© 2017 Aysetolgaiyiyasam.com - Tüm Hakları Saklıdır.

Doktor veya ebe seçimi nasıl yapılmalıdır?

Bebeğinizin doğumu için doktor veya ebe seçmeden önce neyi bilmeniz gerekiyor? Bu hamileliğinizdeki en önemli sorulardan bir tanesi. Sadece tanıdığınız birisi onu seçtiği için veya muayenehanesi işe giderken yol üstü diye bir doktoru seçmeyin. Bebeğinize yaşamında en iyi başlangıcı sağlayacak olan doktor veya ebeyi seçmeye çalışın.

Adım 1: Evde mi Yoksa Hastanede mi Doğum?

Eğer çoktan seçmediyseniz, bebeğinizi nerede doğuracağınızı seçmeniz gerekiyor. Pek çok kadın gibi hastanede doğuracağınızı varsayıyorsanız bile, düşündüğünüz hastane için bir hastane doğum bölümü turu yapmanız daha iyi olur. Evet, hastaneyi bir gezmek iyidir. Hastanelerin farklı politikaları, farklı atmosferleri ve farklı hemşire kadroları var. Tercihlerinize göre olanını bulun.

Adım 2: Doktor mu Ebe mi?

Eğer ciddi bir tıbbi rahatsızlığınız varsa veya hamileliğiniz riskli ise, bebeğinizin doğumu için deneyimli bir doktor isteyeceksiniz. Ancak kadınların büyük kısmı normal, sağlıklı hamilelikler yaşıyor ve bu da doğumda pek çok seçenek ortaya koyuyor.

Peki doktor ve ebe arasındaki fark ne?

İstisnalar olsa da, doğum teknikleri genelde 2 temel model üzerine şekilleniyorlar:

Ebelik modeli:

Anne doğumu yapar
Doğum doğal bir süreçtir
Sağlık ve önleme üzerine odaklanma
Az müdahale oranı
Kişiselleştirilmiş bakım

Doktor modeli:

Doktor bebeği doğurtur
Doğum teknolojiye bağlıdır
Komplikasyonların yönetimine odaklıdır
Müdahale oranı yüksektir
Bakım rutindir

Araştırmalar ebelerin hastaları ile hem muayenehanede hem de doğumda daha fazla vakit geçirdiklerini gösteriyorlar. Doktorlar doğumda hastaları ile nadiren vakit harcıyorlar. Çalışmalar hemşireler, doulalar ve ebeler ile yapılan doğumlardaki sezaryen doğum oranlarının %50’den fazla düştüğünü gösterdikleri için, doktoru seçecek olursanız yine de doğumda yanınızda olacak deneyimli bir doğum koçu veya ebe seçebilirsiniz. Peki doğum odasındaki hemşireler? Genelde mükemmel insanlardır ancak tek bir hastaya vakit harcamak için çok meşgullerdir ve hastane protokolünü takip etmeleri gerekir. Doktor ve ebeler ise genelde istisnalar uygulayabiliyorlar.

Elbette doktor gibi düşünen ebeler veya tam tersini bulmak mümkün ancak çok yaygın değil.

Bu farklı görüşler hakkında düşünmek ve kendi değer ile fikirlerinizi anlamak ihtiyaçlarınıza en uygun kişiyi bulmanıza yardımcı olacaktır. Pek çok kadın bu modellerden birine daha fazla ağırlık verir.

Eğer hala doktor ve ebe arasında kaldıysanız, ikisiyle de görüşerek kararınızı kolaylaştırabilirsiniz.

Adım 3: Doğum Nerede Olacak?

Evet, nerelerde doğum yapabileceğiniz veya kimi seçeceğinize dair bir fikir edindiniz. Muhtemelen arkadaşlarınızdan bir iki yer duymuşsunuzdur. İlk olarak doktor veya ebeyi arayarak nerede doğum yaptırdıklarını öğrenin. Eğer hastane istemiyorsanız, hastane dedikleri zaman başka birini deneyebilirsiniz.

Adım 4: Hastane mi, Doğum Merkezi mi Yoksa Evde mi?

Eğer evde ve sigorta dahilinde bir doğum istiyorsanız, özel sigortanız ile görüşmeniz gerekecek.

Adım 5: Doktor ve Ebeler ile Görüşün

Hastane ve doğum merkezi gibi seçimleri yaptıysanız, şimdi onlarla görüşmeniz gerekli. Hatta bir kaçıyla görüşseniz daha iyi olacaktır.

Biraz fazla mı kaçtı? Belki. Ama evinizin mutfağını yaptırsanız bile muhtemelen birden fazla yer ile görüşeceksiniz. Sadece fiyatlarını değil, sağlamlıklarını, referanslarını, bir ay boyunca onları evinizde isteyip istemediğinizi değerlendireceksiniz.

Bebeğinizi doğuracak kişiyi seçmek daha kritik bir karar. Birden fazla kişiyle görüşmek birbirleri ile aralarındaki farkları görmek ve karşılaştırmak için önemli, böylece daha kolay karar verebilirsiniz.

Pek çok doktor ve ebe, ofislerinde yeni çiftler ile görüşmek için vakit ayırıyorlar. Eğer böyle bir fırsat yoksa, kısa bir görüşme için randevu alabilirsiniz. Böyle bir görüşme için ücret olup olmadığını da sorun (genelde olmaz) ve sigortanız varsa sigortanın ödemeleri karşılama durumunu da öğrenin.

Adım 6: Doktor veya Ebeyi Nasıl Değerlendirmeli?

• Doktor veya ebe karşılıklı saygı atmosferi oluşturdu mu?

Size yeterli vakit ayırmalı, bilgi paylaşmalı, karar vermenizi sağlamalı, uygulamalarını açıkça tartışabilmeli. Ayrıca herhangi bir şeyi tartışabilmeniz için rahat hissettirmeli. Yaşamınızda bu kişiye güvenir miydiniz?

• Hamilelik ve doğum fizyolojisine uygun ve sizi destekleyecek uygulamaları var mı?

Pek çok doktor bedeninizi istemediğiniz pozisyonlara sokabiliyor. Örneğin elektronik fetal görüntüleme cihazları kullanıyorlar ancak bunlar doğumda hareketsiz kalmanızı gerektiriyorlar. Elde kullanılan bir fetoskop ise bebeğin ara ara kontrolünü sağlarken annenin hareketli kalmasına yardımcı olacaktır ve bu da bebeğin kanaldan aşağıya inmesini kolaylaştırır.

• Doktor veya ebenin hastalarının ne kadarı epizyotomi, sezaryen veya doğal doğum yaşıyor?

Doğum sırasında kesik atma, pitocin ile doğumu hızlandırma gibi pek çok yapay yöntem mevcut. Ancak bunlar doğal doğumun önünde engeller ve bu nedenle tercihlerinize göre doktorunuzu seçmelisiniz.

• Genel doğum felsefeleri size uygun mu?

Her kadının doğum konusundaki felsefelerini paylaşan bir doktor veya ebeye sahip olma hakkı var. Doğru olanı bulana kadar arayın.

One thought on “Doktor veya ebe seçimi nasıl yapılmalıdır?

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

  1. Ayşe dedi ki:

    Nihayet hamilelik te kenevir tohumu kullanımına dair bir yazı bulabildim. Çok teşekkür ederim. Peki kenevir tohumu yağını da gönül rahatlığıyla kullanabilirsiniz hamilelik te. Yüksek tansiyon, kolesterol, şeker demir eksikliği me çok iyi geliyor çünkü.cevabiniz için şimdiden teşekkürler.