© 2017 Aysetolgaiyiyasam.com - Tüm Hakları Saklıdır.

En popüler ameliyatsız estetik uygulamaları

En popüler ameliyatsız estetik uygulamaları

 

Herkese merhaba! Bu kez, daha önceden de tanıdığınız, sevgili doktorum Medikal Estetik Uzmanı Sevgi Ekiyor ile bir araya geldik. Birlikte, ameliyatsız işlemler arasında en çok tercih edilen ve hala çok merak edilen işlemler üzerine bir sohbet gerçekleştirdik. Detaylar mı? En çok merak ettiğiniz neştersiz uygulamalar için okumaya devam edin!

Medikal Estetik Nedir?

Özellikle son 20 yılda, medikal estetik çığır açan bambaşka bir sektör haline geldi. Biz, eskiden plastik cerrahları bilirdik ama medikal estetik apayrı bir sektör. İnsanlar, kötü örneklerden dolayı bu tarz işlemlere sıcak yaklaşmayabiliyor. Peki, tam olarak medikal estetik nedir?

Medikal estetik; saç, cilt, vücutta olabilen kilo problemleri, selülitler, çatlaklar, yüzdeki sarkıklıklar, kırışıklıklar, lekeler, kısacası yüz ve vücut anatomisinin bütün tabakaları ile ilgilenir. Biliyoruz ki, böyle şeylerde cerrahi işlemler ile cilt yenilenmesi sağlanamıyor. Cerrahi işlemler, bir yeri mekanik olarak büyütmek, küçültmek ve şekillendirmek için var olan işlemler. Medikal estetik ise, aslında dokuların yenilenmesi, tazelenmesi, değiştirilmesi ve kullanılan cihazlar ile birlikte şekil verme şansına da sahip.

Bir kişinin problemlerinin boyutu illa cerrahi gerektiriyorsa, tabi ki cerrahi tercih edilmeli. Ancak, cerrahi olunacak bir alanda ya da saç ekimi yapılacak bir alanda mutlaka kombine işlem yapılması gerekiyor. Çünkü, her şey önce dokudan, rejenerasyondan başlıyor ve sonrasında mimarisi, şekillendirilmesi gereken bir hal alıyor.

Botoks ve Dolgu Neden Bu Kadar Popüler?

Non-invaziv denilen, yani cerrahi olmayan uygulamalar var ve hepimiz de onları konuşuyoruz. Botoks var, dolgu var. Sanıyorum, cerrahi olmayan en popüler işlemler bunlar. İstatistiklere bakacak olursak, hala en çok botoks ve dolgu yapılıyor. Bunun da nedeni apaçık ortada. Bizim kırışmamızın en önemli nedeni mimiklerimizdir. Dolayısıyla, botoksa ihtiyacımız oluyor. Ya da terleme, saç dökülmesi gibi botoksun başka kullanım alanları da var.

Dolgu denilen şeyde de; en başta kişi doğal bir yaş alma süreci yaşadığında, yüzde yağ kaybı ve volüm kaybı yaşanıyor. Aynı zamanda stres, uyku bozukluğu, depresyon, vitamin ve mineral eksikliği gibi yaşadığımız diğer durumlar ve genetik yatkınlıkla birlikte de erken yaşlarda bu görülebiliyor. Bizim, aslında yüzümüzün tekrar genç görülebilmesi için, daha fresh, duygularımızın daha canlı görünebilmesi için, azalan bu yerlerin de doldurulması gerekiyor.

Bu, genç yaşlarda dudak dolgusu olarak da ortaya çıkabiliyor. Genç yaşlarda çok kahve tüketimi, demir eksikliği ya da ekrana çok bakma ile bir göz altı ışık dolgusu da yapılabiliyor. İlla yaş aldıkça yapılması gerekmiyor. Genç yaşta da yüzde altın oran koymak için, yüzü doğal, fresh, özgün bir şekilde tekrar şekillenmek için de en çok kullanılan yöntemler arasında dolgu yer alıyor.

Botoks Nedir?

Botoks, aslında bir bakteriden üretilen bir toksinin ilaçlaştırılmış halidir. Tabi ki, bu çok özel teknolojiler ve donanımlarla elde ediliyor ve sektörde çok uzun yıllardır var. Şuanda da, en çok uygulanan botoksun tipine bakacak olursak, dünyanın en çok kullandığı botoks iki tane fabrikadan geliyor. Üçüncü alternatif de yakın bir zamanda Türkiye’ye girmek üzere.

“Bu ne sağlıyor?” diye soracak olursanız; kas içine yapılan bir enjeksiyondan sonra, hiçbir yapıyı bozmadan gerçekleşiyor. Bu konuya da bir açıklık getirelim… Botoksun yapısal bir bozukluk yaratma tehlikesi arz ettiği konuşuluyor ama öyle bir şey yok. Kısmi felçten de bahsediliyor.

Felç, geri dönüşümlü bir şey değildir. Dolayısıyla, bu durumu açıklarken “kısmi felç” kavramı kullanılmamalı. Bu durumun açıklama şekli şöyle olmalı; Bir sistem hayal edin. Bir yerden bir yere bir uyarı veriliyor sürekli. Botoks, geliyor ve o uyarıyı bloke ediyor. Dolayısıyla, botoks vücuttan çekildiğinde, uyarı tekrar eski hali ile iki taraftan birbiriyle haberleşmeye devam ediyor. Dolayısıyla, botoks vücuttan atıldıktan sonra, tekrar aynı kas aktiviteleri geri yerine geliyor. Bu, bir felç değil. Botoksun 4-6 ay gibi bir ömrü var ve radaki sinyalizasyona bir blokaj uygulaması mekanizmasına sahip.

İşin Uzmanı Tercih Edilmeli

Tabi ki, bazı kötü örnekler de var. Sonuçta, medikal olarak bu alanda uzmanlığı olan birisi tarafından değil; merdiven altı, malzeme olarak Çin’den getirtilen, patenti olmayan, tamamen farklı ve uzman olmayan kişiler tarafından uygulandığında sorunlar görülebiliyor. Tabi, bunu sadece botoks olarak açıklamamak gerekiyor. Bütün işlemler için aynı şey geçerli.

Yüzün anatomisini çok iyi bilmek, farmakoloji bilgisine sahip olmak, bir de teknik bilgiye sahip olmak gerekiyor. Dolayısıyla, o kasın hangi noktasına neyin batırılacağını, diğer işlemlerde de cildin hangi tabakasına neyin batırılacağını; hem el ayarıyla hem anatomi bilgisiyle hem de ilaç bilgisi ile kombin etmek gerekiyor. Böyle şeylerin geri dönüşümünü yapmak bazen çok zor olabiliyor ya da geri dönüşümü çok daha maliyetli olabiliyor.

“Bizim bir workshop’umuz oluyor. Orada hocalarımız temel bilgiler veriyorlar. Uygulama alanlarını ve uygulamada olması gereken dozajları veriyorlar. Dolayısıyla, sizin o bilgilerle birlikte, doğru insana doğru dozaj ve doğru noktaya işlem yapma tahlilinizin olması gerekiyor. Bunlarda oturtturamadığınız herhangi bir analiz varsa, kişinin dozu fazla kaçabiliyor. Aslında kişinin biraz hareketli kalması gereken bölümünü fazla dondurabilirsiniz gibi, ortaya görsel olarak başka estetiksel sorunlar çıkıyor” diyor Sevgi Ekiyor.

Estetiğin de bir serüveni var. Eski yıllarda; ortası çok kalkmış, yanlar da kalkmış, ifadesiz, donuk, taşlaşmış bir yüz sanki çok iyi bir botoks görüntüsü gibi anılırken, artık bu süreçten sonra gelinen nokta Hollywood Botoksu oldu.

Hollywood Botoksu Nedir?

Hollywood Botoksu; kaşlarınızı daha iyi hareket ettirebildiğiniz, yandan daha kalkık olan ve mimikleri, ifadeyi bozmadan sizi 3-5 yaş genç gösteren, fresh bir görüntüye kavuşturan, ifade katan bir uygulamadır.

Benim Botoks Serüvenim

Bende çok sert mimik çizgileri vardı. Kaşlarımın arasında iki tane mimik çizgisi vardı. Bu, bana çok çatık kaşlı ve sert bir ifade veriyordu. Ben, botoksu ilk kez 27 yaşımda yaptırdım. 27 yaşımda yaptırarak, o sertliği gidererek daha açık, daha yumuşak bir ifade sağladım. Bana, “Bu kadar doğallıktan yanasın ama botoks yaptırıyorsun” diyorlar.

Ben, bunun kaliteli yaş almanın kurallarından bir tanesi olduğunu düşünüyorum. Bu konuda, konusunun uzmanı isimlerle çalıştım. Şunu demeye çalışıyorum; bunlar, çok fazla yaşlanmayı beklemeden yaptıracağınız uygulamalar. Ben, uzun zamandır yaptırıyorum ve şimdi de, kaz ayaklarımı çok fazla kaldırmadan yaptırıyorum. Benim ifademin bozulmamasının sırrı da biraz bu aslında; dozunda, gerektiği zamanlarda yaptırmak…

Kadındaki estetiksel algı ile erkekteki estetiksel algı, yani cinsiyet algısından ötürü, dozaj ayarlaması ve işlem tekniği ayarlaması gibi durumlar da mevcut. Bir de, altın oran farklılıkları ve yaş da var. Sevgi Ekiyor; “Ben, 25 yaşından sonra herkesin, biz gibi doktorları ziyaret etmesi taraftarıyım. Ben de, işin erbabı olarak kendimde herhangi bir çizik, leke, akne, gözenek olmadan, makyajsız, fresh bir şekilde kendimi ileri yaşlara taşımayı hedefliyorum. Ben, aynı zamanda olmadan kendime koruyuculuk yapıyorum”.

Bir şeyi, on üzerinden sekize düştüğünde dokuza çıkarmak kolaydır. Ancak; beşe, dörde, üçe düşmesini beklerseniz, bu kez çok daha masraflı işlemler olur. İlk önce, 2-3 puan yükseltilebilir. Sonra, tekrar bir süratlendirmek gerekebilir. Çok geç kalındıysa, 10’a tekrar ulaşamayabiliriz. Bu işe, biraz da böyle matematiksel ve bilimsel de bakmak gerekiyor.

Botoksu Erkeklerde Uyguluyor!

Sevgi Ekiyor’un hasta aralığı en çok 25-45 yaş aralığı. 45-65 yaş arası da yine yoğunlukta. Onun dışında; on hastadan altısı kadın, dördü erkek gibi bir istatistiğe sahip. Erkek hastalar da, genellikle birçok yere saç tedavisi için giderler. Ancak, doğal ve özgün bir şekilde gençleştirebildiği algısını verebildiği için, erkek hastalar onu kırışıklık ve sarkıklıklardan kurtulmak, yani yüz mimarisi için de tercih ediyorlar.

Botoks Nasıl Bir Uygulama?

Botoksta, yaş gruplarına göre farklı dozajlarda da çalışılıyor. Ayrıca botoks, yalnızca yüz alanı için değil. Koltuk altı ya da el ve ayak terlemesi için, diş sıkma için, bazen boyunda da uygulanabiliyor. Bunlara göre, kullanılan enjektör ucundaki milimetre değişiyor. Keza, kalın bir ciltte kullanılan uç boyutu ile daha ince bir ciltte kullanılan uç boyutu da değişiklik gösteriyor. Bir de, kişinin kırışıklık alanı ve kas kuvvetine göre dozaj da değişiyor.

Bazen kırışıklığı az, erkek ve çok kuvvetli kaslara sahip bir hastada yüksek dozaj uygulaması gerekebilir. Ancak, açılımı yine mikro botoks gibi, hafif, çok dondurmayan bir açılım olur. O da, tecrübeyle ve işin detaylarını öğrenerek ortaya çıkan şeyler.

Kısacası, botoksun her yüz tipine özel olması gerekiyor. Belli bir trendde değil, kişinin ihtiyacına göre olmalı. Hatta, kişi talep etse bile iyi bir doktorun hastaya göre değil, kendi uzmanlığına göre yapması gerekiyor. Sonuçta o, doktorun bir eseri oluyor.

“Benim de ana tablom o. Eğer doktor Sevgi Ekiyor bir marka ise, ben ona kendi karakterimle birlikte doktorluk anlayışımı koyuyorum. Kendi karakterim, bana her zaman insanların bilinçlerini yükseltmeyi söyler. Bu şekilde, işlemler de hasta ve doktor arasında bir uyum içinde yapılabilir. Dolayısıyla, ben kendimi doğru ifade edebildiğimi düşünüyorum. Diğer türlü, o şekilde uyumsuz bir işlem talebi olursa, yüz bin lira verilse bile o işlemi ona yapamayacağımı ama yapabilecek başka hekim arkadaşların da mutlaka olduğunu söylüyorum. Ben hekimlik anlayışımda, karakterimdeki o püf noktaları hiçbir zaman ıskalamamaya çalışıyorum. Çünkü, bugün nasıl anılıyorsam, 30-40 sene sonra nasıl anılacağım da önemli”.

Sevgi Ekiyor’a çok teşekkür ederim. Kendisiyle, medikal estetik üzerine doğru bilinen yanlışları konuşmaya devam edeceğiz. Bugünlük bizden bu kadar. Hoşça kalın!

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir