Hormonların çocuğunuzu tam olarak nasıl değiştireceğinin gizemi hayatın neredeyse her alanına sirayet eder. Onun davranma şekli, görünümü, uyuması ve her şeyi etkilenir. Hormonların ciltlerini nasıl ve ne zaman etkileyeceği de bir diğer bilinemeyen faktördür. Çocukların yağ bezleri altı aylık kadarken kapanırlar. Çocuklarda konak oluşmasının sebebi rahimde annenin hormonlarından kaynaklı olarak yağ bezlerinin aktif hale gelmesidir. Bu bezler çocukluk boyunca aktif değillerdir ancak ergenlik hormonlarıyla birlikte uyarılan ilk değişimlerden birisi olurlar. Akne ve seboreik dermatit ile kepekler maalesef sıklıkla ergenliğin diğer işaretlerinden daha önce ortaya çıkarlar ve bazen sekiz dokuz yaşlarda bile görülebilirler. Bu olmadan önce çocuğun iyi bir güneş koruyucusundan daha fazlasına ihtiyacı yoktur. Ancak olduğunda, hafif yağlılıktan ciddi sivilce oluşumlarına kadar pek çok şey görülebilir. Sivilceler çoğu zaman alın ve çene arasındaki bölgede ortaya çıkarlar ancak bazılarında siyah ve beyaz noktaların ötesine geçmezler.

12-24 yaş arasındaki insanların %85’nin cilt problemleri yaşadıkları belirtiliyor ve bu durum bazen yetişkinlikte de devam ediyor. Sadece bir tane sivilceye sahip olanlar bile, cildin o gün kötü olmasının saçın kötü olmasından daha kötü olduğunu bilirler. Bu nedenle bu sorunun dikkate alınması önemlidir. Genelde tedavi edilebilir bir durumdur ancak zaman alır. Sivilce problemi olanlar genelde altı haftadan önce sonuç alamazlar ve bu nedenle hazırlıklı olmak gerekir.

Ergenler İçin Temizlik Ürünleri

Çocuğunuza günlük temizliği öğretmenin zamanının geldiğinin en büyük işareti, onda sivilceler ve yağlı bir cilt görmeye başladığınız andır. Bu kesinlikle öğretilmesi gereken bir şeydir. İlk başlarda yüzünüze sabun veya temizleyici sürmek rahatsız edici ve garip gelebilir. Bu onlara kol altlarını tıraş etmelerini öğretmek gibidir. Yani yaparak göstermeniz gerekir.

Akşam yıkaması daha stratejik olduğundan önce ona odaklanmak uygun olur. Eğer çocuğunuz gece duş alıyorsa, hali hazırda ıslak ve temizlik yapıyor olduklarına dikkat çekin. Çünkü temizliği lavaboda ayrı bir süreç olarak sunmak zor olabilir. Duşta bir yüz temizleyici kullanmasını önerebilirsiniz ve böylece temizliği de daha kolay olur. Saçlar için şampuan, yüz için temizleyici ve beden için sabun.

Çocuğun gerçekten çok terleyerek uyuyan birisi değilse, sabah o kadar da problem olmaz. Kulak arkası, omuzlar ve sırt gibi bölgelerin de temizliğinin unutulmaması gerekir. Bedenleri için kullandıkları hafif bir sabun varsa, bunu yüzleri için de kullanabilirler.

Ancak gerçek sabun yerine yüz temizleyici olarak kullanılan ürünler çocuklarda daha uygun olabilirler. Sabun yüzün doğal koruma hattını ortadan kaldırabilir çünkü cilt yüzeyine göre çok daha yüksek pH değerine sahiptirler. Yüz temizleyicilerinin pH değeri daha nötraldir ve bu nedenle tahriş etkisi düşüktür.

Ergenler İçin Ekstra Temizlik

Spor yapan bir çocuğun daha fazlasına ihtiyacı olacaktır. Eğer terli kıyafetlerle bir saat boyunca otobüs yolculuğu yapmanız gerekecekse, ekstra iç çamaşırları ve tişört getirmeniz gerekir. Ayrıca kaskının ve koruyucu aletlerinin de temiz olması gerekir. Spordan sonra yüz temizleme mendilleri çok yardımcı olabilirler. Ayrıca temizliğe direnen ergenler için bu mendillerde salisilik asit olursa daha güzel olur. Salisilik asidin en iyi yanı, cildin üzerinde kalması ve gözenekleri temizlemeye devam etmesidir. Ancak bu mendillerin yüz temizliği için özel olarak üretildiklerinden emin olun çünkü normal ıslak mendillerde koruyucular, kokular gibi maddeler vardır ve bunlar tahriş sebebi olabilirler.

Ergenler İçin Kremler

Eğer çocuğunuz aktif olarak sivilce problemine sahipse, yapılacak olan diğer şey kremlerden faydalanmaktır. Bunlar her gün tüm yüze uygulanırlar ve doğrudan nokta atışı olan sert kremlerden farklıdırlar. Sivilcenin ortadan kalkması zaman alır ve sert, kurutucu ürünler kullanmak genelde durumu daha kötü hale getirir. İlk olarak kurutucu olmayan ancak hafifçe peeling yapan salisilik asit tedavileri ile başlayın. Alternatif olarak sivilcelere odaklanan yüz yağları da vardır. Akşam temizlikten sonra kullanılabilecek ve kolayca bulunabilen retinoid kremler de bu işe uygundurlar. Toksik olmasa da benzoyl peroksitin tahriş edici olması nedeniyle önerilmediğini belirtelim. Bu ürünler sivilcelere karşı etkili olmalarına karşın pek çok kişide tahriş yarattıkları görülür. Eğer toleransınız varsa ve inflamasyonlu kistik sivilceniz varsa, deneyebilirsiniz. Ayrıca kumaşların rengini attırdığından kullandıktan sonra temizlemeniz de önemlidir.

Temiz Güneş Kremleri Kullanılmalı

Çocuğunuzu temizlemeye yönlendirmek zor olabilir ancak genelde güneşten korunmak için krem kullanmasını sağlamak daha da zordur. Pek çok ergen güneş yanığından ve kararmasından pek endişe etmez. Yanık olmayı severler ve onun sebep olacağı zararlar konusunda endişe etmezler. Bu onların o yaşlardaki ölümsüzlük hislerinin bir parçasıdır. Güneş hasarı ise kümülatiftir, yani çocukluk ve ergenlik yıllarında ona ne kadar maruz kalırsanız, daha çok ortaya çıkar. Olduğunuzdan daha yaşlı görünür, cilt kanseri riski altında olursunuz. Sivilceleri olan kız çocukları hali hazırda derilerini kapatan ürünler kullanıyor olabilirler ve bunların büyük kısmında güneşten koruyan ve nemlendiren maddeler zaten vardır. Ancak ürün seçerken kaliteli ve sağlıklı olanları seçmekte fayda vardır.

Titanyum dioksit ile hazırlanmış temiz mineralli makyaj ürünlerinin cilt üzerinde yatıştırıcı etkileri vardır. Bununla birlikte genç ve taze bir cildi tamamen makyajla kapatmak pek de mantıklı olmaz. Güneş kremi ne kadar görünmez olursa o kadar iyidir.