Pek çoğumuz enerji alanımızı kuvvetlendirmek ve frekansımızı yüksek tutmak için çalışmalar yapıyoruz. Meditasyonlar, imgeleme çalışmaları, ritüellerle ruhsal yükselişimizi desteklemeye çalışıyoruz. Tüm bu uygulamalar bizi iyi hissettirse de söz konusu yüksek enerjiyi korumakta zorlanabiliyoruz. Harika hissederken sanki büyük bir problem varmış gibi bir yanılsamaya kapıldığımız zamanlar olabiliyor. Moralimiz düşüyor ve sebebini bulmak da zorlanıyoruz. Bu durum hayatla bağlantımızı azaltıyor, yaptığımız şeylerden keyif almamıza engel oluyor. Elbette her an aynı hislerde olmamız mümkün değil ancak en azından olaylara daha farklı bir açıdan bakmamız için enerji alanlarımızı korumamız çok önemli. Zira enerji alanımızı korumak demek manipüle olma oranımızı azaltmak ve dengeyi kaybetmeyi engellemek demek.

Peki, enerji alanlarımızı korumak için neler yapabiliriz?

1.Negatif İnsanlardan Uzak Durun

Negatif İnsanlar
Negatif İnsanlar

Etrafınızda sürekli negatif şeylerden bahseden, hayallerinizi küçümseyen ya da her şeyin ‘olumsuz’ tarafını gören birileri çoksa sizin de enerji alanınız bundan etkilenecektir. Çok fazla olaya dâhil olmuyormuş gibi hissetseniz de görüşme bitip yalnız kaldığınızda sebebini anlayamadığınız ruhsal düşüşler yaşarsınız. Karamsar ve negatif bir ruh haline bürünmeniz olası hale gelir. Çok istediğiniz bir şey için “Zaten bunu yapamam” gibi bir his ortaya çıkmaya başlar. Düşen modunuz işlerinize odaklanmanıza engel olur. Bu yüzden mümkün olduğu kadar negatif enerji yayan kişilerden uzak kalmaya çalışın. Mecbur kaldığınız durumlarda söylediklerini onaylamak zorunda hissetmeyin. Sizin böyle bir fikriniz yoksa “Bence de”, “Aynen”, “Haklısın” gibi onaylama cümleleri kullanmayın. Çünkü bu cümleler o kişilerle aynı alanda kalmanıza sebep olacaktır.

2.Dedikodu Yapmayın

Dedikodu Yapmayın
Dedikodu Yapmayın

Birileri hakkında konuşmak hem vaktinizi hem de enerjinizi çalar. Yargı, eleştiri gibi tutumlar enerji sızıntılarına sebep olur. Ayrıca hakkında konuştuğunuz kişiye sürekli enerji akıtmış olursunuz. Bu bir alışkanlık haline geldiğinde enerji kayıpları kaçınılmaz olur. Kendinizi bitkin, yorgun ve durgun hissedersiniz. Ayrıca kurduğunuz ilişkilerde sadece ‘birileri hakkında konuşmak’ üzerine olacağından içi boş ilişkiler yaratırsınız. Böyle bir alışkanlığınız varsa gün içinde kendinizi fark etmeyi deneyin.

Kendinize hedefler koyun ve olabildiğince kendi işlerinizle ilgilenin. Başkalarına ait şeylerin sizi ilgilendirmediğini, başkalarının hayatı için “yanlış” olarak değerlendirdiğiniz her neyse bunu değiştiremeyeceğinizi bilerek hareket edin. Enerjiniz kıymetli, bu enerjiyi kendiniz için kullanın.

3.“Hayır” Demeyi Öğrenin

Hayır Demeyi Öğrenin
Hayır Demeyi Öğrenin

İstemediğimiz şeylere “hayır” diyebilmek kendi sınırlarımızı belirlemek demektir. Kendi sınırlarımızı belirlemedikçe enerjimizi hiç istemediğimiz alanlara dağıtırız. Kendimizi mutlu hissetmediğimiz hatta rahatsız olduğumuz ortamlarda buluruz. Hiç istemediğimiz, bizi oldukça keyifsiz hissettiren şeylere onay vermek öz değerimizi kaybetmemize sebep olur. Kendimize öfkeleniriz ve sürekli neden böyle bir durumda kaldığımızı sorgular dururuz. Bu da ekstra enerji kaybetmemize neden olur. “Hayır” demek için bahanelere ya da çok ‘güçlü’ sebeplere ihtiyacınız yok. “Hayır” kelimesi kendi içinde sebep barındırır ve ilaveten bir açıklamaya gerek yoktur. Bu yüzden “Hayır” derken kendinizi kötü hissetmeyin.

4.Duygularınızı Fark Edin

Duygularınızı Fark Edin
Duygularınızı Fark Edin

Duygularımızın ne kadar farkında olursak o kadar kendimizi korumaya alabiliriz. Özellikle üzüntü, kırgınlık, öfke gibi hislerimizi bastırmak enerjimizin düşmesine sebep olur. Normal gibi algılamaya çalıştığınız ancak sizi yıpratan durumların farkında olmalısınız. Bu durumları fark ettiğinizde hislerinizi belirtmeli, gerekiyorsa sınır koymalısınız. Duygularınızı fark edemez ve önemsemezseniz sınırlarınızın ihlal edilmesine sebep olursunuz. Birilerinden ne hissettiğinizi tahmin etmelerini istemeyi bırakın. Net olun ve sizi rahatsız eden durumları dile getirin. Yalnızca negatif duygular değil pozitif duygular da fark edilmelidir. Nerede, ne şekilde, kimlerle iyi hissettiğinizi bilmek kararlarınızı bu yönde vermenizi kolaylaştırır. Bu yüzden bulunduğunuz ortamlarda ya da meşgul olduğunuz şeylerde duygularınızı fark ederek hayatınızı şekillendirin.

5.Mutlu Olduğunuz Şeylerle İlgilenin

Mutlu Olduğunuz Şeylerle İlgilenin
Mutlu Olduğunuz Şeylerle İlgilenin

Duygularınızı fark edip sizi neyin mutlu ettiğini anladıktan sonra hayatınızı buna göre şekillendirmeye başlayabilirsiniz. Görüştüğünüz kişileri, bulunduğunuz ortamları ve ilgilendiğiniz şeyleri bu yönde değiştirebilirsiniz. Sizi ne mutlu ediyorsa onu daha fazla hayatınıza katarak bir nevi kendinizi korumaya almış olursunuz. Çünkü neşe ve mutluluk enerjimizi artıran hislerdir. Kendinizi mutlu etmek için yaptığınız ufak bir hamle bile enerji alanınızda yükselişe sebep olacaktır ve enerji alanınız negatif etkilerden arınacaktır. Böylece o alanı korumanız daha kolay hale gelecektir.

6.Size Ait Olmayan Duygulara Kapılmayın

Size Ait Olmayan Duygulara Kapılmayın
Size Ait Olmayan Duygulara Kapılmayın

Hayatta pek çok şeyle karşılaşıyoruz. Birilerinin hayatlarıyla haddinden fazla meşgul olabiliyoruz. Ancak zaman zaman bu meşguliyet bizim enerji alanımıza zarar verebiliyor. Empati yapmak çok güzeldir fakat bize ait olmayan duygunun içine girmek yıpratıcıdır. Sürekli dert dinlemek, bize ait olmayan ve elimizden bir şey gelmeyecek negatif durumlara maruz kalmak bize büyük dertlerimiz varmış gibi hissettirebilir. Örneğin bir arkadaşınızla konuşurken ona yardımcı olmaya çalışmak başka bir şeydir, ona ait duyguya kapılmak, sanki size aitmiş gibi davranmak başka bir şeydir. Buradaki ayrımı iyi yapmalısınız. Yoksa her problem üzerinize yapışmış gibi hissedersiniz. Sizinle alakası olmayan durumlar bile sanki doğrudan sizinle ilgiliymiş gibi gelir. Bu yüzden başkalarına ait olan duygulara ne kadar kapıldığınıza dikkat edin. Bu noktada sınırınızı aştığınızda problemin size ait olmadığının farkında olarak kendi enerji alanınızda kalmaya gayret gösterin.

7.“Shaking Meditation” Yapın

Shaking Meditation
Shaking Meditation

Dans etmek enerjimizi oldukça yukarılara taşıyan bir eylemdir. Tıpkı dans etmeye benzeyen “Shaking Meditation” da enerjimizi kuvvetlendirmek için önemlidir. Bu meditasyon aynı zamanda gün içindeki gerginliklerimizi atmaya, sıkışık enerjileri açmaya yardımcı olur. “Shaking Meditation” ile ilgili pek çok videoya ulaşabilir ve meditasyonu uygulayabilirsiniz. Ancak sadece bir müzik eşliğinde yavaş yavaş kollarınızı, bacaklarınızı ve bedeninizi sallayarak da bu çalışmayı yapabilirsiniz. Hafif bir müzik açın ve önce sağ kolunuzu yavaş yavaş sallayın birkaç dakika sonra sağ bacağınızı hafifçe yukarı kaldırarak sallamaya başlayın. Ardından sol kolunuz ve bacağınız için de bunu uygulayın. Daha sonra yavaşça zıplar gibi tüm vücudunuzu sallamaya devam edin. Tüm negatif enerjinin bedeninizden akıp gitmesine izin verin.

8.Gün Sonunda Tütsüler Kullanın

Gün Sonunda Tütsüler Kullanın
Gün Sonunda Tütsüler Kullanın

Tütsüler enerji alanımızı arındırmak için oldukça etkilidir. Evinizdeki enerji alanını temizlemek için adaçayı, pala santo, üzerlik, defne yaprağı gibi tütsülerden yararlanabilirsiniz. Özellikle enerjisinden çok hoşlanmadığınız kişiler evinizden ayrıldıktan sonra bu işlemi uygulayabilirsiniz. Ruhsal çalışmalarınızı yapmadan önce alanınızı yine tütsülerle temizleyebilirsiniz. Dışarıdan geldiğinizde tütsüleri üzerinizde gezdirebilirsiniz. Özellikle empat bir insansanız tarçının dumanından faydalanabilirsiniz.

9.Yanınızda Kristal Taşıyın

Kristal
Kristal

Kristallerin enerjileri bizimle uyumlanır ve enerji alanımıza dâhil olur. Bu sebeple kristalleri kullanmak alanımızı korumak için güzel bir tercihtir. Özellikle yanınızda kuvars, siyah turmalin, siyah obsidyen, selenit, yeşim veya prit taşıyabilirsiniz. Taşlarınızın görünür olması ve bedeninize temas etmesi korumayı daha da artıracağından kristallerinizi takı olarak kullanabilirsiniz.

10.Tuzlu Su ile Duş Alın

Tuzlu Su ile Duş
Tuzlu Su ile Duş

Tuzlu su ile duş almak vücudumuzdaki negatif enerjiniz akıtılması için en etkili yöntemlerdendir. Kendinize tuzlu su içeren bir küvet hazırlayabileceğiniz gibi, duştan çıkmadan önce tuzlu suyu kafanızdan aşağıya dökerek de negatif enerjinin vücuttan boşaltılmasını sağlayabilirsiniz. Ayaklarınızı tuzlu su da bekletmek de oldukça güzel bir alternatiftir. Denize girmeniz mümkünse bu şekilde de tuzlu sudan yararlanabilirsiniz. Bedeninizin yeniden ‘şarj olduğunu’ göreceksiniz. Böylece enerji alanınızı daha rahat korumaya almanız mümkün olacak.

Enerji Alanınızı Korumak için Küçük Bir Ritüel

Rahatsız edilmeyeceğiniz sessiz bir odaya geçin. Odanızı dilediğiniz bir tütsü ile arındırın. Ardından tütsüyü bedeninizde gezdirin. Rahat bir şekilde oturun, sözsüz bir müzik ya da doğa sesi açabilirsiniz. Gözlerinizi kapatın ve kendinizi huzurlu hissedeceğiniz bir yerde hayal edin. Burada derin birkaç nefes alarak iyice rahatlayın. Bir şelale ya da ışık yağmurunda yıkandığınızı imgeleyin. Parlak ışıklar tüm bedeninizi ve ruhunuzu arındırsın. Bir müddet bu şekilde arının. Işıkların etrafınızda bir koruma kalkanı oluşturduğunu hissedin. Kaynaktan gelen tüm parlak ışıkların içten dışa her yerinizi sararak sizi korumaya aldığını imgeleyin. Bu esnada derin nefesler alın. Kendinizi hazır hissettiğinizde yavaşça bulunduğunuz odaya gelin ve gözlerinizi açın.

Keyifli ve enerji dolu bir gün dilerim.

Dr. Yasemin Geçerler