En iyi Türk komedi filmleri

En iyi Türk komedi filmleri

Hababam Sınıfı, Tosun Paşa, Gırgırıye, Neşeli Günler, Şekerpare ve Kibar Feyzo… Hepsini defalarca izledik. Birlikte güldük, eğlendik, yeri geldi duygulandık. Bir devri geride bıraktık. Yeşilçam komedilerinin yerini, günümüzün yeni komedyenlerinin birbiri ardına çektiği filmler aldı. Türk komedi filmlerini biz de sizin için derledik ve en beğenilenlerinden oluşan bir liste hazırladık. Gelin birlikte bakalım!

G.O.R.A. (2004)

Yönetmen: Ömer Faruk Sorak

Oyuncular: Cem Yılmaz, Ozan Güven, Rasim Öztekin, Özkan Uğur ve Özge Özberk

Kendi halinde esnaflık yapan, kurnazlığıyla nam salmış Arif, uzaylılar tarafından kaçırılarak G.O.R.A. isimli bir gezegene götürülür. Arif, gezegenden kaçmaya çalışırken türlü maceralar yaşayacak ve kendine yeni arkadaşlar edinecektir. Bu sırada ise Ceku’ya aşık olur ve hem aşkı hem de gezegeni kurtarmak için Komutan Logar’la savaşması gerekecektir.

Vizontele (2001)

Yönetmen: Ömer Faruk Sorak, Yılmaz Erdoğan

Oyuncular: Yılmaz Erdoğan, Demet Akbağ, Tolga Çevik, Cem Yılmaz ve Altan Erkekli

Televizyonun Türkiye’ye yeni yeni geldiği zamanlarda Trt, televizyon vericisi getirmek için Van’ın Gevaş köyünü seçiyor. O sırada köyün yakışıklı delikanlısı Rıfat askerdedir ve annesi meraktan neredeyse ölecektir. Köyün delisi “Deli Emin” ise televizyona gereğinden fazla değer vererek, mevzuyu tamamen kişisel bir gurur meselesi haline getirir. Film, bir köyün merakını, kıskançlığını, aşklarını ve yasını gözleri önüne seriyor.

Bana Masal Anlatma (2015)

Yönetmen: Burak Aksak

Oyuncunlar: Cengiz Bozkurt, Fatih Artman, Gürkan Uygun, Sadi Celil Cengiz, Hande Doğandemir ve Erdal Tosun.

Peri masallarına inanır mısınız? Ya gerçek olursa? Surdibi sakinlerinin hayatı bir gece Ayperi isimli bir kızın mahallelerine gelmesiyle değişir. Bir yandan mahallelinin evlerini tek tek satın almaya çalışan zengin iş adamlarıyla mücadele ederken bir yandan da sevdiği kızı Ayperi’yi mutlu etmeye çalışan Rıza’nın komik hikayesini izleyebilirsiniz.

Eyyvah Eyvah (2010)

Yönetmen: Hakan Algül

Oyuncular: Ata Demirer, Demet Akbağ, Özge Borak ve Salih Kalyon

Hüseyin, Çanakkale’nin bir köyünde ninesi ve dedesiyle kendi halinde yaşamaktadır. Geçimini klarnet üfleyerek sağlamaktadır. Köyün hemşiresi Müjgan’a aşık olan Hüseyin, babasını bulmak için İstanbul’a bir tanıdıklarının yanına gider. Burada terzi olan yakınının dükkanında Firuzan isimli bir solistle tanışır ve aralarında komik ve candan bir arkadaşlık başlar. Firuzan, Hüseyin’e babasını bulması için yardım ederken, başlarına gelmeyen kalmayacaktır.

Hükümet Kadın (2013)

Yönetmen: Sermiyan Midyat

Oyuncular: Demet Akbağ, Sermiyan Midyat, Mahir İpek, Gülhan Tekin ve Ercan Kesal

Midyat belediye başkanının karısı olan Hati, okuma yazma bilmeyen bir kadındır. Kocasının ani vefatı üzerine, kendisi çevresinin de desteğiyle belediye başkanlığına adaylığını koyar. Diğer başkanlık üyesi Faruk’la arasında kıyasıya bir çekişme yaşanacaktır. Bir yandan seçim telaşı için koşuşturma yaşanırken, öte yandan Hati, kocasının ölmeden evvel uğraştığı gibi köyüne su getirmek için türlü yollar deneyecektir.

Düğün Dernek (2013)

Yönetmen: Selçuk Aydemir, Birkan Pusa

Oyuncular: Ahmet Kural, Murat Cemcir, Devrim Yakut ve Rasim Öztekin

Sivas’ın bir köyünde yaşayan İsmail’in oğlu bir gelin adayıyla köyüne geri döner. Gelin Letonya’lıdır ve köyü bir dün telaşı alır, yürür. İsmail oğlunun düğünü dillere destan olsun istemektedir ancak bunun için maddi anlamda yeterli değildir. En yakın arkadaşları Tüpçü Fikret, Çetin ve köyün öğretmeni Saffet’ten yardım ister. Ve grup el birliğiyle türlü dalavereyle düğün hazırlığına başlarlar. Otelde yapılması hedeflenen düğün, köy meydanında gerçekleşir ve sular burada da durulmayacaktır.

Kocan Kadar Konuş (2015)

Yönetmen: Kıvanç Baruönü

Oyuncular: Ezgi Mola, Murat Yıldırım, Ebru Cündübeyoğlu, Gülenay Kalkan ve Nevra Serezli

Efsun 30 yaşına gelmiş fakat hala evlenememiştir. Ailesindeki tüm kadınlar ise evliliği bir kadın için en temel hedef olarak görmektedir. Kuzeninin evlilik hazırlıkları başladığında, Efsun’un evde kalma durumu bir kez daha gündeme gelir ve ailedeki tüm kadınlar ona koca bulmak için seferber olurlar. Efsun ise koca bulmak amacıyla kuzenleriyle gittiği barda lisedeki aşkı Sinan’la karşılaşır ve aşkları yeniden alevlenir. Ancak aralarında kocaman bir sorun oluşacaktır, Efsun evlenmek için acele ederken, Sinan oralı bile değildir.

Her şey Çok Güzel Olacak  (1998)

Yönetmen: Ömer Vargı

Oyuncular: Cem Yılmaz, Mazhar Alanson, Ceyda Düvenci ve Selim Naşit

Nuri karıştığı bir kavganın sonucunda 3 senedir görmediği kardeşi Altan’la karşılaşır. Bu tesadüf abi-kardeş ilişkisi için güzel gibi görünse de aslında ikisi de birbirine taban taban zıt karakterlere sahiptir. Nuri’nin ecza deposunu kendi açmaya çalıştığı bar için para kaynağı olarak gören Altan, abisiyle yakınlaşmaya çalışırken türlü maceraların içine yine birlikte düşeceklerdir.

Neredesin Firuze? (2004)

Yönetmen: Ezel Akay

Oyuncular: Özcan Deniz, Haluk Bilginer, Ragıp Savaş, Cem Özer, Ruhi Sarı ve Demet Akbağ

Ferhat isimli genç bir yeteneği, maddi sıkıntılarından kurtulmak için bir fırsat olarak gören Hayri ve Osman, Almanya’ya gider ve Ferhat’ı kaset yapma umuduyla Türkiye’ye gelmeye ikna ederler. Ferhat’ın umutları son bulmak üzereyken, Firuze isimli bir kadınla tanışır. Firuze kendisine her türlü desteği vereceğini iddia etmektedir ancak zaman daralmaktadır ve Osman ve Hayri’nin borçları, nedeniyle beş kuruşları kalmamıştır.

Aile Arasında (2017)

Yönetmen: Ozan Açıktan

Oyuncular: Demet Evgar, Gülse Birsel, Derya Karadaş, Engin Günaydın ve Erdal Özyağcılar

Fikret 20 yıllık eşi tarafından terkedilir ve tesadüfler sonucunda 21 yıllık sevgilisinden ayrılan Solmaz ile tanışır. Solmaz’ın kızı erkek arkadaşına ailesiyle alakalı yalan söyler. Solmaz kızının yalanını bozmamak için Fikret’ten kısa süreliğine kızının babası rolünü oynamasını ister. İki aile tanışır, kaynaşır ve düğün hazırlıkları başlar. Ancak Fikret’in kişiliği ile damat tarafı ailenin kişiliği birbirine uymamaktadır. Fikret’in mücadelesi ve komik olaylar böylece başlamış olur.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir