En popüler ameliyatsız estetik uygulamaları: Mezoterapi

Herkese merhaba! Konumuz; medikal estetik. Konumuz; neştersiz güzellik. Yanımda, sevgili doktorum, medikal estetik uzmanı Dr. Sevgi Ekiyor var. Onunla, bir süredir sizler için çeşitli sohbetler gerçekleştirdik ve en çok bilinen neştersiz uygulamalardan bahsettik. Botokstan bahsettik, dolgudan bahsettik, hatta “10 dakikada 10 yıl gençleşebilir miyiz?” konusunu konuştuk. Bu kez de, benim de çok faydalandığım harika bir konudan bahsedeceğiz; mezoterapi.

Mezoterapi Nedir?

Mezoterapi; medikal estetik alanında en çok faydalanılan ilaçların bir grup adıdır. Bunu, bir ana başlık gibi düşünebilirsiniz. Çok sayıda vitamin, amino asit ve enzimin birçok amaçla kullanılması gerekiyor. Bölgesel olarak, daha doğrusu teşhis ve tedavi açısından neye uygulanacağına göre de çeşitlilik göstermektedir. Mezoterapi, aslında gerçekten de derya deniz bir konu.

Bazen hastalar bana; “Gıdı lipolizi yapıyorsunuz ama bazı yerlerde hiç faydası yok deniliyor” ya da “Saç mezoterapisi faydası yok deniyor” gibi yorumlar yöneltiyor. Bunların hepsi, doğru ürünü doğru farmakolojik bilgi ve doğru teknikle enjekte etmekten geçiyor. Bunlar, yüzde yüz faydası olan işlemler. Yalnızca, bir süreci olan işlemler oldukları unutulmamalı. Kimi hastaya iki seans gerekir, kimi hastaya altı seans gerekir, kimi hastaya da yirmi seans işlem yapmak gerekebilir. Bunların doğru periyotlarla kişiye anlatılarak yapılması gerekir.

Göz Altı Mezoterapisi

Göz altı mezoterapisi çok biliniyor. Gözün altında koyuluk, torbalanma, kırışıklık varsa; oranın canlanması, gerilmesi, parlaması ve sıkılaşması için gözaltına uygulanabilen kokteyller ve kombinler var. Sevgi Ekiyor, bu ilaçları kendilerinin de kokteylleştirebildiklerini ya da hazır kokteylleri hemen hastaya enjekte edebildiklerini belirtiyor.

Gıdı Lipoliz

Kendisine en çok gelen sorulardan biri de, gıdı lipolizi gibi bölgesel fazlalıkları zayıflatma mezoterapileriymiş. Gıdıya, iki ya da altı seans yapılabilecek şekilde, bölgenin düzleşmesi ve fazlalıkların atılması sağlanabilir.

Vücudunuzun neresinde bir fazlalık varsa; ameliyatla girilemeyecek göğüs üst noktası ya da sırt bölgesi, iç bacağın en iç kısmı gibi pek çok yere; enjeksiyon yardımıyla bu tarz ilaçlar enjekte edilip, orada lokal bir yağ parçalanması ve bunun idrarla atılıp oranın sıkılaşması sağlanıyor.

Koyulan bütün teşhislere karşılık, mezoterapiden faydalanılabilecek ilaçlar dizisi de var. Lekeler, kırışıklıklar, selülitler, saç dökülmesi, vücut çatlakları gibi sorunlar için de çeşitli ilaçlar var. Tabi, bu ilaçların daha yüzeye mi yoksa daha aşağıya mı enjekte edileceğini de iyi bilmek gerekiyor.

Yağ tabakasına mı yoksa cildin üst yüzeyine mi enjekte edileceğini ayırt ettikten sonra, yoğun enjeksiyonlar yaparak, ciltte yenilenme sağlanır. Sonrasında; cildin lazere mi verileceği, ütüleme mi yapılacağı, üzerinden başka nelerle iyileştirileceğini belirleyecek şekilde kombin etmek en doğrusudur.

Mezoterapi ile Tanışmam

Ben, mezoterapiden çok uzun yıllardır faydalanıyorum. Botoksu da, çok erken yaşlardan beri mimiklerimi daha yumuşak hale getirmek için uyguluyorum. Mezoterapiyi ise, 30’lu yaşlarımda keşfettim.

Benim sivilce problemim çok geç oldu. Ergenlikten çok sonra, çok ciddi ilaçlar kullandım. Ancak, bunları iki ay kullandıktan sonra kullanmak istemedim ve mezoterapiye yöneldim. Mezoterapinin vitamin kokteyllerinin enjeksiyonlarının çok faydasını gördükten sonra da, bir de geçmek bilmeyen selülit problemime yöneldim.

Selülit için pek çok ürün kullandım. Sporum da düzenli olmasına rağmen, kurtulamadığımı düşündüğüm selülitler için de hayatıma mezoterapi girdi ve çok faydasını gördüm. Zayıflamak için çok çeşitli cihazlar var, bir çok sistem var ama mezoterapi en eski metot. “Old school” dediğimiz bir metot. Geçmişi 20-30 yılı geçen bir şey olduğu için; yan etkilerini kontrol edebiliriz, en iyi ve en kötü senaryoları bilebiliriz.

Neden Mezoterapi?

“Zayıflamak için başka şey yaptırırım, niye mezoterapi yaptırayım?”, “Selülit için şu cihaz var” ya da “Çatlak için bana lazer öneriyorlar, neden yaptırayım” diyenleriniz olabilir.

Mezoterapi ilaçları, çok eskiden beri bilinen ilaçlar. Bu nedenle, güvenlik alanı çok yüksek ilaçlar. Bir de, gündelik hayatımızda kullandığımız antibiyotikler ya da ağrı kesiciler ile kıyaslandığında, onlardan 70 kat daha düşük yan etki, komplikasyon yaratma ya da 70 kat daha düşük alerji durumlarının ortaya çıkma riski vardır. Bu nedenle, deneyimi hala bu kadar yüksek ve hala bu kadar vazgeçilmez ilaçlardır.

Bir vücutta bir şeyi onarmak, bir dönüşüm yaratmak istiyorsanız; onun üretildiği yere enjeksiyon yapmanız gerekir. Mezoterapi de; onun üretildiği yere, doğru bir vitamin, doğru bir farmakolojik ilacın enjeksiyonunu sağlamak demektir. Bu nedenle, eğer işlem yaptırılacaksa; o bölgedeki sorunu çözmek için, iç dokuya enjeksiyon ile birlikte kombin bir tedavi yapılmalıdır. Bu, kalıcılığın ve başarının yükselmesi anlamına geliyor.

Mezoterapinin Uygulama Alanları

Yukarıda, mezoterapinin farklı uygulama alanları olduğundan bahsettik. Sevgi Ekiyor; saç dökülmesi problemi yaşayan erkeklerle de, çok ciddi kilo verip çatlakları olanlarla da çalışıyor. Mezoterapi, bütün vücuda uygulanabilen bir tedavi seçeneği. Saç dökülmesi için, leke için, gözenek için, akne tedavisi için, selülit problemi, çatlak problemi, cildin sıkılaşmasının istendiği durumlar için her birine özel ilaçlar kullanılmalı.

Mezoterapi; hayatımızda sürekli, düzenli olması gereken bir işlem gibi düşünülmelidir. Belki botoksun ya da doldurma işleminin sürekli olması gerekmeyebilir. Ancak, genç yaşlarda yaşadığınız bir problem için bile mezoterapi ile tanışmış olsanız; önce problemi ortadan kaldırmak için 4-6 seans gibi işlem yaptıktan sonra, kişinin ihtiyacına ve neyle uğraşıldığına göre 6-8 ayda bir düzene oturttuktan sonra, siz hep yenilenmiş, tazelenmiş, oturmuş olursunuz.

Tedaviden Sonra Cilt Geriye Döner Mi?

Bu, mezoterapi ile ilgili en çok sorulan sorulardan biri. Vücudunuz genetik olarak onu yapıyorsa, kilo kontrolünde bir probleminiz varsa, beslenmenizde bir sıkıntı varsa, tabi ki geriye dönme ihtimali vardır.

Kimisinde dört yılda, kimisinde altı yılda geri dönebilir. Kimisi gerçekten bu işlemlerle birlikte ve verilen tavsiyeleri doğru uyguladığı için geri dönmeyebilir. Aslında her şey, “Doktorun verdiği tavsiyeler ile evde kendimize doktorluk yapacağız” diye algılamaktan geçiyor.

Dr. Sevgi Ekiyor ile medikal estetik dizimizin sonuna geldik. Cerrahi olmayan uygulamalar ile ilgili sorularınızı her zaman kendisine de sorabilirsiniz. Şimdilik benden bu kadar. Hoşça kalın.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir