© 2017 Aysetolgaiyiyasam.com - Tüm Hakları Saklıdır.

Epsom tuzlarının kullanımı

Epsom tuzlarının kullanımı

Epsom tuzları aslında bir tuz değiller. Esasen sülfat ve magnezyumdan oluşan bir mineral bileşikler ve yüzyıllar boyunca çeşitli hastalıkların çözümü olarak ve güzellik, ev ve bahçe konularında çeşitli sebeplerden kullanılmışlar.

Sülfat ve magnezyum cilt tarafından kolayca emiliyor. Vücuttaki 325’ten fazla enzim magnezyum tarafından düzenleniyor ve bunlar inflamasyonları azaltıyor, damar sertleşmesini azaltıyor ve kas-sinir fonksiyonlarını iyileştiriyorlar. Sülfat ise besinlerin emilim hızını arttırıyor ve toksinlerin atılmasını kolaylaştırıyor.

Epsom tuzları ile yapılacak sıcak bir banyo, ağrıyan kasların, krampların, morlukların, eklem ağrılarının hafiflemesini sağlayacaktır ve ayrıca rahatlatarak stresi alacaktır. Bu özellikle spordan sonra, iyi hissetmediğinizde veya işte uzun bir günden sonra işe yarayabilir.

Cilt doğal olarak dökülür ve üzerindeki ölü hücre birikimleri gözenekleri tıkayarak sivilcelere sebep olurlar. Cildi soymak onu sağlıklı, parlak ve canlı tutabilir. Tüm vücuda bir iki avuç epsom tuzu ile duşta masaj yapmak cildin ev yapımı bir spa tedavisi gibi yumuşak ve taze hissettirmesine yardımcı olur. Bir çay kaşığı epsom tuzunu sıcak suya ekledikten sonra onu yüzünüzde de bir temizleyici olarak kullanabilirsiniz. Böylece ölü hücreleri soyabilir, cildi yenileyebilir, siyah noktaları ortadan kaldırabilir ve sivilcelere engel olabilirsiniz.

Epsom tuzlarını yarım bardak bebek yağı ve yarım bardak su ile çeyrek bardak epsom tuzu ile karıştırarak bir ev yapımı sabun da elde edebilirsiniz. Biraz kişisel bir dokunuş için içine favori öz yağınızı da ekleyebilirsiniz. Elleri epsom tuzu banyosuna batırmak sertleşmiş cildi yumuşatacaktır, ağrıyan parmak eklemlerine iyi gelecektir, ojeyi çıkartacaktır ve tırnak altındaki kirleri çözecektir. Bunun için çeyrek bardak epsom tuzunu büyük bir kase suyun içine dökün ve elleri içinde 5-10 dakika bekletin.

Kuru, çatlak dudaklar ağrı yapabilirler ve epsom tuzu dudak balmı bu rahatsız edici durumu tedavi edebilir. Bunun için organik hindistan cevizi yağı ve epsom tuzlarını birlikte karıştırın ve yumuşak şekilde dudaklara uygulayarak onları soyun ve nemlendirin.

Bir çay kaşığı epsom tuzunu bir bardak taze meyve suyu ile karıştırıp içerseniz kabızlığa iyi gelecektir ancak tadı çok iyi olmayabilir. En iyi sonuç için bir bardak için.

Arı iğneleri, sivrisinek ısırıkları ve zehirli sarmaşıkların tedavisi iki yemek kaşığı epsom tuzunu bir bardak sıcak suyla karıştırdıktan sonra, suyun içine temiz bir bez batırıp daha sonra ağrıyan, yanan ve kaşınan bölgeye sıcak kompres olarak uygulamanızla birlikte yapılabilir. Güneş yanığından hasar gören cilt de sıcak bir epsom tuzu banyosundan fayda görecektir.

Kıymıkları çıkartmak zor ve acılı olabilir ancak epsom tuzu banyosu ile kıymıkları kolayca dışarı çıkartabilirsiniz. Bunun için iğne kullanmanıza da gerek kalmaz.

Organik saç kremi ve epsom tuzunu eşit miktarda karıştırdıktan sonra saça serbestçe uygulayabilir ve 20 dakika bekledikten sonra durulayabilirsiniz. Böylece saçlarınıza hacim ekleyecek ve yağlanmayı önleyecek derinlemesine bir bakım yapabilirsiniz.

Epsom tuzu banyosu aynı zamanda şişkinlikleri azaltabilir ve toksinleri dışarı atabilir, ayaklardaki koku ve mantarları giderebilir. Bunun için çeyrek bardak epsom tuzunu bir sıcak su dolu kaba dökün ve ayaklarınızı içinde 10-15 dakika bekletin.

Çeyrek bardak epsom tuzu ile iki bardak suyu bir sprey şişesine koyarsanız kimyasal böcek ilaçları kullanmadan ev ve bahçenizden böcekleri uzak tutabilirsiniz.

Sıvı bulaşık deterjanı ile epsom tuzlarını eşit miktarda karıştırdıktan sonra bir sünger kullanarak banyo ve mutfak fayanslarını ovalarsanız ve ardından da suyla durularsanız, sert kimyasallar kullanmadan üzerinde biriken yağları yok edebilirsiniz.

Bazı bitkiler ve çimler epsom tuzlarını gübre olarak kullanabilirler: daha yeşil çimler için 3.5 litre suya bir bardak epsom tuzu dökün ve çimleri bununla sulayın. Saksı bitkileri için haftada bir bitkinin dibine epsom tuzları serpin, bu işlem domates ve diğer sebzelerde işe yarar.

Biraz öz yağla birleştirdiğiniz zaman epsom tuzları kumaşı güzelce yumuşatırlar ve ayrıca çamaşır makinenizde deterjan artıklarını yok etmeye yardımcı olurlar. Bu kullanım için dört bardak epsom tuzunu 20 damla favori öz yağınız ile karıştırın ve bu karışımın çeyrek bardak kadarını her çamaşır yıkamada makineye koyun.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir