Kadınlar, hayatlarının bir bölümünde partnerlerinin sertleşememesi sorunuyla karşılaşabilirler. Bu durumda pek çok kadın ne yapacağını bilemez ve sorunu kendisinde ve vücudunda meydana gelen değişikliklerde bulmaya çalışır. Ancak bu sorun kesinlikle sizden kaynaklı değildir.

Partneriniz seks sırasında sertleşme sorunu yaşıyorsa panik yapmamaya çalışın. Sertleşmenin birleşme için yeterli olmaması, erektil disfonksiyon olarak isimlendirilmektedir. İnsanların çoğu ara sıra uyarılmada sorunlar yaşayabilmektedir. Bu durum partnerlerin birbirlerini ne kadar sevdiklerinden bağımsız olan bir durum olmakla birlikte bunun çeşitli nedenleri olabilir.

Erektil Disfonksiyon Neden Olur?

Erektil disfonksiyon, fiziksel ve ruhsal bazı nedenlerden kaynaklanıyor olabilir. Bunlardan bazılarına aşağıda göz atabilirsiniz.

Fiziksel nedenler

Diyabet, yüksek tansiyon, obezite, yorgunluk, sigara kullanımı, yüksek kolesterol, ilerleyen yaş ve diğer pek çok sağlık sorunu, erektil disfonksiyona neden olabilir. Erektil disfonksiyon bazı durumlarda kalp hastalığı belirtisi olabilir. Bu nedenle erektil disfonksiyon yaşayan erkeklerin öncelikle genel bir muayene olmaları gerekir. Ayrıca burada alkol ve uyuşturucu madde kullanımını da sorgulamak gerekir. Özellikle 40 yaş altı erkeklerde erektil disfonksiyona bunlar neden olabilmektedir.

Ruhsal nedenler

Fiziksel nedenlerin yanı sıra psikolojik nedenler de erektil disfonksiyona neden olabilmektedir. partneriniz belki de seks performansına dair kaygılar yaşıyor olabilir. İstediği performansı gösteremediğinde stres yapıyor ve sonuç olarak ortaya fiziksel bir tepki çıkıyor olabilir. Partneriniz aynı zamanda kaygıdan hayattaki büyük değişimlere kadar pek çok nedenden dolayı erekte olamıyor olabilir. Depresyon, seks isteğini azaltan ve sertleşmeyle ilgili sorunlara neden olan faktörlerden bir tanesidir.

Cinsel disfonksiyon

Cinsel tepki genelde arzu, uyarılma, heyecan ve orgazm şeklinde ilerler. Ereksiyon, uyarılmanın işaretidir. Partnerinizin cinsel isteği az ise uyarılmamış olabilir. Zaman zaman herkesin cinsel istekte azalma yaşaması normaldir. Bununla birlikte cinsel disfonksiyon bozukluğu ihtimaline karşı doktora gitmeyi ihmal etmemek gerekir.

Erektil Disfonksiyon Nasıl Geçer?

Erektil disfonksiyon yaşayan partnerinize yardımcı olmak istiyorsanız, partneriniz kendisini suçlu ve utanmış hissetmesine neden olmamalısınız. Partnerinize gerekli duygusal ve fiziksel desteği vermeniz, bu sorunu aşmasında yardımcı olacaktır.

Erektil disfonksiyonu olan partnerinize şu şekilde yardımcı olabilirsiniz:

Sorun üzerinde konuşun

İyi iletişim kurmak, her ilişki için çok önemlidir. Partnerinizin yaşadığı bu sorunla ilgili hislerinizi partnerinizle paylaşabilir ve onu önemsediğinizi gösterebilirsiniz. Cinsel sorunlar hakkında konuşmak zor bir durum olsa da bunu yapmalı ve hislerinizi saklamamalısınız.

Konuşmak için doğru zamanı bekleyin

Cinsel sorunları yatak odasında ya da yatak odası dışında konuşabilirsiniz. Ancak erektil disfonksiyon söz konusu olduğunda en iyisi bu sorunu yatak odası dışında, kıyafetleriniz üzerinizdeyken konuşmak olacaktır.

Partnerinize yalnız olmadığını söyleyin

Partnerinize dünya üzerinde milyonlarca erkeğin erektil disfonksiyon yaşadığını ve bu durumun tedavi edilebilir olduğunu söyleyin. Bu sorunun partnerinizin seksle ya da sizinle ilgilenmemesi sonucu ortaya çıkmadığını bildiğiniz konusunda onu bilgilendirin.

Sorun hakkında daha fazla bilgi sahibi olun

Erektil disfonksiyon hakkında daha fazla bilgi sahibi olmaya çalışın. Erektil disfonksiyon için en iyi tedavi, her ikinizin de gerçekleştirmek için istekli olacağı bir tedavi olacaktır.

Partnerinizin iyi yönlendirin

Sigara içme ve aşırı alkol tüketimi gibi zararlı alışkanlıkların erektil disfonksiyona neden olabileceğinin farkında olun. Partnerinizin böyle alışkanlıkları varsa onu desteklemek, kötü alışkanlıklarından kurtulmasını sağlamak ve seks hayatınızı canlandıracak şeyleri yapması için onu teşvik etmek için yargılayıcı olmadan yardımcı olun. Partnerinizin sağlığına genel anlamda katkıda bulunacak her şey, seks hayatını iyileştirmesini sağlayacaktır.

Sevginizi farklı şekillerde ifade edin

Sevişmek, ereksiyon gerçekleşmese dahi tatmin edici olabilir. Partnerinizle yakın olabileceğiniz bir ortam oluşturun ve ön sevişme gibi yollarla birbirinizi keşfetmenin yollarını bulmaya çalışın.

Özet Olarak

Erektil disfonksiyon, pek çok erkeğin hayatlarının bir döneminde karşılaştıkları bir sorundur. Partneriniz erektil disfonksiyon yaşıyorsa ona çeşitli şekillerde yardımcı olabilirsiniz.

Partnerinize yardımcı olmak için yapabileceğiniz pek çok şey olmakla birlikte en önemlisi anlayışlı ve sabırlı olmanızdır. Erektil disfonksiyonun, partnerinizin kendisini kötü hissetmesine neden olabileceğini düşünerek elinizden geldiğince destekleyici olmaya çalışmalısınız.

Partnerinizle erektil disfonksiyon üzerine konuşarak ve bu sorun üzerinde çalışarak aranızdaki ilişkinin daha güçlü hale gelmesini sağlayabilirsiniz. Yalnızca bu sorunu aşmak için birbirinize zaman vermeli ve birbirinizi suçlamamaya özen göstermelisiniz.