Eğer gebe kalmak için uğraşıyorsanız, muhtemelen pek çok farklı erken gebelik testinin olduğunun da farkındasınızdır. Bu testler bazen gebeliği daha adet döneminiz gelmeden tespit edebiliyorlar.

Ancak erken gebelik testi kullanabiliyor olmak kullanmanız gerektiği anlamına mı geliyor? Devam etmeden önce bir kaç temel noktayı dikkate almak gerekiyor.

Gebelik Testi Türleri

Uygulayabileceğiniz iki temel gebelik testi türü vardır: idrar ve kan testleri. Reçetesiz satılan gebelik testleri idrar testidirler ve bazen doktorlar da bunları sıklıkla kullanırlar. Erken gebelik testleri ise daha hassas bir yapıda olan idrar testleridirler. Bu testler gebeliğin erken döneminde salgılanmaya başlanan hCG hormonuna karşı çok hassastırlar ve bu nedenle daha adet gecikmesi görülmeden doğru pozitif sonuçlar verebilirler.

Kan testleri ise genelde sağlık kurumlarında uygulanırlar ve genelde normalden daha erken test yapmak için bir gereklilik olduğunda yapılırlar. Kan testi dış gebelik gibi belli komplikasyonların teşhisinde de hCG düzeylerini görmek için kullanılabilir.

Kan testini idrar testine göre daha erken yaptırmak mümkün olsa da genelde kan testinin sonuçlarını beklemenin gerektiğini unutmayın.

Erken Gebelik Testi

İdrar bazlı erken gebelik testleri, idrardaki hCG hormonunun düzeyini ölçerler. Normalde doğru sonuçlar için adetinizin gecikmesini beklemeniz gerekir. Bununla birlikte adet zamanı daha gelmemiş olsa da pozitif test sonucu alırsanız, bu durum hCG’nin tespit edildiği ve hamile olduğunuz anlamına gelir.

Gebelik testleri daha hassas hale geldikçe ve çok az miktarda hCG’yi tespit edebildikçe, erken sonuçlar daha yaygın oldular ve pozitif sonuçların doğruluğu da arttı. Ama negatif çıkarsa ne olacak?

Bu durumda hamile değilsiniz anlamına gelir çünkü test herhangi bir hCG hormonu tespit edememiştir. Tespit edecek hormon olmayabilir veya beden henüz pozitif sonuç verecek kadar üretmemiştir.

Eğer negatif sonuç aldıysanız ve adet zamanından önce testi yaptıysanız, tekrar test olmadan önce bir kaç gün beklemek isteyebilirsiniz. Eğer adetiniz bu süreçte başlarsa, tekrar test yapmaya gerek olmaz.

Ancak adet kanamalarınız hafif ve kısaysa, yine de test olmak isteyebilirsiniz. Bazı durumlarda döllenmeye yerleşme kanaması eşlik eder ve bu durum döllenmiş yumurtanın rahim duvarına yerleştiğinin işareti anlamına gelir ve lekelenme formundadır. Genelde döllenmeden 10-14 gün sonra olur ve bir endişe sebebi değildir.

Erken Gebelik Testinin Avantajları

Erken gebelik testleri bazı durumlarda avantaj sağlayabilirler.

Erken Teşhis

Doktorun bir erken hCG kan testi istemesi genelde tıbbi problemler durumunda hamileliği olabildiğince hızlı tespit etmek için olur ve her zaman uygulanmaz. Bu nedenle evde erken gebelik testleri hamile olup olmadığınızı tespit etmenin en hızlı yollarından birisidir.

Bulunabilen en hassas testler size adet kanamasından dört ila beş gün öncesinden pozitif sonuç verebilirler. Yani adetin gecikmesini beklemenize veya gebelik belirtilerine göz atmanıza gerek kalmaz. Ancak bu testlerde yanlış negatif sonuç alma ihtimali yüksektir.

İlaçlara Başlama ve Almayı Durdurma İhtiyacı

Çok erken test olmak doktorunuzun size ilaç verme veya onu bırakmanızı isteme konusunda karar vermesini sağlar. Çünkü bazı ilaçlar gebelikte kullanmaya uygun değildirler.

Doğum Kontrolün İşe Yaramaması

Erken gebelik testleri gebe kalmak istememenize rağmen döngünüzün ortasında doğum kontrol yönteminizde bir problem ortaya çıkması durumunda en kısa zamanda durumu tespit etmenizi sağlarlar. Böylece istenen eylem planını uygulayabilirsiniz.

Gebelik Yaşam Tarzı Değişimleri

Erken gebelik testlerinin uygulanmalarının bir diğer yaygın sebebi ise kadınların gebe kalmadan önce olabildiğince sağlıklı olmak istemeleridir. Yani doğru beslenmeye, vitamin almaya ve alkolden kaçınmaya imkan sağlar. Eğer hedefiniz buysa, hamile olsanız bile negatif sonuç verebilen erken gebelik testleri yerine hamileymiş gibi davranmanız ve alışkanlıklarınızı daha adet gecikmesi gelmeden bir kaç hafta öncesinden değiştirmeniz faydalı olur.

Erken Gebelik Testlerinin Olumsuzlukları

En doğru sonuçlar için uzmanlar gebelik testlerinin adet gecikmesinden sonraki gün alınmasını öneriyorlar.

Yanlış Negatifler

Erken gebelik testlerinin paketlerinde yazanları okursanız, pek çoğunun beklenen adet gününden beş gün öncesinde kullanılmaları halinde %70’ler oranında doğru sonuç verdiklerini göreceksiniz. Adet gününden dört gün önce kullanıldığında bu oran %96’ya çıkar. Yani kadınların %4’ü gebe olmalarına rağmen pozitif sonuç görmeyebilirler.

Bu testler hamile olduğunuzu kesin olarak söyleyebilirler ancak kesinlikle olmadığınızı söyleyemezler ve yanlış negatif sonuç alma ihtimali büyüktür.

Sık Test Yapmanın Maliyeti

Eğer adet döngünüz tam olarak düzenli değilse veya gününü takip etmiyorsanız, yanlış negatif alma ihtimaliniz artar. Bunun yanında testi idrarınızın konsantre değil de sulu olduğu bir zamanda yaparsanız sonuçları görmezden gelebilirsiniz. Yani testi gün içerisinde bol sıvı aldıktan sonra değil, sabah ilk idrarla test etmek daha iyidir.

Negatif sonucun belirsizliği her adet döngüsünde çok sayıda test kullanmanıza yol açabilir ve bu da cevap değişmemesine rağmen ciddi bir masraf yapmanıza sebep olur.

Kimyasal Gebelik

Erken gebelik testleri normalde fark edilmesi imkansız olan çok erken dönemdeki düşükleri tespit etme ihtimalinizi arttırırlar. Buna genelde kimyasal gebelik adı verilir ve bu düşükler pozitif sonuç almanıza sebep olurlar. Sonrasında adet olduğunuzda bunu yanlış pozitif sonuç olarak algılayabilirsiniz.

Araştırmacılar kimyasal gebeliğin çok yaygın olduğunu ve anne adayında nadiren bir sağlık problemine işaret ettiğini belirtiyorlar. Ancak hassas gebelik testleri nedeniyle günümüzde daha fazla tespit edilir durumdalar.

Eğer adet döneminiz geçene kadar beklerseniz, kimyasal gebelik tespit etme ihtimaliniz daha düşük olacaktır. Bir kaç gün sonra hayal kırıklığına uğramak yerine biraz daha beklemek mantıklı olan seçenek olabilir.

Kaygı

korku

Erken gebelik testinin en büyük dezavantajlarından bir tanesi, bu uygulamanın yaratabileceği kaygıdır. Kaygıyı genelde zihinsel bir belirti olarak görsek de, onun sonucunda ortaya çıkan stres hormonları fiziksel olarak sağlıksız olabilirler. Eğer erken gebelik testini yapmanızın sebebi olabildiğince sağlıklı olmaksa, test bu niyetinizin tam tersine sebep olabilir.

Erken gebelik testlerinin olumlu ve olumsuz özelliklerini kısaca özetlemek gerekirse:

Olumlu yanları:

  • Evde gebeliği tespit etmenin en hızlı yolu
  • İlaca başlamanız veya bırakmanız gerekiyorsa yardımcı olur
  • Doğum kontrol yöntemi başarısız olursa faydalıdır
  • Gebelik öncesi yaşam tarzı değişimlerini gerçekleştirmenize yardımcı olur

Olumsuz yanları:

  • Çok erken test olmak yanlış negatif sonuç verebilir
  • Tekrar tekrar yapılırsa maliyetli olabilir
  • Kimyasal gebelik görülebilir
  • Kaygı sebebi olabilir

Sonuç Olarak

Herkesin durumu farklıdır ve bu nedenle sizin için en çok işe yarayacak yöntemi kendiniz bulmanız gerekir. Bazen bilgi güven verir, bazen de vermez. Herkesin gebelik testi için ideal zamanı farklı olacaktır. Erken gebelik testleri bazı durumlarda kafa rahatlığı verseler de, onları doğru şekilde kullandığınızdan emin olmak ve doğru sonuçlar almak için doktorunuza da danışın.