Doğal, ucuz, anti bakteriyel, metabolizma hızlandırıcı ve bağışıklığı güçlendirici elma sirkesi, sağlık üzerindeki mucizevi etkileri nedeniyle yüzyıllardır kullanılıyor. Tabii faydasını görmek için organik, filtresiz ve çiğ olanını tercih etmekte fayda var.

 

  1. Metabolizmayı hızlandırır ve kilo vermeye yardım eder.

 

Elma sirkesi, metabolizmayı hızlandırması ile bilinir. Çok etkili bir yağ yakıcı olmakla birlikte, tokluk hissinin daha kolay fark edilmesini sağlayarak fazla yemeyi önler, metabolizma hızını artırır ve vücudun alkalize olmasına yardım eder. İstenilen sonuçları almak için, her öğünden önce bir bardak suya 1-2 çay kaşığı elma sirkesi ekleyip içmenizi tavsiye ederiz.

elma-sirkesinin-faydalari

  1. Kepeği ortadan kaldırır

 

Kepek probleminiz mi var? Elma sirkesi için mutfağa koşabilirsiniz. Eşit miktarlarda su ve elma sirkesini karıştırıp saç derinize sürün ve iki saate kadar karışımı saçınızda bekletin (sprey şişelerden kullanabilirsiniz). Bu yöntemle saç deriniz temizlenecek ve kepeklerden kurtulacaksınız. Eğer kepek probleminiz normalden daha fazlaysa, haftada birkaç kere bu uygulamayı yapabilirsiniz.

 

  1. Saçları parlatır

 

Saçınızda birikerek onları cansızlaştıran ürün artıklarını ortadan kaldırmak için, saçınızı normal şampuanınızla yıkayın ve krem sürmeden önce elma sirkesi ile durulayın. Saçlarınız pırıl pırıl olacak.

elma-sirkesi

  1. Cildi temizler

 

Doğal sıkılaştırıcı olan elma sirkesine temiz bir bez batırın ve yüzünüzü bu bezle silin. Bu sayede cildiniz olması gereken pH dengesine ulaşacak, daha az yağlı ve pürüzsüz bir dokuya sahip olacak. Eğer yaşlılık lekesi ya da akne gibi özel durumlarınız varsa, birazcık elma sirkesiyle harikalar yaratabilirsiniz.

 

  1. Evinizi toksinlerden arındırır

 

3,5 litre ılık suya eklediğiniz bir bardak elma sirkesiyle, ahşap zeminler ve kaplamalar dahil olmak üzere birçok yüzeyi bakterilerden temizleyip parlatabilirsiniz.

 

  1. Boğaz ağrısını geçirir

 

Yarım bardak suya 2 yemek kaşığı eklerseniz, oldukça güçlü bir gargara elde etmiş olursunuz. Doğru sonucu elde etmek için, boğaz ağrısı başlar başlamaz saat başı bu karışımla gargara yapmayı ihmal etmeyin.

 

  1. Böcek ısırıklarına iyi gelir

 

Eğer böcek ısırıklarından mustaripseniz, az bir miktar elma sirkesini aynı oranda suyla karıştırıp direkt olarak ısırılan bölgeye sürün. Acıyı hafifletip, iyileşmeyi hızlandıracaktır.

 

  1. Güneş yanıklarının acısını alır

 

Hazır yaza hazırlanıyorken, elma sirkesinin güneşten kaynaklanan tahrişleri azaltıp acıyı hafiflettiğini bilmekte fayda var. %75 su ve %25 sirke olacak şekilde bir karışım hazırlayın ve güneş yanığı olan bölgeye temiz bir bezle direkt olarak sürün. Buna alternatif olarak doldurduğunuz küvete elma sirkesi ekleyip rahat rahat içinde yatabilirsiniz.

 

  1. Bulaşık makinasını temizler

 

Bulaşık makinalarında birikenleri temizlemek için kimyasallarla dolu temizleyiciler kullanmaktansa, elma sirkesini deneyin. Hem makinanızı iyice temizleyecek hem de hoş bir koku verecektir. Boş makinanın içine bir bardak elma sirkesi dökün ve normal modda çalıştırın.

elma-sirkesi

10. Ruh halinizi yükseltir

 

Yemeklerden önce alınan elma sirkesi, proteinlerin amino asitlere bölünmesine yardım eder. Bu amino asitler de, mutluluk hormonu serotoninin salgılanmasında önemli bir rol oynayan triptofanın oluşturulmasını sağlar. Böylece daha rahat ve mutlu olursunuz.

 

11. Enerjiyi artırır

 

Elma sirkesi, fazla yorulmayı önleyen enzimleri içerir. Bir bardak suya bir yemek kaşığı sirke eklemeniz yeterli.

 

12. Reflü ve mide yanmasını geçirir

 

Bu rahatsızlıkları hissettiğinizde, bir çay kaşığı elma sirkesi deneyin. Midedeki gıdaların parçalanmasına yardımcı olduğu gibi, sindirimi kolaylaştırmanın da doğal ve etkili bir yoludur.

elma-sirkesi

13. Tıkanan kanalizasyonu açar

 

Kimyasal açıcılara para akıtmaktan sıkıldınız mı? O zaman kendi başınıza yapabileceğiniz bu karışımı deneyin: Yarım bardak karbonat ve yarım bardak tuzu karıştırıp tıkanan gidere boşaltın ve arkasından da yarım bardak elma sirkesi dökün. Karbonat ve sirke birlikte reaksiyona girerek gideri temizleyecektir. Üç saat bekledikten sonra da sifonu çekin.

 

14. Çamaşırlarınızı yumuşatır

 

Eğer zararlı kimyasal ürünler kullanmadan kıyafetlerinizi doğal ve sağlıklı bir şekilde yumuşatmanın yollarını arıyorsanız, çözümü elma sirkesinde bulabilirsiniz. Yapmanız gereken tek şey, yarım bardak elma sirkesini yumuşatıcınızın yerine dökmek.

 

15. Ayak kokusunu giderir

 

Eğer ayak kokusundan şikayetçiyseniz, eşit miktarlarda su ve sirkeyi karıştırıp ayağınıza sürün. Elma sirkesindeki asit, kokuya neden olan bakterilerle savaşmaya yardımcı olur. Aynı zamanda mantar tedavisinde de işe yarar.

 

16. Eklemlerin hareket kabiliyetini artırır

 

Elma sirkesi, vücuttaki ürik asiti çözer ve bu da, eklemlerin hareket serbestisini artırır. Ilık ya da sıcak suyla doldurduğunuz küvete 1-2 bardak elma sirkesi ekleyin ve içinde 30 dakika bekleyin. Banyo öncesinde ve sonrasında bol bol su içmeyi unutmayın.

 

17. Harika bir tıraş losyonudur

 

Jiletin verdiği yanma hissini ve diğer rahatsızlıkları önlemeye yardımcı olması açısından elma sirkesi ideal bir tıraş losyonudur. Eşit miktarlarda su ve sirkeyi karıştırın ve her zaman kullandığınız tıraş sonrası losyon yerine bu karışımı yüzünüze sürün. İlk başta gelen koku gözünüzü korkutmasın; sirke kuruduğu anda o da kaybolacaktır.

 

18. Sindirime yardım eder

 

Elma sirkesinin içinde, bağırsak spazmlarını hafifleten pektin bulunur. Gaz ve şişkinliği azaltmaya yardımcı olması için, yemeklerden önce bir bardak su ve bir yemek kaşığı elma sirkesini karıştırarak içmenizi tavsiye ederiz.

 

19. Camları parlatır

 

Eşit miktarlarda karıştırdığınız elma sirkesi ve suyu camlarınıza püskürtün. Kurumasını bekleyin ve lekelerden kurtulmak için kağıt havluyla camınızı silin.

 

20. Ağız kokusunu yok eder

 

Kokularla savaşma özelliği ile bilinen elma sirkesini suya ekleyip, seyrelmesi için10 dakika bekleyin. Daha sonra bu karışımla gargara yapıp ağzınızı ferahlatın.