Şapka, tüm stilinizi baştan aşağı etkileyen bir aksesuardır. Tarzı ne olursa olsun, her kadın şapka takmayı sever. Kendisine şapkayı yakıştıramayanlar ise çevresindeki kadınlara öykünür. Eğer siz de şapka takmak istiyorsanız ama ne kullanacağınıza karar veremiyorsanız, sizin için en şık şapka çeşitlerini bir araya getirdik. Yöreden yöreye farklılık gösterse de, dünyanın her yerinde oldukça standart olan birkaç şapka stili vardır ve belki siz de, saçlarınızın kötü olduğunu düşündüğünüz bir günde şapka takmayı seçebilirsiniz.

Fötr

Eskiden fötr şapkaları genellikle erkekler takardı ama yavaş yavaş kurallar değişti ve şimdi kadınlar arasında da giderek popüler hale geliyor. Daha kadınsı renkler, süslemeler, malzemeler, çiçek işlemeleri vb. şekilde dizayn edilmiş fötr şapkalar kullanabilirsiniz. Artık bu şapkalar, çoğu kadın için en zarif ve popüler seçimlerden biridir. Bir ya da her iki tarafında girinti bulunur ve biraz daha rahat giysiler, çiçekli elbiseler, etekler, kot pantolon, tek parça elbiseler ve tulumlar ile kullanılırsa oldukça şık bir görünüm yaratacaktır. Kat kat giysiler giyin, fötr şapka takın, uzun botlarınızı ayağınıza geçirin ve büyük kahverengi güneş gözlükle şıklığınızı tamamlayın.

Bere (Beanie)

Yine, eskiden erkekler tarafından giyilen ama daha sonra kadınlar arasında oldukça popüler hale gelen başka şapka çeşididir. Aslında neredeyse hepimizin kullanmışızdır. Yünden yapılmış uzun ve yumuşak bir şapkadır ve soğuk kış aylarında koruma sağlar. Zamanla, bu şapka çeşidi de kendi stilini yarattı ve hepimizin bildiği gibi, şimdi farklı renk ve modellerde mevcut. Bereler herhangi bir kışlık kıyafet ile çok sevimli gözükebilirler ve bazen kadınlar yağlanmış saçlarını gizlemek için bere kullanırlar. Ayrıca serseri bir tarz yaratmak istiyorsanız son derece şık durabilir.

Ressam Şapkası (Beret)

Fransa ve İspanya’da ünlenmiştir ve kadınlar arasında popülerlik kazanmadan önce askeri üniformanın bir parçası olarak kullanılmıştır. Genellikle yün, akrilik elyaf, pamuk vb. malzemelerden yapılır. Batı kıyafetleriyle mükemmel bir şekilde uyum sağlar ve son derece şık görünmektedir. Ağız bölümleri yoktur ve kafanızın üzerinde düz duran bir şapka türüdür, tepesi biraz dışarı doğrudur. Tüm Avrupa’da sıklıkla kullanılır ve sadece tek taraflı olarak da takabilirsiniz. Klasik tek parça elbiseler, kalem etekler ve şık pantolonlarla kullanabilirsiniz. Ayrıca bir blazer ceket ve kot pantolonla da iyi durabilir.

Kovboy

Kovboy şapkalarını düşününce aklınıza gelen ilk şey, western filmler olabilir. İlk kez Amerika’daki çiftlik işçileri tarafından kullanılmaya başlayan, yüksek bir tepesi ve büyük ağızları olan bu şapkalar size uzak gibi görünebilir ama yavaşça, kadınlar arasında da kullanılmaya başladı. Flanel gömlek, kot pantolon, bot, kovboy şapkası ve hoş bir deri çanta ile hem rustik hem de hoş bir görüntü sağlayabilirsiniz.

Beyzbol Şapkası

Beyzbol şapkası, hem erkekler hem de kadınlar tarafından yaygın olarak kullanılan şapkalardır. Beyzbol şapkası, belirli bir amaca hizmet etmek için özel olarak tasarlanmıştır ve temel tasarım sebebi, şapkayı takan kişiyi spor yaparken ısı ve güneşten korunmaktır. Günümüzde en sık kullanılan şapka türüdür ve genellikle her yerde ve her çeşit kıyafetle kullanıldığını görebilirsiniz.

Güneş Şapkası

Güneş şapkası ilk olarak, güneşten ve kavurucu sıcaklardan korunmak için kendi tepesinde oturan cankurtaranlar tarafından kullanılmıştır. Bu çeşit, genellikle samandan veya başka tür bir bitki lifinden yapılmıştır ve oldukça hafiftir. Tıpkı diğer tüm şapkalarda olduğu gibi, bunlar da bir değişim geçirmiştir ve zamanla çeşitlilik kazanmıştır. Sahildeki her “plaj şıklığına önem veren” kadında bunlardan bir tane görmek mümkündür. Bikini, mayo, tiril tiril elbiseler veya istediğiniz herhangi bir şort ve tişörtle takabilirsiniz.

Disket Şapka (Floppy)

Disket şapkalar, Bohem ve hippi kültürünün büyük bir parçasıydı. Uzun saçlı ve kat kat bukleleri olan kadınlar, stillerini geliştirmek için bir aksesuar olarak disket şapka kullanmıştır. Çok sert olmayan büyük ve hareketli kenarları vardır ve bu onların çok şık görünmesini sağlayan en net detaydır. Disket şapkaları sıcak yaz günlerinde çiçek elbiseler, kot pantolon veya gündelik kıyafetlerle kombinleyebilirsiniz. Çok romantik görüneceğini garanti ederim.

Melon Şapka

En ikonik şapkalardandır ve 1800’lerde İngiltere’de bowling şapkası olarak kullanılmıştır. İlk olarak, çok sade ve zarif görüntüsüyle dikkat çekerken; İngiliz ve dünya modası geliştikçe vazgeçilmez bir trend olmaya başladı. İngiltere’de polo maçlarına giden kadınlar halen melon şapka kullanıyor. Klasik bir pantolon ve gömlek, inci bilezikler ve küçük bir el çantası ile birlikte kullanabilirsiniz, böylece mükemmel bir görüntü oluşturuyor.

Çan Şapka

Çan şapkalar, 19. yüzyılın başlarında Fransa’da popülerdi. Uzun, dar ve daha küçük bir ağızdan oluşur. 19. yüzyılın ikinci yarısında, çan şapka moda dünyasında yükselişe geçmeye başladı ve tasarımcılar düğmeler vb. süslemeler de kullanarak, şapkaları günlük hayata uygun popüler aksesuarlar hale getirdiler. Çan şapkaları şık elbiseler veya daha resmi bir takımla giyebilirsiniz.

Golf Şapkası

En çağdaş şapka çeşitlerinden biridir ve aslından kusursuzluk derecesinde şık görünür. Golf şapkası gerçekten golf için değildir ve şimdi oyunun büyük bir parçası haline gelmiştir. Yani, sadece golf oynarken takıldığını sanmayın, her zaman takabilirsiniz. Spor kıyafetlerle, yüksek belli bir kot pantolon ve beyaz bir tişörtle ya da mini bir elbiseyle kullanabilirsiniz.

Eski ve retro olan her şey, geri dönüş yapıyor. Ve şapka modası zamanla kendini tekrarlamaya mahkum! Artık kadınlar her türlü kıyafetlerini tamamlamak için şapka tercih ediyorlar.

En sevdiğiniz şapka çeşidi hangisi? Aşağıdaki bölüme yorumlarınızı yazarak, stil önerilerinizi benimle paylaşabilirsiniz.