© 2017 Aysetolgaiyiyasam.com - Tüm Hakları Saklıdır.

En popüler ameliyatsız estetik uygulamaları; Dolgu

Herkese merhaba! Yanımda, doktorum ve medikal estetik uzmanı Sevgi Ekiyor var. Doğru bilinen yanlışları ona sormaya devam ediyorum. Daha önce, dolguyu konuşmuştuk. Bu kez, en popüler ameliyatsız estetik uygulamalardan biri olan dolguyu konuşacağız. Dolguyla ilgili doğru bilinen yanlışlar bu yazıda sizlerle!

Dolgu Nedir?

Dolgu hassas bir konu. Dolgu dediğimiz şey, aslında çok naif bir işlem. Dünyada, dolgu malzemesi olarak en çok hyalüronik asit kullanılır. Çok da güvenilirdir. Çünkü, vücudun emdiği ve kendi kendine attığı şeyler hep güvenilir şeylerdir.

Hyalüronik asidin bir antidotu da vardır.  Eğer, bir kişinin bir yerinde bir asimetri varsa, dolguya bir reaksiyonu varsa, o antidotu ile birlikte eritme işlemi yapılır ve 3-4 gün içerisinde dolgusu ortadan kaldırttırılabilir. Yani, aslında bu kadar da kolay yönetilebilen, hiçbir problemle karşılaşmadan yapılabilen bir şeydir. Komplikasyonu çıksa da yönetilebilir.

Dolgu; volüm sağlıyor, cilt sıkılığı sağlıyor, nem dengesi sağlıyor. Dolayısıyla, dolgularla hem yüz şekillendiriliyor hem de farklı özelliklerde üretilmiş tipleri ile de nemlendirme, şekillendirme, ince kırışıklık açmak gibi birçok amaç için de kullanılabiliyor. Bu el için de geçerli, dekolte için de geçerli, boyun- yüz için de geçerli.

Dolgu denince, yanakların tombik olduğu bir yüz aklınıza gelmesin. Aklınıza gelmeyecek yerlerde dolgu da olabilir. Bir bakarsınız, şakağınızda küçücük bir dolgu sıkılır kaşınız hafif kalkar. Bir bakarsınız, burnunuzun bir kısmına hafif sıkılır ve burnunuz incelip yükselir.

Sevgi Ekiyor, istatistiksel olarak bir hastaya üç tüp dolgu kullandığını söylüyor. İki tüp kullandığı da altı tüp kullandığı da oluyormuş. Burada önemli olan; doğru bölgeye, doğru malzemeyle ve doğru teknikle enjekte edebilmektir. “Benim beden kitle indeksim yaklaşık 19.5. Dolayısıyla, benim gibi birinde yağ oranı düşük. Ailesel olarak da elmacıklarım çok belirgin değil. Yüzüm biraz daha canlı ve fresh görünsün diye ben kendime de dolgu yapıyorum. Diğer bir güzelliği de, hiçbir meslektaşım bana yanağımda dolgu olup olmadığını sormuyor. Ben, bunu 27 yaşımdan beri düzenli olarak, 1.5-2 yılda bir küçük küçük enjekte ederek bu hattı sağlıyorum.” 

Bazı kişiler, bir tüp dolgunun farklı yerlere denk gelebileceğini düşünüyor. Halbuki göz altı, dudak, elmacık kemiği, çene için farklı malzeme kullanılıyor. Evet, elmacığa kullanılan dolgu çeneye ya da burna kullanılabiliyor. Bazı malzemeler, benzer yerlerde kullanılabiliyor. Ancak, göz altına kullanılan bir dolgu ile elmacık çalışılamaz. Sizin başka bir şeye ihtiyacınız varsa, başka bir tüpe geçmek gerekiyor.

Bir tüp sıkıldığında, aslında çok küçük bir miktarı kapsar. Bu nedenle, çok büyük efektler verecek gözüyle bakılmamalı. Doğru şekilde enjeksiyonu çok önemlidir. Bir de, kişiyi doğru bilgilendirmek çok önemlidir. Kişinin süreci doğru bilmesi de önemli.

Neredeki dolgular 8-10 ay, neredeki 18-24 ay kalıyor? Artık, implant dolgular ya da farklı malzemelerden yapılmış dolgular gibi farklı malzemeler de var. Bunlarla birlikte, dolgunun ömrü 2.5-3 yıla kadar uzayabiliyor. Biraz daha uzun sürebilecek, kombin tedaviler uygulanabilen malzemeler var. Bunların opsiyonlanması da önemli.

Kişiye Özel Uygulamalar Yapılmalı

Genel olarak, insanlarda bir tatminsizlik oluyor. Medyanın servis ettiği bir takım tipler var. Bunlardan bir tanesi, Kardashian’lar. Sürekli, herkes bir prototip haline gelmeye başladı. Yüz yapısı, kemik yapısı hiç uygun olmayan bir kız, bir fotoğraf alıp doktora gidebiliyor.

Özgün ve çarpıcı olmak altın oranlamadan geçiyor, ancak altın oranlama tek bir yüz tipiyle olmaz. Zaten, yüz küsür çeşitlilikte altın oran var. Dolayısıyla, kişinin vücut yapısı, kemik yapısı ve anatomik yapısına da bakıp, ona uygun olan bir orantılama ile yapılmalı. Bir de zaten, diğer türlü baktığınızda, makyajınızı belki saçlarınızı da aynı şekilde yaptığınızda, herkes birbirine benzer tipler olacak.

Sevgi Ekiyor’dan yine harika şeyler öğrendim. Umarım, siz de bu yazıyı beğenmişsinizdir. Medikal estetik ya da cerrahi olmayan uygulamalar ile ilgili daha fazla bilgi istiyorsanız, Sevgi Ekiyor’un internet sitesinden çok fazla bilgi öğrenebilirsiniz. Bugünlük benden bu kadar. Hoşça kalın…

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir