Bebek emziriyorsanız, süt kanallarının tıkanmasının oldukça acı verici bir durum olduğunu ve pek çok anne tarafından deneyimlendiğini biliyorsunuzdur. Süt kanallarındaki tıkanıklık aniden ortaya çıkabilmekte ve ciddi bir sorun olabilmektedir. Süt kanallarındaki tıkanıklığın mastit ya da başka bir enfeksiyona neden olmaması için tıkanıklığı açmanız ve en kısa zamanda sütün yeniden akmasını sağlamanız önemlidir.

Süt Kanallarının Tıkanması Nedir?

Süt kanallarının tıkanması, göğüslerin tıkalı hale gelmesi ve düzenli olarak boşalmamasıyla meydana gelir.

Bu durum kendini göğüste ağrılı bir tıkanıklık ile gösterir ve hissedilen baskı emzirmeyle birlikte geçmez. Anne için zorluk yaratabilen bu sorun, karnının doymasını bekleyen bebek için de sıkıntı yaratmaktadır.

Süt Kanalları Neden Tıkanır?

Süt kanallarının tıkanmasının pek çok nedeni olabilir:

 • Beslenme sorunları: Emzirilen bebeğin beslenme sıklığında bir geçiş döneminde olunduğunda ya da bebek hastaysa ve anneyi yeterince emmiyorsa veya bebek her iki memeden eşit olarak beslenmiyorsa süt kanalları tıkanabilir.
 • Beslenme pozisyonu: Bebeğin yanlış bir konumda tutulması ya da sürekli olarak aynı konumda beslenmesi de süt kanalında tıkanıklığa neden olabilir.
 • Göğüslere düzgün bakmama veya sıkı sütyenler giyme: Göğüslere çok fazla baskı olması tıkanıklığa yol açabilir. Bu nedenle tercihen balensiz ve ölçülerinize en uygun sütyeni giydiğinizden emin olun.
 • Gözeneklerin tıkanması: Anne sütünde doğal olarak bulunan yağ ve dökülen cilt hücreleri, meme ucundaki gözeneklerin ya da süt kanallarının tıkanmasına neden olabilir. Kuru fırçalama yaparak ya da Epsom tuzu ile ıslatarak gözeneklerin açık kalmasına yardımcı olabilirsiniz.
 • Yorgunluk: Bebek sahibi olmak pek çok açıdan yorucudur. Annenin yeterince uyumaması, süt üretimini etkileyebilir ve hatta süt kanallarının tıkanmasına yol açabilir.

Süt Kanallarını Açmanın 10 Doğal Yolu

Neyse ki süt kanallarındaki tıkanıklık acı verici hale gelmeden bunu önlemenin ya da rahatlatmanın bazı yolları bulunuyor. Burada sadece göğüs pompası ya da sıcak duş almak gibi yollardan bahsetmeyeceğiz.

Bebeğinizi emzirirken göğüs sağlığınızı korumanızın ve süt akışının sürekli olmasını sağlamanızın 10 yolunu aşağıda okuyabilirsiniz. Bu ipuçlarını tıkanıklık olmasa dahi süt akışı yavaşsa bunu arttırmak için de kullanabilirsiniz.

 1. Göğüs bakımına dikkat edin

Emziren anne olarak dikkat etmeniz gereken çok fazla şey olabilir. Bu nedenle bir de göğüslerinizle ilgilenmek çok gelebilir. Ancak süt kanallarında tıkanıklık ya da mastit olmasını engellemek için dikkatli olmanız çok önemlidir.

Bebeğinizi emzireceğiniz zaman süt kanallarında tıkanıklık belirtileri olan olağandışı bir sertlik, sıcaklık ya da ağrı olup olmadığına dikkat edin. Bu sayede tıkanıklığa çözüm bulmak için daha erken harekete geçmiş olursunuz.

 1. Emzirme pozisyonunu değiştirin

Her annenin kendisi ve bebeği için en rahat ve en uygun bulduğu bir emzirme pozisyonu vardır. Ancak süt kanalında tıkanıklık olduğunu düşünüyorsanız, pozisyon değiştirmeyi denemelisiniz. Bebeğin çenesi göğse baskı uyguladığı için çenesini tıkalı kanala doğru çevirebilirsiniz. Bebeğinizi ilk olarak tıkalı olan taraftan emzirmeyi unutmayın.

 1. Sıcak kompres uygulayın ya da duş alın

Göğüslerinizde çok fazla ağrı yoksa sıcak suyla duş alın. Sıcak suyun ağrıyan bölgeye değmesine izin verin. Ayrıca tıkanmış olan süt kanalını açmak için göğsünüzü ellerinizle sıkıştırabilir ve hafifçe masaj yapabilirsiniz. Aynı amaçla ısıtıcı ped de kullanabilirsiniz, ancak en iyisi duşta sıcak su tutmak olacaktır.

 1. Hindistancevizi yağı ile masaj yapın

Duştan çıktıktan sonra göğüslerinize hindistancevizi yağı ile masaj yapabilirsiniz. Bu yağ, cilt için pek çok açıdan faydalıdır. Göğsünüzden koltukaltınıza kadar sürebileceğiniz bu yağ ile hassas cildinizi nemlendirebilir ve tıkanıklığı azaltabilirsiniz.

 1. Lavanta ve sardunya uçucu yağları uygulayın

Uçucu yağlar bazı konularda oldukça faydalıdır. Lavanta ve sardunya yağları, uygun bir şekilde seyreltildiğinde güvenli bir şekilde kullanılabilmektedir ve tıkanıklığın neden olduğu şişliği azaltmak ve rahatlatmak konusunda işe yarayabilmektedir. 4 yemek kaşığı taşıyıcı yağ (zeytinyağı ya da jojoba yağı olabilir) içerisine birer damla lavanta ve sardunya yağı koyabilir ve bunlarla meme ucuna değdirmeden göğüslerinize masaj yapabilirsiniz. Bunu bebeğiniz besledikten hemen sonra yaparsanız, bir dahaki emzirmeye kadar yağların cildiniz tarafından emilmesi mümkün olacaktır.

 1. Sütyeninizin içerisinde patates koyun

Bu ipucunun işe yaradığını gösteren bilimsel kanıtlar bulunmasa da pek çok anne bunu uygulamaktadır. Organik patatesleri dilimleyin ve sütyeninizin içerisine yerleştirin. Patateslerin tıkalı süt kanallarının olduğu bölge ile temas ettiğinden emin olun. Patatesleri bir saat boyunca sütyeninizde bırakabilir ve gerektiğinde tekrar uygulayabilirsiniz.

 1. Sarımsak tüketin

Sarımsak, inanılmaz derecede faydalı doğal bir ilaçtır ve tıkanmış süt kanallarının açılmasına da yardımcı olur. Tıkalı süt kanalları ile mücadele ettiğiniz dönemde yemeklerinize daha fazla sarımsak koyun. Hatta becerebiliyorsanız bir diş sarımsağı ezin ve doğrudan tüketin. Bunu birkaç saatte bir yapabilirsiniz. Sarımsağın acılığını azaltmak için bal, bir tutam tuz ve su ekleyerek yutabilirsiniz.

 1. Ananas suyu için

Ananasın içerisinde inflamasyon azaltıcı bir bileşen olan bromeliad bulunur. Taze ananas suyu içerek süt kanallarında tıkanıklığa neden olabilecek inflamasyonu azaltabilir ve gelecekte oluşabilecek tıkanıklıkların önüne geçebilirsiniz.

 1. Daha fazla probiyotik alın

Vücudunuz enfeksiyonlarla savaşırken probiyotik alımınızı arttırmanız önemlidir. Bağırsaklarınızdaki faydalı bakteriler ne kadar çok olursa vücudunuzun hastalıktan kurtulması ve iyileşmesi o kadar hızlı olur.

 1. Dinlenin

Tıkalı süt kanalları için son ve en önemli çare dinlenmektedir. Tıkalı kanalı açmak ve bağışıklık sisteminizi güçlendirmek için elinizden geleni yaptınız. Artık dinlenme vaktiniz geldi. Vücudunuz enfeksiyonu engellemek için elinden geleni yaparken ona destek olmak için dinlenebilirsiniz. Tabi bebeğinizi emzirdiğiniz için çok fazla uyumuyor olabilirsiniz. Ancak uykunuzun kalitesini arttırmak için elinizden gelenin en iyisini yapın ve yalnızca ayaklarınızı uzatmak anlamında olsa dahi gün içinde sık sık dinlenin.

Ne Zaman Yardım Almak Gerekir?

Bir emzirme danışmanıyla görüşmek her zaman için iyi bir fikirdir. Çünkü daha önce bebek emzirmiş olsanız dahi yeni sorunlarla karşılaşabilirsiniz. Bu nedenle her zaman arayabileceğiniz bir uzman tanımanız faydalı olacaktır.

Bununla birlikte yukarıda yer alan ipuçlarını denedikten sonra sorununuz çözülmediyse bir uzmanla görüşmeyi kesinlikle ihmal etmeyin. Enfeksiyonunuz olmasa dahi doktorunuz çeşitli yöntemlerle tıkalı kanalların açılmasına yardımcı olacaktır.

Ayrıca aşağıdaki belirtiler enfeksiyona işaret ediyor olabileceği için bunlardan herhangi birini yaşamanız durumunda doktorunuzla bir an önce görüşmelisiniz:

 • Göğüste sert bir yumru ya da yumrulu görünüm
 • Bir yerden yayılan ağrı
 • Sıcak ya da şişkin meme dokusu
 • Grip benzeri belirtiler
 • Ateş ya da titreme

Kaynak: https://wellnessmama.com/404771/clogged-milk-ducts/