© 2017 Aysetolgaiyiyasam.com - Tüm Hakları Saklıdır.

Eliptik Bisiklet Kullanmanın Faydaları

Eliptik Bisiklet Kullanmanın Faydaları

Image Bu yazıyı 2 dakika 1 saniyede okuyabilirsiniz.

Elips şeklinde (Eliptik Bisiklet) olan egzersiz aletleri sizin için spor salonlarındaki en sevimli cihazlar olabilir. Bunlarla çalışmak için tek yapmanız gereken pedallara basmak, yürümek, koşmaktır. Bu esnada ayaklarınız asla pedallardan ayrılmadığı için, her bir ayak hareketinizde sarf ettiğiniz güç makine tarafından tolere edilebiliyor. Zira bu cihazlar eliptik, sessiz ve rahattır. Kaliteli bir eliptik makine için birkaç yüz dolar harcayacak eliptik eğiticilerinden biriyseniz, pek çok avantaja sahip olacaksınız.

Eliptik Bisiklet ve İşlevleri  

Eliptik şekilli spor aletlerinin (Eliptik bisiklet) en önemli işlevlerinden birisi; kardiyovasküler sistemi çalıştırıyor olmasıdır. Bu sayede diğer kaslar gibi kalp de daha güçlü hale gelmek uygun düzeydeki bu aksiyona tepki veriyor. Sağlık kuruluşları, her zaman bizlere sağlıklı bir vücuda sahip olmak için egzersiz yapmamızı öneriyor. Bu bağlamda her sağlıklı birey haftada en az 150 dakika orta seviyede ya da 75 dakika yüksek eforda kardiyovasküler egzersiz yapmalıdır. Bazı eliptik makinelerin donanımında bulunan düzenekler sizin kalp atış hızınızı, egzersiz yoğunluğunuzu izlemenize ve kontrol etmenize yardımcı oluyor.

Eliptik Bisikletin Çalıştırdığı kaslar

Eliptik egzersiz aletleri sizin; bacak, kalça ve arka adele kaslarınızı çalıştırıyor. Baldır bölgesindeki kaslarınız ise bir tık daha az çalışıyor. Eğer eliptik egzersiz aletinizde rampa ayarlama sistemi varsa rampayı biraz daha dik açıya getirip baldır kaslarınızı da çalıştırabilirsiniz. Orta ve yüksek uçlu eliptik egzersiz aletlerinin çoğu üst bedeninizi çalıştırmak için hareketli itme ve çekme çubuklarına sahiptir. Ayrıca geriye doğru pedal çevirmenize de izin verecek şekilde düzenlenmiştir.

Kilo kaybı

Eliptik bisiklet üzerinde çalışırken kalbiniz de dahil tüm büyük kas gruplarınızın çalıştığını belirttim. Böyle bir durumda kalori harcamamanız ya da kilo vermemeniz gibi bir durum zaten mümkün olmaz. Harvard Üniversitesi Sağlık Yayınları’nda belirtilene göre 185 kilo olan bir kişi, eliptik bir egzersiz aletiyle bir saat çalıştığında 800 kalori yakabiliyor. Ancak bunun için hem kendi pedal hızınızı, hem de makinenin direncini kontrol ederek egzersiz yoğunluğunuzu ayarlamalısınız. Sert bir egzersiz programı uygularsanız, daha çok kalori tüketeceğiniz kesin. İstenen bir görünüme kavuşmak için günlük olarak vücuda alınandan çok daha fazla kaloriyi yakmak gerekiyor. Süreyi, egzersizin yoğunluğunu, harcayacağınız eforu kendinize göre belirleyin ve kalorilerinizi yakın.

Eliptik Bisikletin Faydaları 

Eliptik bir egzersiz aletiyle yapılan bir antrenmanı, diğer makinelerle yaptığınız tüm vücut egzersizleriyle karıştırmayın. Kas gücünüzü, dayanıklılığınızı geliştirmenize yardımcı olacak en iyi makine elips egzersiz aletidir. Çünkü sadece spor yapmış olmaz, aynı zamanda günlük aktivitelerinizi de artık daha kolay yapabiliyor olursunuz. Eliptik bir spor aletinde pedalları çevirin ve kemiklerinizi taşımak zorunda kaldığı yağlardan, kilolardan kurtarın. Düzenli olarak kardiyo egzersizi yaptığınız için günlük yaşamın stresi azalsın, ruh haliniz dinginleşsin, bağışıklık sisteminiz güçlensin ve obezite gibi kilo kaynaklı hastalıklar sizden uzak dursun.

Eliptik Bisiklet Kullanmanın Faydaları” yazısı için 9 yorum yapıldı

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

 1. Ayşe hazar dedi ki:

  Merhabalar,
  Spor salonunda da severek çalıştığım bi aletti ama eşim bel fıtığı ameliyatı oldu biraz kilo problemi var , salona da gitmek istemediği için eve almayı düşünüyorum. Sizce belini zorlayacak bir aletmidir.
  Teşekkürler

  • Gül dedi ki:

   Merhaba Ayşe Hazar hanım😊 biraz eski tarihli bir soru ama umarım geç kalmamışımdır. Ben doktorum. Bel fıtıgı olan, diz ağrısı olan vb hastalarımıza vücudunun ağırlıgını taşımayacağı egzersizleri öneriyoruz genelde. En azından başlangiç için. Örneğin yüzme.. Ama yine de size tavsiyem, Spor hekimliği diye bir hekimlik dalı var, oraya başvurmanız. Eğer onu bulamazsanız bir Ftr (fizik tedavi ve rehabilitasyon) Hekimine başvurunuz. Çünkü tıpta bilgilerin genellenmesi pek doğru ya da mümkün olmuyor. Her hastaya yaklaşım farklıdır. İyi günler.

 2. Emre dedi ki:

  Bazı sitelerde ve videolarda kardiyovasküler çalışmaların kişiyi yaşlandıracağı ve yakılan kiloyla birlikte kasta yakılacağı ileri sürülüyor. Bu konuda bilgi verebilir misiniz? Teşekkür ederim.

 3. Selim dedi ki:

  9 Ayda 25 kilo verdim Tabi yemeğe de dikkat ettim ama bu alet Harika herkese tavsiyem olur•••••Bacaklardaki fazlalıklar gitti bel inçeldi ve sonuçta 25 kilo verdim şiddetle tavsiyem olur

  • Fatmanaz dedi ki:

   Sadece eliptik kullanarak mibacakalriniz inceldi ?

   • Tarik dedi ki:

    Eliptik bisiklet vücudu sıkılaştırır bu durumda bölgesel incelmeler başlar. 1 2 ay düzenli kullanımında, sonucunu çevrenizdekiler ve siz kıyafetleriniz ile farkedebilirsiniz.

  • Reyhan dedi ki:

   Ayyyy cook hetecanlandim okuyunca🤩🤩bende yeni aldim ama uc gundur deneyemedim hastayim

 4. ŞEYDA ARSLAN dedi ki:

  İYİ GÜNLER. BACAKLARIMDA REFLÜ BAŞLANGICI VAR. KAN DOLAŞIMI OLMASI İÇİN DOKTOR BİR SAAT YÜRÜYÜŞ ÖNERDİ.EVİME KOŞU BANDI YERİNE ELİPTİK BİSİKLET ALMAK İSTİYORUM.AYNI İŞLEVİ GÖRÜR MÜ. YANİ YÜRÜYÜŞ GİBİ KAN AKIŞINI SAĞLAR MI ?

 5. Elif Zeynep dedi ki:

  Merhaba 6 haftalık hamileyim. Çok şükür şimdilik herhangi bir risk ve sıkıntı yok. Bu durumda eliptik bisiklet kullanmaya devam edebilir miyim?