X
© 2017 Aysetolgaiyiyasam.com - Tüm Hakları Saklıdır.

Doğum sonrasında göbek yağlarını eritmek için öneriler

Gebelik güzel, büyülü, heyecanlı, bir o kadar da hassas bir dönemdir. Öyle ki; anne adayının tüm yaşamı değişir, hormonlarının salgılanma düzeyi, ruhsal dengesizlikler, fiziksel değişimler derken gebelik dönemi pek çok şikayeti de içinde barındırmaktadır.

En önemli olan husus sağlıklı bir bebek dünyaya getirebilmek olduğu için 9 aylık gebelik boyunca anne adayları pek çok sorunla yüzleşir, sorunların üstesinden gelir. Ancak doğumdan sonra anne adaylarının baş etmesi gereken başka sorunlar ortaya çıkar.

Bebeğin bakımı, iyi bir anne olabilmek, yeterince emzirebilmek ve bir de gebelikte alınan kilolardan kurtulabilmek anne adayları için önemlidir.

Her şeyin yolunda gittiği gebeliklerde doğumdan sonra anne adayı bir yandan bebeğini emzirirken diğer yandan gebelikte aldığı fazla kiloları vermeye çalışır. Genellikle doğumdan sonraki 6 ay içinde anne adayları gebelik öncesindeki kilolarına dönebilirler. Ancak çoğunlukla göbek bölgesindeki yağlar kalır ya da diğer bölgelere göre çok daha geç erir. Doğum sonrasında kiloların verilmesi için en önemli husus bir anda ya da kısa sürede değil, yavaş yavaş kilo vermektir.

Doğumdan sonra hala hamile gibi görünmek normal!

Gebelik boyunca yavaş yavaş büyüyen göbeği, yavaşça şişirilen bir balon gibi düşünmek lazım. Doğum gerçekleşir gerçekleşmez bu balon patlamıyor sadece içindeki hava da aynı şekilde yavaş yavaş iniyor. Hal böyle olunca da 9 ay içinde yavaş yavaş şişen göbeğin doğumdan sonra bir anda ortadan kaybolması beklenemez.

Bebek doğduktan sonra, vücuttaki hormonsal değişiklikler anne adayının rahminin yavaş yavaş gebelik öncesi şekline geri dönmesine yardım eder. Ancak bu rahim bölgesinin bile eski halini alması 7 – 8 haftayı, hatta bazen 3 ayı bulur.

Gebelikte bebeğin gelişimini desteklemek için hamilelik döneminde tüketilen ekstra besinlerin bir bölümü de göbekte yağ halinde depolanır. Gebelik olsun olması vücuttaki en inatçı, en zor eriyen yağlar da göbek yağıdır. Bu bakımdan göbekteki yağların erimesi vücudun diğer bölgelerine göre daha zor olacaktır.

Göbeğin eski haline dönmesi ne kadar sürer?

Gebelik süreci her anne adayı için farklı geçer. Bu bakımdan doğum sonrası kilo verme süreci de herkeste farklılık gösterir. Kimi zaman doğumdan sonraki 1 – 2 ay içinde anne adayının vücudu eski haline dönebilirken bazılarında bu süre çok daha uzun olur. Ancak şöyle bir gerçek var ki; doğum sonrasında aktif kalmak, besleyici ve sağlıklı besinler tüketmek yeni annelerin göbeğinin erimesini hızlandıracaktır.

Doğum sonrasında göbek yağlarını eritmeye yardım edecek en etkili ipuçları

• Bebek mutlaka emzirilmeli!

Yeni doğan bebeklerin ilk 6 ay içinde sadece anne sütü ile 6 aydan 2 yaşına kadar da ek gıdalarla birlikte anne sütü ile beslenmesi önerilmektedir. Emzirmek hem bebeğin bağışıklık sistemini güçlendirir hem de anne adayının vücudunda gebelik boyunca biriken yağların daha hızlı bir şekilde erimesini sağlar. Özellikle de doğum sonrasında göbekte kalan yağ kütlesini eritmenin en kolay ve faydalı yolu bebeği bolca emzirmektir. Bununla birlikte bebekle birlikte büyüyen uterusun da daha hızlı bir şekilde küçülmesi, eski haline gelmesinde emzirmenin payı çok büyüktür.

• Bol bol yürüyüş yapın!

Yürüyüş, herkesin, her yerde yapabileceği en basit, en etkili egzersizdir. Sadece gebelik döneminde değil, doğumdan sonra da anne adayı her gün yürüyüş yapmaya devam etmelidir. Özellikle de bebeği arabaya yerleştirip bebekle birlikte parkta, yürüyüş alanlarında her gün düzenli olarak yürüyüş yapmak çok iyi bir fikirdir. Yürüyüş sayesinde tüm vücut şekle girer ve göbek yağları da erir.

• Kaliteli beslenin!

Kilo vermek, vücudundaki yağları eritmek isteyen kişiler genellikle gün içinde saatlerce aç kalmayı tercih ediyorlar. Ancak zayıflama konusunda yapılan en büyük hata öğün atlamak ve 3 saatten daha uzun süre aç kalmaktır. Kilo vermek, yağ yakmak isteyen kişiler 24 saatlik günün 8 saatini uyku ile geçirmeli geri kalan 16 saat içinde de 6 öğün beslenmelidir. Bu 6 öğünün 3 tanesi ana öğün, diğer 3 tanesi de ara öğün olmalıdır. Emzirme döneminde olan ve göbeğindeki yağlardan kurtulmak isteyen kadınlar gün için et, süt, baklagiller, tahıllar, meyveler ve sebzelerden oluşan kaliteli bir beslenme programı uygulamalılar.

Kaliteli besinlerle birlikte gün içinde mutlaka en az 2 buçuk ya da en iyisi 3 litre su içmeliler.

• Egzersiz yapın!

Gebelik döneminde alınan kilolardan ve göbekteki yağlardan kurtulmak için yürüyüş yapmanın öneminden bahsettik. Yürüyüşe ek olarak bir de direkt olarak göbeği çalıştıracak egzersizler yapılmalıdır. İnatçı karın yağını eritmek isteyen anneler, doktorun iznini alarak gün içinde en az 20 – 30 dakika kardiyo ve güç antrenmanı yapmalılar. Bebek uyur uyumaz, anneye egzersiz yapmak için zaman kalıyor. Anneler; şınav, plank, triceps dips, jackknife, Russian twist, squat gibi pek çok farklı egzersiz ile göbek yağlarından kurtulabilirler.

• Yoga yapın!

Gebelik planlayan kadınların yogaya başlaması, gebelik boyunca yoga yapmaya devam etmesi ve doğum sonrasında da uygulaması çok önemlidir. Yoga, hem ruhu hem de bedeni eğiten, dinlendiren, rahatlatan bir egzersiz ve aslında yaşam biçimidir.

Aslında gebelik boyunca gebelik yogasına devam eden kadınların doğum sonrasında kilo verme konusunda çok fazla sorunları olmaz. Doğum sonrasında da yoga hedeflenen organları çok ciddi bir şekilde çalıştırır. Yogada diyaframdan hava almayı ve abdominal kasların arasında tutmayı içeren nefes alıştırmaları; düzenli ritmik kasılmalar, üst ve alt karın bölgesinin çalıştırılması ve ruhen, bedenen gevşemeye yardımcı olur. Bununla birlikte yoga peristalsis veya bağırsak hareketini artırarak sindirim sisteminin çalışmasını desteklediği için de vücutta yağ depolanmasını önleyebilir.

• Yeterince dinlenin!

Vücudun yeterince dinlenememesi vücutta toksin birikmesine neden olur ve bu da iltihabik oluşumlara yol açar. Kişinin vücudu sürekli bir iltihaplanma durumunda olduğunda, yağ reseptörleri vücudun ortası olan göbeğe doğru eğilim gösterir ve göbek bölgesi daha çok yağlanır. Gün içinde yeterince dinlenmek ise göbek de dahil olmak üzere vücudun yağ depolama eğilimini azaltır.

• Çok sıkı diyetlerden kaçının!

Bazen yeni anneler gebelik öncesi kiloya dönebilmek için acele ederler, vücuttaki yağları gördükçe depresyona girerler. Bu tür bir durumda eski kiloya kavuşabilmek için çok sıkı diyetler, sağlıksız beslenme programları uygularlar. Hal böyle olunca yetersiz beslenme sonucunda hem bebek beslenemez hem de anne adayının metabolizması yavaşlar. Bu bakımdan göbekteki yağları eritmek için kesinlikle düzenli ve kaliteli beslenmek, günde 5 -6 öğün yemek gerekiyor.

• Meditasyon yaparak stresi azaltın!

Doğum sonrası ruhsal sorunlar yaşama riski çok yüksektir. Stresli bir durumda da metabolizma hızlı çalışamaz ve vücut yağ depolama eğiliminde olur. Bu yüzden kilo vermek isteyen anneler öncelikle stresi azaltacak uygulamalara yönelmeli, müzik dinlemeye, kitap okumaya ve özellikle de meditasyon yapmaya özen göstermeliler. Meditasyon sayesinde negatif enerjiden kurtulmak, daha kaliteli uyumak, bebeğe ve yeni yaşama uyum sağlamak kolay olacaktır.

• Göbek bölgenizi sarın!

Doğumdan sonra doktor izin verdiğinde göbek bölgesinin sıkıca sarılması ya da bir korse takılması göbek yağlarını eritmeye yardımcı olacaktır. Sargı sayesinde karın bölgesindeki kemikler şeklini koruyacak, uterus daha kısa sürede orijinal boyutuna ulaşacak, annenin postürü iyileşecek, sırt ağrıları azalacak ve bu bölgedeki yağlar daha kısa sürede eriyecektir. Ancak böyle bir uygulama öncesinde doktora danışılmalıdır.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir