Erken boşalma problemleri yaşıyorsanız, yalnız değilsiniz. Yapılan bir araştırmaya göre erkeklerin %20-30’u erken boşalma yaşıyor. Bu genelde utandırıcı olan cinsel problem her yaştan erkeği etkileyebiliyor.

Erken boşalma pek çok kişinin sandığından çok daha yaygın. Rahatsızlığa, duygusal ve psikolojik problemlere yol açabilir ve özsaygı konusunda da sorun yaratabilir.

Bu problem hakkında partnerinizle ve doktorla konuşmak size zor gelebilir ancak üstesinden gelmek için de ona dair konuşmak gerekiyor.

Erken Boşalma Nedir?

En basit tabiriyle konuşmak gerekirse erken boşalma, erkeğin boşalması üzerinde kontrol sahibi olmamasıdır ve bunun sonucunda çiftler arasında cinsel tatminsizlik ortaya çıkar. Erken boşalma 30-60 saniye içerisinde ortaya çıkabilir ama bazen daha penetrasyon olmadan bile oluşabilir. Pornografik filmlerde bulunan gerçekçi olmayan canlandırmalara karşın, bir erkeğin ilişki içerisinde boşalmadan geçirebileceği zaman aşağı yukarı 4-5 dakikadır.

Erken boşalma iktidarsızlıkla birlikte görünebilir ancak her zaman böyle olmaz. İktidarsızlık her yaştan erkekte olabilir ancak genç erkeklerde problem genelde erken boşalmadır. Altmış ve yetmişlerindeki insanlarda ise bir miktar iktidarsızlık hep vardır. Bazen penis, henüz sertleşmemiş haldeyken boşalma yaşanır.

Erken Boşalmanın Sebebi Nedir?

Erken boşalmanın tam sebebi bilinmiyor ancak genelde fiziksel, psikolojik ve duygusal temelleri vardır. Çoğu kişide sorun psikolojiktir. Partneriniz karşısında rahat olmak, ona dair kaygılar hissetmemek, bu sorunu aşmaya yardımcı olabilir.

Kaygı ve diğer duygusal ve psikolojik faktörler, örneğin stres ve depresyon, erken boşalmaya katkı sağlayabilir.

Erken Boşalma Nasıl Tedavi Edilebilir?

Doktorlar genelde erken boşalma tedavisinde danışmanlık öneriyorlar. Bu psikoterapi de olabilir, partnerinizle cinsel işlevlere dair nasıl konuşacağınızı öğrenmenin yolları da olabilir.

Bir diğer etkili strateji ise partnerinizle birlikte çalışmak veya mastürbasyon ile vücudunuzu boşalmayı geciktirme konusunda eğitmektir. Boşalacağınızı hissettiğiniz noktada durursunuz ve dikkatinizi dağıtacak başka bir konuyu düşünmeye başlarsınız. Bu bedeninizin partnerinizle olduğunuzda da kendini kontrol altına almasını kolaylaştırır.

Erken boşalma tedavisinde kullanılan diğer seçenekler arasında depresyon ilaçları da bulunuyorlar. Başka bir seçenek ise hafif uyuşturucu etkileri olan kremleri kullanarak erken boşalmayı kontrol altına almaya çalışmaktır.

Bu terapiler birlikte veya kombinasyonlar halinde kullanılabilirler ve böylece erken boşalma sorununun üstesinden gelerek özsaygınızın artmasını, cinsel hayatınızın iyileşmesini sağlayabilirsiniz.