Glutene karşı sağlık savaşı sürüyor olsa ekmek harika bir şeydir. Dışı kızarmış ve çıtır çıtır, içi ise yumuşak ve pamuk gibidir; kendiniz böyle ekmek yapma konusunda ustalaştıysanız, sizi bu konuda tebrik ediyorum. Ekmek ile iyi giden şeylerin başında benim için zeytinyağı geliyor. Şunun üzerinde düşünmenizi istiyorum: Natürel sızma zeytinyağı ve koşer tuzunda ıslatılan sıcak bir dilim ekmekten daha güzel bir şey var mı? Sağlık sitelerinin bana sağlıklı yağlar olarak karşıma çıkardığı şey zeytinyağı olduğu için ekmek-zeytinyağı kombinasyonu mükemmel bir lezzet sunuyor. Ekmeğin gözenekleri zeytinyağıyla mükemmel bir şekilde buluşurken üzerine zeytinyağı sürmeyi düşünebileceğiniz diğer bir gözenekli yüzey ne olabilir? Tabi ki cildiniz.

Zeytinyağını mutfağınızda kullanmaya alışıksanız, zeytinyağının cilde sürüldüğü zamanki etkileri hakkında çok sayıda araştırma yapıldığını öğrendiğiniz zaman şaşırabilirsiniz. Zeytinyağı, hafif ila ağır yağlar arasındaki farkı yaratan zengin yağ asitleri olan oleik asitlerle doludur. İçerisinde doğal olarak bulunan E vitamini, antioksidan ve anti-inflamatuar polifenoller, beta-karoten, skualen ve fitosterol adı verilen ve gerçek bir bariyer olan bitki bazlı kolesterol bulunur.

International Journal of Molecular Science dergisinde yayınlanan bir incelemeye göre zeytinyağında bulunan besin maddelerinin miktarı ve kalitesi büyük oranda yağın nasıl elde edildiğine bağlıdır. Sızma zeytin yağları antioksidan bakımından yüksek olduğu için zeytinyağınızın kalitesi önemlidir. Ve aslında zeytinyağı olarak etiketlenen ürünlerin bazıları zeytinyağı değildir. Google’a “zeytinyağı dolandırıcılığı” diye yazıp aratırsanız neler olduğunu görebilirsiniz. Ancak kısaca bahsetmek gerekirse natürel sızma zeytinyağı etiketli pek çok ürün aslında farklı yağların karışımından oluşmaktadır (bazen farklı bölgelerden gelen zeytinyağlarıyla bazense kanola yağı gibi yağlarla) ya da belli sınıflandırma standartlarını karşılamamaktadır. Bu zeytinyağlarını sebzeleri pişirmek için kullanıyorsanız sorun olmasa da zeytinyağının cilt bakımındaki faydalarından yararlanmak istiyorsanız sorun olabilir.

Bu nedenle yüksek kaliteli zeytinyağı üreticisi olduğu bilinen bir markadan zeytinyağı bazlı cilt bakımı almanız akıllıca olacaktır. Zeytinyağının cilt bakımında kullanılması için soğuk pres kullanılmalıdır. Sonrasında zeytinyağı, yüksek performanslı diğer bileşenlerle harmanlanmalıdır. Burada en önemli ürünler, natürel sızma zeytinyağında yağda çözünen C vitamini ve güçlü bir şekilde nemlendiren gliserinle birleştirilen yüz yağları olmaktadır. Natürel sızma zeytinyağı bulunduran ürünler cildi nazikçe temizlemek ve nemlendirmek için mükemmeldir. 

Bazı üreticiler ise natürel sızma zeytinyağı kullanmasalar da zeytinyağı bazlı el kremi üretiyorlar. Burada önemli olan zeytinlerin antioksidan seviyeleri en yüksekteyken toplanmalarıdır. Bazı ürünlerde hassas ciltler için tahriş edici olabilen uçucu yağlar olabildiği için cildiniz hassas ise uçucu yağ bulunduran ürünlerden kaçınmak isteyebilirsiniz.

Zeytinyağı bulunduran ürünler yerine mutfağınızda bulunan natürel sızma zeytinyağını da cilt bakımınızda kullanabilirsiniz. Soğuk preslenmiş, rafine edilmemiş gerçek natürel zeytinyağının cilt üzerinde kullanımı güvenli olmaktadır. Ancak evinizdeki zeytinyağını kullandığınızda üreticilerin başka bileşenlerle bir araya getirdiği zeytinyağının sağladığı faydaları göremeyebilirsiniz. Örneğin, zeytinyağı besleyici olsa da sade zeytinyağında bulunan yüksek miktardaki oleik asit, hassas ya da akneye eğilimli ciltler için ideal olmayabilir. Zeytinyağı skualen, jojoba ve üzüm çekirdeği gibi daha hafif yağlarla karıştırıldığı zaman daha dengeli olabilmekte ve hala güçlü antioksidan ve anti-inflamatuar özelliklerini koruyabilmektedir. Direkt şişeden döktüğünüz zeytinyağı ağır olduğu için iyi bir temizleyici görevi görecektir. Zeytinyağında herhangi bir yüzey aktif madde bulunmadığından dolayı iki aşamalı cilt temizliği gibi daha klasik bir temizleyiciyle devam etmek isteyebilirsiniz. Ancak yine de zeytinyağı inatçı makyajı nazik bir şekilde çıkaracaktır. Yazının başında bahsettiğim zeytinyağı-ekmek ikilisinin yanı sıra zeytinyağını kullanmayı en çok sevdiğim yollardan biri de budur.