Düzenli olarak egzersiz yapmak, genel olarak sağlıklı olmanız, forma girmeniz ve formunuzu korumanız ve daha ince bir vücuda sahip olmanız için faydalıdır. Ancak bunları başarmak için rutininize kendinizi adamanız, düzenli ve disiplinli olmanız gerekir.

Hepsinden önemlisi egzersiz rutininizi bir sonraki seviyeye taşıma motivasyonuna sahip olmanız ve ilerlemeye istekli olmanızdır. Bu nedenle egzersiz rutininizi geliştirebileceğiniz ve daha tatmin edici sonuçlar alabileceğiniz bazı yollar bulunuyor.

Egzersiz rutininizi geliştirmenize yardımcı olacak yollar ile kendinizi daha sağlıklı ve daha zinde hissedebilirsiniz. Aşağıda yer alan 10 öneriyle egzersiz rutininizi geliştirebilir ve planlarınızı uygulamaya koyabilirsiniz.

1. Sevdiğiniz egzersizleri yapın

Egzersiz rutininizi geliştirmeniz için sevdiğiniz egzersizleri yapmanız önemlidir. Hatta önceki rutinlerinizin başarısız olmasının en önemli nedenlerinden biri egzersiz yapmayı bir zorunluluk ya da yük olarak görmüş olmanızdan kaynaklanabilir.

Egzersiz yapmayı bir alışkanlık haline getirmek istiyorsanız, sevdiğiniz egzersizleri yapın. Hangi egzersizlerin hoşunuza gideceğini görmek için araştırma yapın ve hangi saatlerde egzersiz yapmanızın sizin için daha iyi olduğuna karar verin. Bu sayede egzersiz alışkanlıklarınızı geliştirebilir ve egzersiz yapmayı eğlenceli bir aktivite olarak görebilirsiniz.

2. Ayaklarınıza dikkat edin

Koşu ve aerobik gibi egzersizler, dizlere yük bindirebilen egzersizlerdir. Bu nedenle egzersiz rutinlerinizde bu tarz egzersizlere yer vermeniz durumunda yaptığınız spora uygun ayakkabılar giymelisiniz. Aksi takdirde eklemlerinizde yaralanmalar meydana gelebilir ve egzersize ara vermeniz gerekebilir. Egzersiz rutininizi geliştirmek istiyorsanız, sakatlanma yaşayarak egzersiz yapmaktan uzak kalmamak için uygun spor ayakkabılar giymeyi unutmayın.

3. Küçük adımlar atın

ısınma egzersizi
ısınma egzersizi

Uzun bir süredir egzersiz yapmıyorsanız, bir anda yoğun bir egzersiz rutini oluşturmamalısınız. Büyük hedeflere ulaşmadan önce kendinize küçük hedefler belirleyin. Hedefleriniz günlük olarak devam ettirebileceğiniz gerçekçi hedefler olsun. Aşırı egzersiz yapmak, egzersiz rutininizi geliştirmenin bir yolu gibi görünse de aslında bunu yapmanız fayda sağlamaz. Üstelik fayda sağlamayacağı gibi istenmeyen başka sorunlara yol açabilir. Aşırı egzersiz yapmak, tüm rutininizden vazgeçmenize yol açabilir.

Bu nedenlerden dolayı küçük adımlar ile kendinizi motive etmeli ve bunları atmaktan yılmamalısınız. Ufak ancak sürekli adımlarla elde edeceğiniz sonuçlar sizi hayal kırıklığına uğratmayacaktır. İster evde ister spor salonunda egzersiz yapıyor olun, önce ısınma egzersizleriyle işe başlayın ve seviyenizi arttırdıkça diğer egzersizleri denemeye başlayın. Egzersiz alışkanlığınızı tıpkı yemek ve uyumak gününüzün normal bir parçası haline getirin. Egzersizinizi planlayın ve sonrasında bu plana uyun. Küçük adımlarla başlayıp kendinizi yormadığınızda büyük adımların kendiliğinden geldiğini göreceksiniz.

4. Egzersizleri kendi seviyenize uygun şekilde yapın

Herkesin zindelik seviyesi aynı olmadığı için hedeflerinize ulaşma konusunda mucizeler beklemeyin. İyi bir egzersiz rutini belirlemek için fiziki durumunuzu gözden geçirin. Çünkü egzersiz yaparken egzersizleri ne kadar hızlı ya da fazla yaptığınız değil, doğru bir şekilde yapıp yapmadığınız önemli olacaktır. Bu nedenle egzersizlerinizi yaparken kendi seviyenize göre en iyi şekilde yaptıktan sonra daha zorlayıcı egzersizlere geçmeye devam edin.

5. Rutininizde çeşitli egzersizlere yer verin

Egzersiz rutininiz yalnızca kardiyo ya da yalnızca ağırlık egzersizlerinden oluşmamalıdır. Tüm vücudunuzu etkin bir şekilde çalıştıracak bir egzersiz rutini kardiyo ve ağırlık kaldırmanın yanı sıra için esneme, denge ve duruş egzersizleri de yapmalısınız. Bu sayede sürekli aynı kas gruplarını çalıştırmamış olursunuz ve zamanla rutininizi geliştirebilirsiniz.

6. Egzersiz yoğunluğunuzu takip edin

Hangi zorlukta egzersiz yapıyorsunuz? Kaldırdığınız en yüksek ağırlık ne kadar? İlerlemenizi takip etmeniz kadar kaldırdığınız ağırlıkları da ölçmeniz, egzersiz yoğunluğunuza karar vermeniz açısından önemlidir. Kaç tekrar yaptığınızı takip etmeniz önemli olsa da kaldırdığınız ağırlığı da takip etmeniz gerekir.

Kaldırdığınız ağırlığı kendinizi yaralamadan maksimuma çıkarmak için öncelikle ısınmalısınız. Sonrasında ağırlığı biraz arttırabilir ve egzersizleriniz arasında dinlenme zamanı ekleyebilirsiniz.

7. Egzersiz aletlerini etkin bir şekilde kullanın

Her zaman spor salonuna gitmeniz mümkün olmayabilir. Ancak bu günlük rutininizi atlamanız için bir sebep değildir. Elinizin altında çok fazla egzersiz aleti olmasa da merdiven, bisiklet, halı ve hatta yatağınızı egzersiz aleti olarak kullanabilir ve bunlara uygun egzersizler bulabilirsiniz.

Evde egzersiz yapmayı seviyorsanız, gerekli aletleri alarak evinizde de bir rutin belirleyebilirsiniz. Alacağınız aletlere belli bir yatırım yapmanız gerekeceği için egzersiz yapmak için kendinizi daha motive hissedebilir ve egzersiz rutininizi geliştirebilirsiniz.

8. Dinlenme günlerini atlamayın

Nefes egzersizini gece ritüeli haline getirin
Nefes egzersizini gece ritüeli haline getirin

Vücudunuza çok fazla yüklendiğinizde yorulursunuz. Bu nedenle egzersiz rutininizi bir kez belirledikten sonra araya dinlenme günleri koyun. Örneğin, bazı günler egzersiz yapmayabilir ya da yalnızca esneme, yüzme ve yoga gibi egzersizler yapabilirsiniz. Bu sayede egzersiz yapmaya daha güçlü bir şekilde geri dönebilir ve rutininizi geliştirebilirsiniz.

9. Ağrıyan yerlere dikkat edin

Egzersiz yaparken bir yeriniz ağrıyorsa o egzersizi yapmayı bırakın. Bu basit bir kural olsa da pek çok insan ağrılarını görmezden gelip egzersize devam edebilmektedir. Yeni bir rutin oluştururken kas ağrıları yaşamanız normal olsa da bu ağrılar sürekli devam ediyor ve acı veriyorsa rutininizi gözden geçirmeniz gerekiyor demektir. Bu nedenle ağrınızın nedenini anlayana ve buna bir çözüm bulana kadar size acı veren egzersizleri yapmayı bırakın ve kendinizi daha rahat hissettiğiniz egzersizlere geçin.

10. Kendinizi ödüllendirin

Egzersiz rutininizin sizin için neden bu kadar önemli olduğunu kendinize sorun. Bunun faydaları üzerinde düşünün. Bu sayede egzersiz yapmak için motive olacak ve gelişiminizi devam ettirebileceksiniz. Ayrıca belirlediğiniz küçük hedefleri tamamladıkça kendinizi ödüllendirebilirsiniz. Bu ödüller, sizin için hem faydalı hem de sağlıklı olacak şeyler olmalıdır.

 

Kaynaklar

https://artofhealthyliving.com/6-tips-to-help-you-improve-your-workout-routine/

https://www.psychologytoday.com/us/blog/fulfillment-any-age/201209/11-ways-improve-your-workouts