© 2017 Aysetolgaiyiyasam.com - Tüm Hakları Saklıdır.

Doğru kariyeri nasıl bulursunuz?

Okulu da bıraksanız, mevcut pozisyonunuzdaki sınırlı fırsatları da bulsanız, ekonomik şartlardan dolayı bir sebepten işsizlik ile karşı karşıya kalabilirsiniz ve bu da kariyerinizi yeniden düşünmenize sebep olabilir. Seçenekleri araştırmayı öğrenerek, güçlü yanlarınızı fark ederek, yeni yetenekler kazanarak ve değişim için cesaret kazanarak, sizin için doğru olan kariyeri keşfedebilirsiniz. Sevmediğiniz bir pozisyonda kısılıp kalsanız ve elinizde değişim için gerçekçi bir fırsat olmasa bile, yine de yaşamınızı idame ettirirken daha fazla keyif almanızı ve tatmin olmanızı sağlayacak yollar var.

Anlamlı Bir İş Bulmak Neden Önemli?

Zamanımızın büyük bir kısmını işte, işten eve evden işe giderken veya iş hakkında düşünürken harcadığımız için, iş hayatlarımızda mecburen büyük bir rol oynuyor. Günün büyük bir kısmını geçirdiğiniz şey hakkında sıkılgan ve tatmin etmeyen düşüncelere kapılacak olursanız, bu fiziksel ve ruhsal sağlığınıza büyük bir yük olmaya başlar. Tükenmiş ve çiledek çıkmış hissedebilir, anksiyete ve depresyona kapılabilir, ertesi gün yine iş olduğunu bildiğiniz için evde bile keyifli vakit geçiremeyebilirsiniz.

Sıradan, tekrar eden ve tatmin etmeyen görevlere uzun süreler konsantre olmak zorunda kalmak yüksek düzeyde strese sebep olabilir. Bunun yanında, işinizi anlamlı ve ödüllendirici bulmuyorsanız, iş veya kariyerinizde ilerleme sağlamanıza yardımcı olacak tutkuyu ve eforu üretmeniz de zorlaşır. Mutlu ve tatmin olmuş hissederseniz, tutkulu olduğunuz meslekte başarıya ulaşma ihtimaliniz daha fazla olur.

Peki işinizden nasıl tatmin ve anlam duygusu alacaksınız?

Kariyerinizi sevdiğiniz ve tutkulu olduğunu bir konuya kaydırarak.

Veya:

Sevmediğiniz işinizde bir amaç ve keyif bularak.

Kariyer Değişimi Ne Zaman Gerçekçi Olmaz?

Çoğumuz için kariyer hayalleri gerçekten hayallerdir. Fatura ödeme, sofraya yemek koyma ve çocukları okula gönderme gibi pratik gerçekler için her hafta 40 saat keyif almadığınız bir işi yapmak zorunda kalırsınız. Hatta birden fazla işte çalışmanız gerekebilir, okul ve aileniz için işleriniz olabilir ve günümüz ekonomisinde bu yaşamanın tek yolu olabilir. Kariyer değişimi yapmak en fazla profesyonel sporcu veya astronot olmak kadar gerçekçi görünüyor olabilir.

Yine de her sabah kalkmak ve işe gitme düşüncesinin zorluğuna katlanmak, sonra da işten çıkmak için saatleri saymak sağlığınıza gerçekten zarar verebilir. Sizi işte olmasanız bile sinirli, hayalci, umutsuz ve hatta bitmiş hale getirebilir. Hatta monoton ve tatmin etmeyen bir işte çalışmak, hiç dinlenme imkanınız olmayan bir iş kadar stres ve tükenmişlik yaratabilir, genel ruh sağlığınıza işsizlik kadar zarar verebilir.

Rolünüzde biraz değer bulmaya çalışın: Bazı sıkıcı işlerde bile pozisyonunuzun başkalarına nasıl yardımcı olduğuna genelde odaklanabilirsiniz. Mesela çok ihtiyaç duyulan bir ürün veya hizmeti sağlıyor olabilirsiniz. İşinizin keyif aldığınız yanlarına odaklanın. Bu öğle yemeğinde iş arkadaşlarınızla muhabbet etme kısmı bile olabilir. İşinize olan yaklaşımınızı değiştirmeniz, amaç ve kontrol hissini tekrar elde etmenize yardımcı olabilir.

Yaşamınızda denge bulun: Eğer işiniz ve kariyeriniz istediğiniz şey değilse, anlam ve tatmini başka bir yerde bulun: ailenizde, hobilerinizde, iş sonrası hobilerinizde. Faturaları ödeyebildiğiniz ve yaşamınızda size keyif veren başka şeylere odaklanabildiğiniz için şükredin. Tatil ve eğlenceli haftasonlarını beklemek iş gününüzde gerçekten bir fark yaratabilir.

İşte ve iş dışında gönüllü olun: Her patron yeni bir projeye gönüllü olan çalışanları sever. Yeni görevler almak ve yeni yetenekler öğrenmek, sıkılganlığı önlemeye yardımcı olur ve CV’nizi iyileştirir. İş dışında gönüllülük esasına dayalı aktivitelere katılmak da kendinize güven kazanmanızı sağlar, depresyonu uzaklaştırır ve hatta ilgi alanınızda iş deneyimi ve gerekli bağlantıları sağlar.

İşte arkadaşlarınız olsun: İş yerinizde güçlü bağlarınızın olması monotonluğu azaltır ve tükenmişliği önler. Gün içinde sohbet edip şakalaşabileceğiniz arkadaşlarınız olması tatmin edici olmayan bir işin stresini atmanıza yardımcı olur, iş performansınızı iyileştirir ve zor bir günü geçirmenizi sağlar.

Kariyer değişimi planı için bu makaledeki adımları takip edin: Şu anda harekete geçmeniz imkansız görünse bile, gelecekte bir güne dair planınızın olması size enerji ve umut verebilir, mevcut zorluklar ile başa çıkmanızı daha kolay hale getirebilir. CV’ler göndermek ve yeni insanlarla tanışmak size güç verebilir. Ayrıca kariyer değişimini yapmak, zaman baskısı olmadığında ve bu süreci daha küçük, yönetilebilir adımlarla yaptığınızda daha kolay olabilir.

Yeni İmkanları Keşfetmek

Okulu bitirip kariyerinizin ilk adımını da atsanız, kariyer değişim imkanı da arıyor olsanız, ilk adım sizi gerçekten neyin sürüklediği hakkında dikkatlice düşünmek. En çok ödeyen, en güvenilir iş gibi düşünceleri aşmak zor olabilir. Ancak gerçekte, çoğu çalışan için iş tatmini ödemeye göre değil, işte ne kadar mutlu olduklarına göre belli oluyor. Yani geçiminizi sağlamak için ilk iş imkanına atlamanız gereken bir durumda değilseniz, ilk odak noktanız ilgileriniz ve tutkularınız olmalı. Bu daha önce düşünmediğiniz şekilde kariyerinizde yeni kapılar açabilir. Bu temeli bir defa oluşturduğunuz zaman, doğru kariyer için ince ayarları yapmaya başlayabilirsiniz. Tutkularınızı yeni kariyerinize nasıl uydurduğunuzu görünce şaşırabilirsiniz.

Kariyer Memnuniyeti İçin Engelleri Aşma

Yaşamınızda büyük bir değişim düşünmek her zaman zorlayıcıdır ve kariyer değiştirmenin mümkün olmadığını düşünmenizin pek çok sebebi olabilir. İşte bazı yaygın engeller ve onları aşma yolları:

Kariyer değiştirmek çok büyük iş. Nereden başlayacağım?: Kariyer değişimi büyük bir zaman ayırmanızı gerektirir. Ancak hepsinin tek seferde olması gerekmediğini unutmayın. Eğer oturur ve bir saldırı planı oluşturursanız, büyük işleri küçük işlere ayırabilir, sandığınızdan daha yönetilebilir bir süreç olduğunu görebilirsiniz. Eğer sonuç daha mutlu, başarılı bir kariyer olacaksa buna değer.

Kariyer değişim için çok yaşlıyım. Olduğum yerde kalmam gerek: Eğer yıllar boyunca çalıştıysanız, kariyerinizi orta yerinde değiştirmek için çok fazla zaman ve efor harcadığınızı düşünebilirsiniz. Emeklilik ve sigorta hakkında endişeleriniz de olabilir. Ancak ne kadar çok çalışmışsanız, sizi yeni kariyerinize taşıyabilecek yeteneklere sahip olma ihtimaliniz o kadar artar. Emekliliğe ve kıdem tazminatı almaya yakın olsanız bile, emeklilikten sonra kariyer geçişi için plan yapmaya başlayabilirsiniz.

Yeni bir kariyer düşünmek için yeterince yeteneğim yok: Sahip olduğunuz yeteneklerin farkında olmayabilirsiniz veya düşük özsaygınız kendinizi pazarlama yeteneğinizi hafife almanıza sebep olabilir. Her iki şekilde de, muhtemelen sandığınızdan daha fazla yeteneğiniz var. Sadece işinizden öğrendiğiniz yetenekleri düşünmeyin. Hobileriniz, gönüllü işleriniz ve diğer yaşam deneyimleriniz de size yetenek katarlar. Yetenek kazanmak ya hep ya hiç felsefesine göre olmaz. İlerlemek için mevcut işinizden istifa etmeden haftada bir gönüllü olabilir veya gece dersleri alabilirsiniz.

Bu ekonomide, işim olduğu için şanslıyım. Kayığı batırmak istemiyorum: Günümüz ikliminde kariyer değişimi çok büyük bir risk olarak görünebilir. Ancak mevcut işinizde mutsuzsanız, diğer seçenekleri araştırmak size uzun vadede fayda sağlar. Daha stabil, uzun vadeli bir kariyer imkanı bulabilirsiniz. Yeni kariyer yolunuza tam olarak güvenmeden mevcut işinizden çıkmanıza da gerek olmaz.

Ya İşimi Kaybettiysem?

İşsiz olmak çok stresli olabilir. Kredi, kira ve diğer ödemeleri karşılama baskısını arttırabilir. Çalışmadığınız için utanabilirsiniz veya işinizi kaybetmek hem evde hem de iş dünyasında kimliğinizi kaybettiğiniz duygusu uyandırabilir. Özellikle çok uzun zamandır aynı alanda çalışanlar için bu bir gerçek.

Ancak işsizliğin iyi bir yanı da var. Kariyer tercihinizi gözden geçirme fırsatı sunar. Eğer yeni bir alan düşünüyorsanız, seçenekleri araştırmak ve neyin size uygun olacağını belirlemek için uygun bir zaman. İşinizi korusaydınız sahip olacağınızdan çok daha güçlü bir pozisyona sahip olabilirsiniz.

İlginizi Çeken Meslekleri Tanımlayın

İlgilerinizi yeni bir kariyere nasıl dönüştürürsünüz? Biraz araştırma ile sevdiğiniz şeylerle alakalı kariyer imkanlarını görünce şaşıracaksınız.

Kariyer Testleri

Farklı online araçlar kendinizi keşfetme sürecinde size rehberlik edebilirler. Anketler, testler ve kişilik değerlendirme testleri size mükemmel kariyerin ne olduğunu söyleyemezler ancak kariyerinizde sizin için neyin önemli olduğunu tanımlamanıza yardımcı olabilirler, neyi yapmayı sevdiğinizi gösterebilir ve mükemmel yanınızı ortaya koyabilirler. Örneğin RIASEC/Holland ilgi cetveli üniversiteler tarafından sıklıkla kullanılıyor. Burada altı yaygın kişilik tipi değerlendiriliyor ve sahip olduğunuz kişilik tipine göre kariyer araştırmaları yapmanız mümkün oluyor.

Belli Kariyerleri Araştırmak

Belli bir iş ve kariyer imkanına kadar aramayı daralttıysanız, internette pek çok bilgi bulabilir, iş tanımlarından ortalama ücretlere ve gelecekteki sektörel büyümeye kadar her şeyi öğrenebilirsiniz. Bu ayrıca önceliklerinizi belirlemenize de yardımcı olacak: Düşündüğünüz alan ne kadar dengeli? Risk miktarı sizin için sorun oluyor mu? Maaşlar kabul edilebilir düzeyde mi? Evinize mesafeleri ne kadar? Eğitim ve iş için ev değiştirmeniz gerekecek mi? Yeni işiniz ailenizi etkileyecek mi?

Başkalarından Bilgi ve Destek Alın

Araştırma ve testlerden pek çok bilgiye göz atabilseniz de, o kariyer alanında çalışan birisinden bilgi almak kadar iyisi yoktur. O alanda birisi ile konuşmak size yapacağınız işe dair gerçek bilgiler sağlar ve beklentilerinizi karşılayıp karşılamayacağını görmenizi sağlar. Bunun yanında yeni kariyer alanınızda bağlantılar elde edebilirsiniz ve bu da gelecekte bir iş elde etmenize yardımcı olur. Başkalarına yaklaşmak korkutucu mu görünüyor? Öyle olmak zorunda değil. Networking ve bilgi için görüşme sizi kariyerinizde ileriye taşıyacak önemli yeteneklerdir.

Ayrıca kariyer danışmanlığı ve iş koçluğunu da düşünebilirsiniz, özellikle de büyük bir kariyer değişimi olacaksa. Bazen başkalarından gelecek öneriler düşünmediğiniz imkanları karşınıza koyabilir.

Güçlü Yanlarınızı ve Yeteneklerinizi Değerlendirin

Kariyer yolunuza dair genel fikriniz olduğu zaman, ne yetenekleriniz olduğu ve ne yeteneklere ihtiyacınız olduğunu düşünmeye vakit ayırın. Unutmayın ki tamamen sıfırdan başlamıyorsunuz ve zaten en baştan bazı yetenekleriniz var. Bu yeteneklere aktarılabilir yetenekler deniliyor ve neredeyse her alana uygulanabilirler. Bazı örnekleri şöyle:

  • yönetim ve liderlik deneyimleri
  • iletişim
  • araştırma ve program planlama
  • hitabet
  • sorun çözme ve uzlaştırma
  • zamanı verimli yönetme
  • bilgisayar bilgileriniz
  • yabancı dillerdeki yetenekleriniz

Aktarılabilir Kariyer Yeteneklerim Nelerdir?

Aktarılabilir kariyer yeteneklerinizi keşfetmek için aşağıdaki konulara kafa yorun.

Sadece iş deneyimlerinizle sınırlandırmayın: Yetenekleriniz hakkında düşündüğünüz zaman, gönüllülük, hobiler, yaşam deneyimleri gibi tüm aktivite türlerindeki yetenekleri düşünün. Örneğin resmi bir liderlik veya program planlama deneyiminiz olmasa bile, bir kitap kulübü kurmak veya oyuncak araba yarışları düzenlemek bu yetenekleri uygulamaya koyduğunuzun bir işaretidir.

Uygun olabilecek başarılarınızı listeleyin: Yeteneklerinizi şu anda CV’ye uygun hale getirmeye çalışmayın. Sadece sahip olduğunuz yetenekleri düşünün. Geliştirdiğiniz tüm yeteneklerin farkına varmanız mükemmel bir güven arttırıcı olabilir.

Güvendiğiniz arkadaşlarınız, meslektaşlarınız ve mentörleriniz ile beyin fırtınası yapın: Onlar aktarılabilir ve gözden kaçırdığınız yeteneklerinizi tanımlamaya imkan tanıyabilirler ve onları gelecekte kullanmanıza yardımcı olabilirler.

Yetenek ve Deneyimlerinizi Geliştirin

Eğer seçtiğiniz kariyer sahip olmadığınız yetenek ve deneyimleri gerektiriyorsa, umutsuzluğa kapılmayın. Gereken yetenekleri kazanmanın pek çok yolu var. Öğrenirken o kariyeri seçtiğinizde gerçekten mutlu olup olmayacağınızı da keşfedeceksiniz ve ayrıca hayalinizdek iş için gerekli bağlantıları da elde edeceksiniz.

Yeni kariyer yeteneklerini nasıl kazanabilirim?

Mevcut pozisyonunuzu kullanın: İşyerindeki eğitimlerden faydalanın veya yeni yetenekler geliştirmenizi sağlayacak projeler üzerinde çalışın. Bazen patronlar eğitim masraflarını üstlenebiliyorlar.

Çevrenizdeki kaynakları tanımlayın: Çevrenizdeki tüm programları bulun. Kamu okulları ve kütüphaneler genelde bilgisayar, muhasebe, iş geliştirme gibi konularda düşük maliyetli fırsatlar sunuyorlar. Yerel ticaret odakları, küçük işletme birlikleri veya devletin iş geliştirme programları da mükemmel kaynaklar.

Dersler alın: Bazı alanların özel eğitim ve yeteneklere ihtiyacı olur. Daha fazla eğitimin imkansız olduğunu hemen düşünmeyin. Pek çok alanda önceden eğitimleri olanlar için hızlandırılmış programlar var veya gece dersleri alabilir, part time okula gidebilir ve aynı anda işinize devam edebilirsiniz. Bazı şirketler eğitimi bitirenler için ek fırsatlar bile sunuyorlar.

Gönüllü olun veya stajyer olun: Bazı kariyer yetenekleri gönüllülük veya stajyerlik ile elde edilebiliyorlar. Bunun faydası ise seçtiğiniz alandaki insanlar ile çalışma fırsatı bulmanız.

Kendi İşinizi Kurmayı Düşünün

Eğer patronla uğraşmaktan veya uzun sürede işe gitmekten sıkıldıysanız, kendiniz için çalışmak çok çekici görünebilir. Kötü ekonomik durumda bile mükemmel bir niş alan bulmak mümkün. Uzmanlığa bağlı olarak, bazı şirketler çalışan almayı bırakıp hizmeti dışarıdan almayı bile düşünüyorlar. Ancak ödevinize iyi çalışmanız ve iş sahibi olmanın gerçeklerinin de farkında olmanız gerekli.

İş fikriniz hakkında tutkulu olduğunuzdan emin olun: İlk başlarda çok zaman harcayacaksınız ve işinizin bunun geri dönümünü sağlaması zaman alabilir.

Araştırma önemli: İlgi alanlarınızı analiz etmek biraz vakit alabilir. İhtiyaç duyulan bir alanda mı faaliyet göstereceksiniz? Özellikle online bir iş düşünüyorsanız bu işi kullanan insanlar var mı? İş planınız nasıl ve yatırımcınız var mı?

Başlangıçta sınırlı gelir olabilir veya hiç olmayabilir: Özellikle ilk aylarda henüz temelleri inşa ediyor olursunuz ve karınızı yok eden başlangıç masrafları olabilir. Bu dönemde nasıl idare edeceğinize dair planınız hazır olsun.

Kariyer Geçişinizi Yönetin

Tek seferde çok yüklenmeyin: Kariyer değişimi bir gecede olmaz ve geçişi başarılı şekilde yapmak için atmanız gereken tüm adımlar nedeniyle yorulabilirsiniz. Ancak bağlılık ve motivasyon ile o noktaya geleceksiniz. Büyük hedefleri küçük hedeflere ayırın ve momentumu sürdürmek için her gün en az bir küçük hedefi gerçekleştirin.

Yeni kariyerinize yavaşça geçin: Bağlantılar kurmak, gönüllü olmak ve hatta tam zamanlı çalışmadan önce yeni alanınızda yarı zamanlı çalışmak için vakit ayırın. Bu sadece daha kolay bir geçiş süreci sağlamaz, aynı zamanda doğru planı takip ettiğinizi garanti altına alır ve yeni alanda tam zamanlı çalışmadan önce gerekli olan değişimleri yapmanıza olanak tanır.

Kendinize dikkat edin: Kariyer geçişi nedeniyle o kadar meşgul olabilirsiniz ki, uyumayı veya yemeyi unutabilirsiniz. Ancak stres yönetimi, doğru yeme, uykuya vakit ayırma, spor ve sevilen kişiler ile birlikte olma, bu büyük değişim döneminde gereken enerjiyi bulmanıza yardımcı olacak.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir