Dolabınızdaki en kötü 13 gıda

Dolabınızdaki en kötü 13 gıda

Buzdolabınızdaki küflü şeyler atılması gereken tek şey olmayabilirler. Dolabınızda boş kaloriler, trans yağlar ve bol bol şeker barındıran gizli ajanlar olabilir. Bu gıdaları almayarak ve elinizde tutmayarak daha sağlıklı bir tercih yapabilirsiniz.

1- Meyveli Yoğurt

Hazır satılan meyveli ve aromalı yoğurtlarda genelde normal yoğurdun 3 katı kadar daha fazla şeker olur. Bunları almak yerine tam yağlı yoğurt alın ve içine biraz orman meyvesi ile kuruyemiş katın. Daha az şeker alırken daha fazla lif ve besin alacaksınız. Tam yağlı yoğurt açlığınızı giderme konusunda da etkili olur ve kilo vermenize yardımcı olabilir.

2- Ketçap

Düşük şekerli bir beslenmeye geçtikten sonra ketçap şişesi size oldukça zararsız gibi görünebilir. Ancak şişenin çeyreği kadarının şekerle dolu olduğunu düşünün ve bu biraz daha farklı düşünmenizi sağlayabilir. Ketçap yerine biraz baharatlı domates sosu hazırlayın.

3- Mayonez

Bir kaşığında 110 kalori vardır. Dijon hardalının aynı miktarında 15 kalori vardır ve muhtemelen daha az kullanırsınız. Eğer dolapta hazır olursa sandviçlerinizin üstüne eklemeden duramazsınız ve bu nedenle mayonezi evde tutmayın. Hardal kullanabilirsiniz.

4- Aromalı Kahve Kreması

Yüksek oranda işlenmiş olan ve şeker, yapay tatlandırıcılar ve yapay aromalar bakımından zengin olan bu ürünlerde mısır şurubu, soya yağı, pamuk yağı, sodyum kazeinat, dipotasyum fosfat, mono ve digliseritler ve sodyum sodyum stearol laktilat bulunabilir. Sadece süt kullanmayı tercih edin.

5- Kola

Bunu herkes biliyor. Boş kalori dolu ve neredeyse hiç besin değeri yok. Eğer yanınızda olmazsa içmezsiniz. Alternatif olarak aroma için biraz limon katılmış soda için.

6- Sosis

Daha uzun dayanması için işlenmiş olan etlerin kolorektal kanser ve potansiyel olarak mide kanseri ile bağlantıları var. Bu ürünler arasında sosis, salam, sucuk, pastırma gibi ürünler var.

7- Tonik

350 ml tonik suyunda 124 kalori bulunur ve bu miktar kola ile neredeyse aynı. Eğer kokteyllerin içine katmak için tercih ediyorsanız onun yerine biraz soda ve limon suyunu tercih edin. Hem işe yarar hem de kalorisi azdır.

8- Hazır Dondurma

Küçük paketlerde, çok sayıda aroma ile ve bol miktarda yağ ve şekerle satılan hazır dondurmalar genelde diğer dondurmaların iki katı değerlere sahiptirler. Bunun yerine meyveli ve tahıllı yoğurt tüketebilirsiniz. İlla ki dondurma tüketmek istiyorsanız şeker ve yağ içeriklerini minimumda tutan bir markayı tercih edin.

9- Kremalı Salata Sosları

Bunlarda yağ miktarı genelde fazladır. Az yağlı olduğunda ise genelde şekeri ve yapay tatlandırıcı miktarı fazladır. Hatta çoğunda adını bile söyleyemeyeceğiniz bileşenler vardır. Salatanızı zeytinyağı, deniz tuzu ve biraz sirke ile süsleyebilirsiniz ve böylece basit ve lezzetli olur.

10- Donmuş Patates Kızartması

Birisi patates kızartması ister misiniz dediğinde buna direnmek çok zordur ancak bunları tam da bu nedenle buzluğunuzda pişmeye hazır bir şekilde tutmamalısınız. Lezzetlidirler ancak tuz ve kaloriler ile doludurlar. Eğer donmuş patates ve ıspanak buzlukta yanyana durursa, her zaman patatesi seçeceğiniz neredeyse kesindir.

11- Turşu

Çoğu hazır turşu tuz ile doludur. Ancak içindeki salatalık esasında iyidir. Bol miktarda suları vardır ve su almanıza yardımcı olurlar. İnflamasyonu azaltan antioksidanlara da sahiptir. Peki neden taze salatalık almıyorsunuz? İlla ki biraz aroma isterseniz sirke ile karıştırın. Biraz tuz da atabilirsiniz ancak çok fazla eklemeyin.

12- Donmuş Pizza

Tipik bir donmuş pizzada 1920 kalori bulunuyor. Doymuş yağlar 30 gram, tuz ise 5040 miligram. Pizza yerine dondurucunuzda biraz orman meyvesi, biraz sebze ve çorba tutun. Kalbiniz ve beliniz size bunun için teşekkür edecektir.

13- Bira

Eğer işten gelince bir bira içmeyi seviyorsanız, bunun sağlığa bazı faydaları olabilir ve dolapta tutmak isteyebilirsiniz. Fakat maç izlerken 6’lı paketi yanınıza almak istiyorsanız buna direnin. Boş kalorilerin yanında çok fazla alkolün pek çok sağlık problemine sebep olduğu biliniyor.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir