İnsanlık tarihinin bir noktasında uyurken romantik partnerle aynı yatağı paylaşmak bir kural haline geldi. Pek çoğumuz bunu istesek de istemesek de yapıyoruz. Ancak aynı yatakta yatan çiftler birbirinin vücut sıcaklığından ya da örtüyü çekiştirip durmasından rahatsız olabilir.

Partnerinizle aynı yatakta yatarken yaşadığınız küçük sorunları çözmek için bazı yollara başvurabilirsiniz. Örneğin, partnerinizle yakın yatmanız sorun oluyorsa birbirinizden mümkün olduğunca uzaklaşabilirsiniz. Ancak bazı insanlar horlama ya da diğer sağlık sorunları, birbirine uymayan çalışma programları ve bunun gibi şeyler yüzünden yatakta ciddi engellerle karşılaşıyor. Bu tür şeyler kaliteli uykuda ciddi aksamalara neden olabilir ve yeteri kadar uyuyamadığınız için partnerinize kızmanıza neden olabilir.

Geceleri kendinize ait bir alana ihtiyaç duyuyor ve yatağı partnerinizle huzur içerisinde paylaşamıyorsanız, bazı noktalara dikkat ederek sabahları daha dinç bir şekilde uyanabilirsiniz.

  1. Partnerinizi suçlamaktan ya da eleştirmekten kaçının

Çatışmaları çözmedeki temel kurallar burada da geçerli: Uykunuzla ilgili sorununuzu eşinize anlatacaksanız, suçlayıcı ifadeler yerine “ben” içeren ifadeler kullanmayı deneyin. Uyku sorununuzu suçlayıcı ve eleştirel bir şekilde dile getirmek yerine nazik bir şekilde tartışın. Bu yüzden “Uyumakta zorlanıyorum, uykumuzu iyileştirmenin bir yolu olsaydı iyi olurdu” gibi ifadeler kullanabilirsiniz.

Genel olarak karşınızdaki kişiyi suçlamak yerine ihtiyaçlarınızı belirterek konuşmayı deneyin. Bu şekilde partneriniz daha açık olacak ve savunmaya geçme ihtiyacı duymayacaktır. Çünkü partneriniz uykunuzu kontrolü dışında yaptığı hareketlerle (uykuda dönüp durmak) etkiliyor olabilir. Özellikle partneriniz bu konuda kendini kötü hissediyorsa ona empatiyle yaklaşmanız önemlidir.

  1. Merhametli olun ve empati kurun

Siz iyi uyuyamıyorsanız, partneriniz de iyi uyuyamıyor olabilir. Partneriniz bütün gece horluyor ya da yatakta dönüp duruyorsa muhtemelen kötü bir gece uykusu yaşıyordur. Bu nedenle partneriniz sizi ne sebeple uykusuz bırakıyor olursa olsun, empati kurmayı unutmayın.

Partnerinize yaşadığınız endişeden bahsetmeyi unutmayın. Örneğin, “Bütün gece dönüp durduğunu fark ettim, gece uykunun huzurlu olmadığını düşünüyorum” diyebilirsiniz. Bu sayede hem kendinize hem de partnerinize kaliteli bir uyku için yardımcı olabilirsiniz.

Partnerinizin davranışı kontrol edemediği bir şey olduğu sürece bunu bilerek yapmadığını kabul etmeli ve suçlayıcı bir yaklaşım göstermemelisiniz. Sorunu kişisel bir tartışma haline getirmek yerine sorunun üzerine birlikte gitmeyi deneyin.

  1. Sorunun kökenine inin ve desteğinizi gösterin

Sağlıkla ilgili olmayan şeyler de uykuyu etkileyebilir. Ancak çoğu zaman uykunun bölünmesinin nedeni partnerin yaşadığı bir sağlık sorunudur.

Horlama, uykuyu bölen sağlık sorunlarının başında gelir. Partneriniz her gece boğuluyormuş gibi yüksek sesle horluyorsa bu sorunun üstüne gitmeniz gerekebilir. Çünkü horlama yalnızca sizi rahatsız eden bir şey olmayabilir, uyku apnesinin ya da uyurken nefes alamamaya neden olan başka bir sorunun göstergesi olabilir. Ayrıca gece terörü gibi uyku bozuklukları söz konusuysa bunların da ele alınması gerekir.

Sorunu nasıl çözeceğinizi anlamak için partnerinize uyku değerlendirmesi için bir sağlık kuruluşuna başvurmasını önerebilirsiniz. Partnerinize, “Çok zor uyuyorum ve buna engel olamayacağını biliyorum, ancak ikimizin de geceleri daha iyi uyuması için bir yol bulabilir miyiz?” gibi bir soru sorarak konuyu açabilirsiniz.

Partnerinize olan desteğiniz sandığınızdan daha önemli olabilir. Özellikle uyku apnesi gibi sorunları tespit etmek için kullanılan aletler endişe yaratabilir. Partneriniz yanınızda olduğunu bilirse bu konudaki endişelerinin üstesinden gelebilir.

  1. Yaratıcı çözümler bulun

Uyku zamanı partnerinizden ayrılmayı düşünebilirsiniz. İsterseniz ayrı yataklarda ve hatta ayrı odalarda yatabilirsiniz. Bunu yapmanız, aranızdaki uyku uyumsuzluklarının giderilmesinden faydalı olabilir. Ancak yatmak için başka odanız yoksa aynı odada da çözümler bulabilirsiniz.

Göz maskesi, kulak tıkacı, kalın perde ya da beyaz gürültü makinesi gibi şeylerle partnerinizin horlaması ya da uyuduğunuz saatlerde ışık açması gibi uyanmanıza neden olan sebeplerin üstesinden gelebilirsiniz.

Ayrıca yaratıcılığınızı kullanarak başka çözümlere de başvurabilirsiniz. Örneğin, uyku saatlerini kademeli olarak ayarlayabilirsiniz. Uykunuzu bölen şeye bağlı olarak aynı odada, ancak farklı yataklarda yatabilirsiniz. Partneriniz her gece farkında olmadan çarşafları çekiştiriyorsa kendinize ait çarşaf ve yorganla yatabilirsiniz.

  1. Ayrı odalarda kalsanız da yatmadan önce yakınlaşın

Aklınıza gelen her şeyi denemenize rağmen eşinizle kaliteli bir şekilde uyuyamıyorsanız ve aranızdaki fiziksel bağın büyük bir kısmı yatakta geçiyorsa partnerinizle yakınlaştığınız zamanları devam ettirmeye dikkat edin.

Ayrı ayrı uyumaya karar verdiyseniz, birbirinizle yakınlaşmak için zaman ayırmalısınız. Bunun için haftanın belli günleri birlikte yatabilirsiniz. Veya birlikte yatakta uzanıp fiziksel yakınlık kurduktan ve birlikte zaman geçirdikten sonra uykuya dalmadan önce farklı yataklara geçersiniz.

Uyku ve yakınlık arasındaki ilişkiyi kırmak zor olabilir. Ancak uyku eksikliği de ilişkiyi ciddi bir şekilde etkileyebileceği için iki tarafın da ihtiyaçlarını karşılayacak bir çözüm bulmak önemlidir. Bu sayede partnerinizle aranızdaki ilişki daha da güçlü olacaktır.

Bulduğunuz çözümleri yeniden gözden geçirmeye de istekli olmalısınız. Bir şey deneyip işe yaramadığını gördüğünüzde başka bir çözüm denemeye istekli olmalısınız. İlişkide diğer her şeyde olduğu gibi açık iletişim, uzlaşma ve dürüstlük uyku konusunda da çok önemlidir.