Adet görmek, hayatın bir parçası olsa da bazen ne zaman adet göreceğinizi kendiniz belirlemeniz işe yarayabilir. Veya adet dönemleriniz zor geçiyorsa bunları stressiz bir şekilde atlatma isteği duyuyor olabilirsiniz.

Doğum kontrol hapı gibi hormonlu doğum kontrol yöntemleri, adet düzensizlikleri ve bununla ilişkili olarak görülen sorunları kontrol etmenin en iyi yollarından bir tanesidir.

Yoğun adet kanaması olan veya adet döneminde şiddetli belirtileri olan kadınlar, doğum kontrol hapı kullanabilir. Hatta adet döngüleri normal olan kadınlar dahi adet görmemek için hormonlu doğum kontrol yöntemlerini kullanabilir.

Doğum kontrol haplarını sürekli kullanarak adet görmemenizin şu gibi faydaları olabilir:

Kansızlığı önlemek

Adet kanamalarınız ağırsa kaybettiğiniz kan miktarı nedeniyle kansızlık yaşayabilirsiniz. Aktif doğum kontrol haplarını (içerisinde plasebo olmayıp yalnızca hormon bulunduran haplar) sürekli kullanarak adet görmemeniz mümkün. Bu sayede kansızlığa neden olabilecek şiddetli kanamanın önüne geçebilirsiniz.

Adet döneminde görülen migreni engellemek

Adet göreceğiniz zaman vücudunuzdaki hormonların dalgalanmalarına daha duyarlı hale gelebileceğiniz için migren ağrıları yaşayabilirsiniz. Adet görmemek, bu acı verici ağrıları önlemeye yardımcı olabilir.

Cildin daha sağlıklı olmasını sağlamak

Adet döneminizde cildinizde düzenli olarak sivilceler çıkıyorsa doğum kontrol hapı kullanıp adet görmeyerek cildinizin sivilcelerden arınmasını sağlayabilirsiniz.

Daha kaliteli bir hayat yaşamak

Adet dönemleri bazı kadınlarda sancı, şişkinlik ve huysuzluk gibi belirtilere neden olabilmektedir. Doğum kontrol hapıyla hayat kalitenizi arttırabilir ve bu belirtiler nedeniyle ortaya çıkan stresinizi azaltabilirsiniz.

Bazı kanserlerin riskini azaltmak

Hormonal doğum kontrol yöntemleri kullanıp adet görmediğinizde yumurtalık ve rahim kanseri riskinizi azaltmanız mümkün olabilir.

Yumurtalık kistlerini önlemek

Yumurtalık kistleri, içi sıvı dolu olan keseciklerdir ve her 10 kadından yaklaşık 1’inde bulunmaktadır. Yumurtalık kistleri her zaman acı vermese de bu kistlere neden olan faktörlerin ele alınması gerekir. Doğum kontrol yöntemleriyle adet görmeyerek bu kistlerin oluşumunu engelleyebilir veya sahip olduğunuz kistleri azaltabilirsiniz.

Seyahat ve hobilerde özgürlük sağlamak

Hafta sonu denize gitme planı yaptınız veya yeni aldığınız beyaz pantolonu giymek istiyorsunuz ve tampon ve ped derdiniz olmasın istiyorsunuz. Doktorunuzla konuşarak bu gibi planlarınız olduğu zaman nasıl adet görmeyebileceğinizi öğrenebilirsiniz. Bu sayede katılacağınız aktivitelerden daha fazla zevk alabilirsiniz.

Diğer Seçenekler ve Riskler

Adet görmemek bazen arkadaşınızın düğününe katılmak ya da tatil yapmaktan daha fazlası için gerekli olabilir. Adet döneminde şiddetli belirtileriniz varsa ya da adet kanamasının şiddeti nedeniyle her ay gündelik aktiviteleriniz etkileniyorsa bir süre adet görmek istemeyebilirsiniz.

Bazı kadınlar her gün hap almayı sevmedikleri için başka seçenekleri tercih edebilmektedir. Bu seçeneklerden bir tanesi vajinal halkadır. Vajinal halka, vajinada üç hafta boyunca tutulur ve ardından yedi günlüğüne çıkarılarak adet görülür. Üç hafta çıkardıktan sonra hemen yeni bir halka takmanız halinde adet görmezsiniz. Hormonlu yöntemleri kullanmaya ara verdiğinizde doğurganlığınız eski haline dönecektir.

Doğum kontrol hapı kullanımıyla ilgili tek risk, ara kanama olmaktadır. Ara kanama, adet döngüsünün ortasında gerçekleşebilen kanamalardır. Bu durumda ped ya da tampon kullanmanız gerekebileceği için bunları her ihtimale karşı yanınızda taşımanız önemlidir.

Kullandığınız her ilacın yan etkileri olabileceği için doğum kontrol hapının sizin için doğru seçenek olup olmadığını doktorunuzla tartışabilirsiniz. Ayrıca doğum kontrol hapına başladığınızda ek olarak kondom gibi bariyer yöntemler kullanmanız gerekip gerekmediğini de sorabilirsiniz. Kondom gibi bariyer yöntemler, cinsel yolla bulaşan hastalıkları önlemek açısından önemli olduğu için bazı durumlarda bariyer yöntemler kullanmanız gerekebilir.