Duygusal destek köpeğim olmadan ne yapardım bilmiyorum. Bir süreliğine yanlış anlamalar ve korkulardan dolayı onun bir duygusal destek hayvanı olduğunu söylemeye çekindim. Ancak onun faydalarından bahsetmek istiyorum çünkü başkalarının da bundan fayda görmesi mümkün.

Bu hayvanlar çeşitli bozukluklara sahip insanlar için büyük faydalar taşıyorlar. Eğer tıbbi bir rahatsızlığınız varsa ve terapistiniz size uygun görüyorsa, duygusal destek hayvanı yaşamınızı ciddi şekilde iyileştirebilir. Aşağıda onun benim hayatımı iyileştirmesinin dokuz yolundan bahsediyorum ve size de bu faydaları sağlayabilirler.

Hayatıma Bir Amaç Veriyor

Son yıllarda intihar oranları çeşitli sebeplerden dolayı ciddi şekilde arttı. Kendi problemlerimden çok bahsetmeyeceğim ancak köpeğime bakmak beni çok defa kurtardı. Ben olmazsam ona kim bakacak? En iyi arkadaşımın bir barınakta kendini bulması fikri bana en zorlu anlarda bile destek oldu.

Eğer bu tip bir umutsuzluğunuz varsa, yardım alın. Eğitimli bir profesyonelden destek almak için kriz merkezlerini arayın. Eğer bu fikirden dolayı çile çekiyorsanız, bu tüylü arkadaş amaç duygunuzu yenileyebilir.

Daha Az Yalnız Hissetmeme Yardımcı Oluyor

Ruh sağlığı problemleri olan pek çok insan içe dönüktür. Başkaları ile konuşmaktan çekinirler çünkü rahatsızlıklarına dair önyargılar vardır ve insanların cevaplamak istemedikleri sorular sormalarından çekinirler.

Duygusal destek hayvanları gezintiler ve eğitim seansları sırasında yabancılar ile sohbet başlatmaya yardımcı olurlar. Ayrıca endişelerinize rağmen bu sohbetler için konu oluştururlar. Sizin bir şey yapmanıza da gerek yok. İnsanlar onu sevmek için size kendi kendilerine yaklaşacaklardır.

Uçma Korkumu Azaltıyor

Uçmayı sevmem çünkü travma sonrası stres bozukluğu belirtilerini tetikleyen bir kontrol kaybını sembolize eder. Ancak son zamanlarda köpeğimle birlikte kıtalararası bir uçuş gerçekleştirdim.

Eğer benzer bir korkunuz varsa, köpeğiniz bazı kısıtlamaların olmasına karşın uçmanıza yardımcı olabilir. Örneğin havayolu şirketi kabine uygun değilse köpeğinizi almayabilir. Bu nedenle onu iyi eğitmelisiniz çünkü tehlike yaratan ve dikkat dağıtan köpekler uçuş yasağı alabiliyorlar.

Spor Yapmama Yardımcı Oluyor

Spor hafif-orta şiddette depresyon için en iyi ilaç ancak bu bozukluğa sahip olan pek çok insan başlamak için yeterli enerjiyi toplayamıyor. Fakat nasıl hissederseniz hissedin, bu tüylü arkadaşınızın yürümeye ihtiyacı var. Onunla bir maraton koşmazsınız ancak sadece onunla oynayarak bile fitness durumunuzu iyileştireceksiniz.

Duygularımı Özümsememe Yardımcı Oluyor

Duygusal destek hayvanınızla konuşmanın neden tazeleyici olduğunu biliyor musunuz? Sizi asla yargılamıyrolar. Ayrıca ideal birer terapist oluyorlar çünkü tüm duygularınızdan yargılanma korkusu olmadan ona bahsedebiliyorsunuz. Şikayetlerinizi dile getirdiğiniz kadar pozitif şeylerden de ona bahsetmelisiniz. Bir olumsuzluk spirali içerisinde kaybolmak istemezsiniz.

Motivasyonumu Arttırır

Depresyonunuz olduğunda yaptığınız hiç bir şeyin fark yaratmayacağını düşünürsünüz ve bu nedenle uğraşmak istemezsiniz. Fakat köpekler her şeye büyük bir heyecan ile yaklaştıkları için bu bulaşıcı hale gelir. Köpeğiniz size bir gülümseme sebebi verebilir ve bu da hayatınızda pozitif değişiklikler yapmak için sizi tetikler.

Daha Güvenli Hissettirir

Travma sonrası stres bozukluğum çok kötü bir durumdan kaynaklandığı için genelde her şeyden korkarım. Genelde bu travmatik olaydan dolayı kolayca ürkerim. Ancak köpeğim korkularımı azaltıyor. Hatta geceleri evde yalnız yaşarken bile daha iyi uyumama yardımcı oldu.

İlaçlardan Daha Az Yan Etkisi Vardır

İlaçlar nedeniyle kilo alma gibi istenmeyen yan etkiler yaşayan depresyon hastalarından birisi misiniz? Duygusal destek hayvanlarının prospektüsleri yoktur çünkü yan etkileri yoktur. Dozunuzu azaltmadan önce daima doktorunuzla görüşmelisiniz ancak bir destek hayvanı aldıktan sonra psikiyatrik ilaç desteği ihtiyacınızın azaldığını görebilirsiniz.

Koşulsuz Sevgi Verir

Bir ruh hastalığınız olduğunda, kimsenin sizi gerçekten anlamadığını veya umursamadığını hissedersiniz. Duygusal destek hayvanınız olduğunda ise size o kadar büyük bir sevgi ve öpücük verir ki, en zorlu günün stresi bile azalır. Kişisel değerinizin yenilenmiş olduğunu hissettiren koşulsuz sevgi gibisi yoktur.

Köpeğim olmadan yaşayamazdım. Eğer bu hayvanlardan destek alabileceğinizi düşünüyorsanız, buna değeceğini söyleyebilirim!