© 2017 Aysetolgaiyiyasam.com - Tüm Hakları Saklıdır.

En iyi Wes Anderson filmleri

En iyi Wes Anderson filmleri

Wes Anderson 1 Mayıs 1969 doğumlu ünlü Amerikan film yapımcısıdır. İlginç komedi anlayışı ve çekim tarzıyla bilinen Anderson, şimdiye kadar çektiği filmlerde senaryo yazarı ve oyuncu olan Owen Wilson ile pek çok işe imza attı.

Anderson ve Wilson’ın arkadaşlığı aslında üniversite yıllarına dayanıyor. Aynı üniversitede okuyan ikili, birlikte ilk işleri olan Bottle Rocket’a imza atıyorlar. Daha sonra yine birlikte Rushmore filminin senaryosunu yazıyorlar. İkilinin işbirliği burada bitmiyor ve herkes tarafından beğeniyle karşılanan The Royal Tenenbaums filminde yine birlikte çalışıyorlar. Anderson’ın kariyeri bu noktadan sonra hızla ilerlese de ünlü yönetmen özellikle The Grand Budapest Hotel filmi ile zirveye çıkıyor.

The Grand Budapest Hotel’den sonra en son filmi olan Isle of Dogs isimli animasyona imza atan Anderson, bu animasyonla yine dikkatleri üzerine çekmeyi başarıyor.

Siz de Wes Anderson hayranıysanız ve ünlü yönetmenin filmlerini merak ediyorsanız bu liste tam da size göre.

Bottle Rocket (1993) (IMDb puanı: 6.9)

Wes Anderson’ın ilk filmi siyah-beyaz formatta olan 13 dakikalık bir kısa filmdi. Filmi kolaylıkla YouTube’dan bularak izleyebilirsiniz. Filmde Luke Wilson ve Owen Wilson ile çalışan Anderson, ilk filminde kendine özgü bazı kamera teknikleri ve hilelerini kullandı. Bildiğiniz gibi Anderson filmlerinde otel, gelip geçici ilişkiler ile kardeşlik ilişkileri gibi şeyleri konu almayı sever. Anderson’ın kendini gösterdiği ilk yapıtı olan bu filmi mutlaka izlemelisiniz. Ayrıca merak ediyorsanız aynı isimli filmin 1996 yapımı uzun metraj versiyonunu izleyebilirsiniz.

The Darjeeling Limited (IMDb puanı: 7.2)

Bu film için Wes Anderson’ın hakettiği değeri görememiş filmi diyebiliriz. Bunun sebebi de Anderson’ın diğer filmlerinin yanında The Darjeeling Limited’ın aldığı eleştirilerin zayıf olmasının neden olduğu söylenebilir. Ancak film enteresan öyküleri ve kahramanları bir araya getirerek ortaya oldukça ilginç bir film çıkasını sağlıyor.

Filmde üç erkek kardeş Hindistan boyunca bir tren yolculuğuna çıkıyorlar. Aslında filmde gösterildiği kadarıyla bireyler arasındaki ilişkiyi seyircinin çözmesi bekleniyor. Film hikayesinin yanında sinematografisiyle de göz kamaştırıyor. Birbirinden güzel manzaralar sunan film Hindistan’ın güzelliğini gözler önüne seriyor. The Darjeeling Limited ile çekilmiş en iyi yol filmini izleyebilirsiniz.

The Royal Tenenbaums (IMDb puanı: 7.6)

2001 yapımı olan bu filmin Anderson’ın kariyerine yön verdiği söylenebilir. The Royal Tenenbaum’da anlatılan hikaye bireyler arası ilişkilerin kopuk olduğu bir aileyi anlatıyor. Filmde Royal Tenenbaum ve karısının üç çocukları vardır. Tenenbaum ve karısı boşanmaya karar verdiklerinde çocuklarının yaşamları da mahvolur ve bunun için babalarını suçlarlar.

Oyuncu kadrosuyla dikkat çeken filmde Gene Hackman, Ben Stiller ve Gwyneth Paltrow gibi önemli isimler yer alıyor. Bu film için Wes Anderson’ın en iyi senaryoya sahip olan filmi denilebilir.

Rushmore (IMDb puanı: 7.7)

Wes Anderson ve Owen Wilson’ın birlikte yazmış olduğu Rushmore filminde üç karakter üzerine yoğunlaşılıyor. Üç kahramanın hepsi de birbirinden farklı bir hayat sürmektedir. Filmde Max rolünde ilk rolünü oynayan ve ergen bir genci canlandıran Jason Schwartzman, Herman isimli zengin fabrikatör rolünde Bill Murray ve Max’in öğretmeni Rosemary rolünde Olivia Williams yer alıyor.

Max ve Herman’ın Rosemary’ye aşık olmasıyla üçlünün ilişkisi karmaşık bir hal alır. Anak görünen odur ki Rosemary ikisine de ilgi duymamaktadır. Bu nedenle Max ve Herman kıskançlıktan deliye dönerler. 90’ların ruhunu özlediyseniz Rushmore tam da size göre.

Isle of Dogs (IMDb puanı: 7.9)

Wes Anderson geçtiğimiz yıl stop motion tarzı çektiği animasyon ile ses getirmişti. Japonya’da yakın gelecekteki bir distopyada geçen film, tartışmaları da beraberinde getirmişti. Film, Japon kültürüne yaklaşımıyla ve oyuncu seçimiyle tartışma yaratsa da çok iyi bir animasyondu.

Isle of Dogs filmi Anderson’ın diğer filmlerine benzemese de kalitesiyle izlemeniz gereken filmler arasında yer alıyor.

The Grand Budapest Hotel (IMDb puanı: 8.1)

Wes Anderson bu filmi ile Oscar ödüllerinde En İyi Görüntü ve En İyi Yönetmen ödülleri için aday gösterilmişti. Her ne kadar Jude Law gibi usta bir oyuncu filmde yer alsa da Ralph Fiennes’in filmin yıldızı olduğu söylenebilir.

Gustace H. Karakterini canlandıran Ralph Fiennes’in oyunculuk tarzı her şeyi komik hale getirirken bir yandan da filmi muhteşem kılıyor. Filmde lobi elemanı olarak çalışan Zero rolünde oynayan Tony Revolori de harika bir iş çıkarmış. Anderson’ın en komik filmi denilebilecek olan The Great Budapest Hotel’i mutlaka izleyin.

Fantastic Mr. Fox (IMDb puanı: 7.8)

Herkesin bayıldığı oyuncular olan George Clooney ve Meryl Streep’i bir araya getiren animasyon, Roand Dahl’ın ünlü kitabı Fantastic Mr. Fox’tan uyarlandı.

Film gişelerde istediği başarıyı yakalayamamış olsa da eleştirmenler tarafından övgüye boğulmuştu. İçinizi ısıtacak sıcacık bir film izlemek isterseniz Fantastic Mr. Fox’u kaçırmayın.

Moonrise Kingdom (IMDb puanı: 7.8)

Film her ne kadar kamptaki çocukların aşkı ile alakalı olsa da oldukça keyifli bir seyir sağlıyor. Filmde birbirlerine aşık olmuş ergen çocuklar ile birbirlerine olan aşkları tükenmiş olan yaşlı ve evli bir çifti paralel olarak konu alıyor. Filmde Anderson’ın çekim tarzını ve diyalogları karakterler arası ilişkilerde görebiliyoruz.

The Life Aquatic with Steve Zissou (IMDb puanı: 7.3)

Wes Anderson ve Noah Baumbach tarafından senaryosu yazılan film, gişede pek de iyi bir iş çıkaramamıştı. Filmde Bill Murray ünlü Fransız kaşif Jacques Cousteau’nun parodisi olan Steve Zissou karakterini canlandırıyor. Ortağını bir jaguar köpekbalığı yiyen Zissou intikam almayı planlamaktadır. Filmde onun ve ekibinin denizdeki maceralarına tanık oluruz.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir