyebilir, akan suyun altında tutabilir, ay ışığında bırakabilir, sesli titreşimler ile temizleyebilirsiniz. Onun çevresinde iyileştirici bir ışık hayal edebilirsiniz veya size uygun diğer yöntemleri de kullanabilirsiniz. Kristale iyileşme niyetinizi bildirin çünkü onunla olan etkileşiminiz iyileşme için önemli.

Hangi şifalı taşın kendiniz için uygun olduğuna karar verdiyseniz ve onu enerjik olarak temizlediyseniz, şimdi onunla çalışmaya başlamanın zamanı.

Yeni taşınızla meditasyon yapmak sağlığa faydalarını hissetmeye başlamak için iyi bir yöntemdir. Kristali rahatsızlık olan bölgeye yerleştirmek de mümkün. Eğer çakralarınızı dengeliyorsanız, taşları çakraların olduğu yerlere de koyabilirsiniz.

Gece yastığınızın altında taşınız ile uyumak özellikle uykusuzluk ile bağlantılı taşlarda iyi olur.

Kristali içme suyunuzun yanına da koyabilirsiniz. Ama bazıları toksik olabileceğinden suyun içine koymayın.

Taşın şifalı enerjisi ve titreşimlerinden faydalanmanın bir diğer yolu ise onu mücevher olarak giymek, çantada veya cepte taşımaktır.

Kristali ev ve ofisinize yerleştirerek iyileştirici enerjisini çevreye yaymasını da sağlayabilirsiniz.

Doğru kristali seçmek söz konusu olduğunda düşünecek pek çok seçenek var. Temiz kuvarstan ametiste ve siyah turmaline kadar pek çok kristal çeşitli ihtiyaçlar ve niyetler için kullanılabilir.