İnsan hayatı, ilk aldığı nefes ve son aldığı nefes arasında geçen bir serüvendir. Bir insan, tüm hayatı boyunca yüz milyonlarca kez nefes alıp verir. Nefes alıp vermek, insanı hayatta tutan ve tüm vücudunu etkileyen oldukça basit görünen ama tüm yaşamı etkileyen bir eylemdir. Genelde fark etmeden ve bilinçsiz şekilde nefes alıp verdiğimiz için sakinleşmemizde, ruhsal durumumuzu düzeltmekte nefes alıp vermenin işe yarabileceğini gözden kaçırırız.

Nefes ve solunum aynı şey değil!

Nefes alıp vermek ve solunum yapmak aynı şeyler değildir. Nefes almak bir işleyiştir. Solunum ise kimyasal bir aşamadır. Yani solunum sistemi kapsamında, insanın nefes alışında ortalama olarak 500-700 ml alınan havanın; %20’si oksijeni %79’u nitrojen ve geri kalanı ise karbondioksit, helyum ve argon gibi gazları oluşturmaktadır.  Nefes teknikleri ise birçok durumda oldukça önemlidir.

4 Saniye Nefes Tekniği

Düzensiz nefes alırken, dakikada yaklaşık olarak 15 nefes alınmaktadır. 4 saniye nefes yöntemi ise dakikada 4 nefes almayı kapsamaktadır. Vücudu tasarruflu ve verimli bir konuma ulaştırmaktadır.

Peki 4 saniye nefes tekniği nasıl yapılır?

  • Nefesinizi 4 saniyede yavaşça alın.
  • 4 saniye boyunca nefesinizi tutun.
  • Ardından 4 saniye boyunca aldığınız nefesi verin.
  • Nefesi verdikten sonra ise 4 saniye bekleyip, aşamalara yeniden başlayın.

4 saniye nefes tekniğinin avantajı nedir?

Bu nefes yönteminde, 16 saniyede bir nefes almış olursunuz. Daha kaliteli oksijen alışverişi sağlayan bu yöntem, akciğerlerin ömrünü uzatmaktadır.

Burundan mı, ağızdan mı nefes alacağız?

Tozlu ya da hijyenik olmadığını düşündüğünüz bir ortamdaysanız, nereden nefes aldığınız oldukça önemlidir. Burun; soluduğumuz havayı akciğer için uygun hale getirmektedir. İçindeki tüyler ve kıvrımlar sayesinde, havanın temizlenmesi sağlanır. Bu sebeple de tozlu ya da hijyenik olmayan ortamlarda mutlaka burundan nefes alınmalıdır.

Şayet yoğun bir egzersiz programınız varsa, kalp atım hızınız gittikçe hızlanıyorsa bu durumda akciğerlerdeki hava ihtiyacını gidermek için ağızdan nefes almanın da herhangi bir sakıncası yoktur.

Hızlı nefes alın ve yavaşça verin!

Hızlı nefes almak ve alınan nefesin oldukça yavaş verilmesini sağlamak, akciğerlerin en alttan itibaren dolmasına yardımcı olur. Alınan nefes sayesinde daha çok hava çekilir ve nefes verildiğinde ciğerler tamamen boşaltılmış olur. Bununla beraber, kirli hava ciğerlerden daha kolay atılır.

Doğru nefes almayı öğrenin! Hangi nefes yöntemini ne zaman almasınız?

Örnek olarak; korkmuş, öfkelenmiş ya da gerilmiş bir duygu durumu halinde olduğunuzu tahayyül edin. Bu anlarda nasıl nefes alırsınız? Genellikle nefes alış ve verişi bu gibi durumlarda düzensizleşir. Bu sebeple de organlar baskı altında olur ve içinde bulunulan öfkeli ya da korkmuş ruh hali daha da yükselir. Kısacası, normal bir günde, normal duygu durumunda olduğunuzda düzensiz nefes alıp veriyorsanız, organlarınız gene baskı altında olacaktır. Bu sebeple de olduğunuzda daha olumsuz bir duygu durumuna bürünebilirsiniz.

Öfkeli anlarınızda hangi nefes yöntemini uygulamalısınız?

Öfkeli anlar, kişinin ani kararlar almasına yol açarak ciddi durumlara sebep olabilir. Öfke, genellikle kontrol edilemez fakat kısa sürede sakinleşmeniz ve öfkenizi kontrol edebilmeniz için alabileceğiniz bazı önlemler vardır. Bu aşamada ilk olarak nefes alış ve verişlerinize odaklanmalısınız. Eğer ki, çok hızlı nefes aldığınızı fark ediyorsanız burnunuzdan derin bir nefes alın ve ağzından oldukça yavaş şekilde verin. Nefesiniz yeniden düzenli olana kadar bu tekniği devam ettirin.

Nefes hızı düzene girdiğinde neler olur?

Öfke kontrolü, değişen duygu durumları düzenli nefes alıp verme ile iyileştirilmektedir.  Genellikle insanlar üç ya da dört çeşit solunum yöntemi kullanmaktadır. Bu yöntemler ise; yüksek, orta, alçak ya da komple solunum yöntemidir.

Yüksek solunum nedir?

Göğüs ve akciğerlerin üst bölümünde meydana gelen ve göğüs kafesi, omuz ve ensenin kalkması ile oluşan bir nefes yöntemidir. Astım hastaları, sıkı kemer takmış ya da sıkı pantolon giymiş kişiler, midesi aşırı dolu olan kişiler, nefes darlığı çekenler yüksek solunum yapmaktadır. Ancak bu nefes alma yöntemi sizi yalnızca hayatta tutmaya yeter. Alınan nefes gerekli yerlere ulaşamaz.  Akciğerlerin yalnızca az kapasitesi olan üst lobları kullanılır. Bundan dolayı da yüksek solunum yöntemi tavsşye edilen bir nefes alma biçimi değildir. Dar giysiler tercih eden kadınlar arasında yaygın olan bu solunum türü sindirim problemi olan kişilerde de görülür.

Alçak solunum nedir?

Göğüs ve akciğerlerin alt tarafında oluşan nefes alma yöntemidir. Yüksek ya da orta solunumdan daha faydalı olmaktadır. Bu solunumu kullanmak için nefes alırken yavaşça mideyi öne iter ve nefes verirken midenin yerine dönmesine destek olmanız gerekmektedir.

Diğer nefes alma yöntemlerinden faydalı olmasının sebepleri ise aşağıdaki gibidir:

Bu solunum yönteminde nefes alırken akciğerlere daha fazla hava ulaşır. Bunun sebebi ise akciğerlerin alt lobları buna daha müsait olmasıdır.

Diyafram ikinci bir kalp görevi görür. Bu sayede de pistona benzer hareketi ciğerlerin altını genişletir ve damarlardaki akışı artırır. Bu sayede vücuttaki kan dolaşımı iyileşir.

Bölgede bulunan diğer organlara diyaframın yukarı-aşağı hareketi sayesinde masaj yapılmış olur.

Bu solunumun sinir sistemine de pozitif etkileri mevcuttur.

Orta solunum nedir?

Orta solunum, diğer solunum yöntemlerine göre daha zordur. Ancak temelde; akciğerlerin orta kısımlarına nefes doldurularak yapılan solunum yöntemi olarak tanımlanabilir. Orta solunum da vücuda çok katkı yapmayan bir yöntemdir. Yüksek solunuma oranla iyi ama alçak solunuma göre yetersiz kalmaktadır.

Komple solunum nedir?

Komple solunum yönteminde tüm nefes alma yöntemleri mevcuttur. Akciğerlerin tüm lobları kullanılır. Bu loblar genişletilir ve daha yüksek oksijen alımı sağlanır. Bu tür nefes sadece nefes egzersizleri yapılırken uygulanabilir. Normal yaşam süresince alçak solunum uygulamak gerekir.

Diyafram ile nasıl nefes alınır?

Diyaframdan nefes almak için dik durabilir ya da yere uzanabilirsiniz. Ardından avuç içinizi göbek deliğinin az üzerine gelecek biçimde göbeğine yerleştirin. Daha sonra ise nefes alırken göğsün üst bölümünün havaya kalkmasını sağlayarak nefesin aşağıya gitmesine yardım edin.

Nefes egzersizleri hangi faydaları sağlar?

Nefes egzersizleri sayesinde, akciğer ve solunum sistemi güçlenir.

Nefes egzersizleri; akciğerlerin ve solunum sisteminin temizlenmesine yardım eder.

Vücut sistemi nefes egzersizleri sayesinde dengelenir. Baskı altındaki organlarınız gevşer, rahatlar.

Akciğerlere, nefes egzersizleri sayesinde daha çok ve kaliteli oksijen gider. Bunun dışında oksijen bakımından zengin daha fazla hava girer ve nefes verdikten sonra da karbondioksit çıkışı daha sağlıklı gerçekleştirilir.

Zihni sakinleştirerek, gevşemenize yardım eder.

Vücudunuzdaki enerji akışını düzenler ve olumsuz enerjinin ortadan kalkmasına yardımcı olur.