Diğer insanlarla bağlantı kurmanıza, iletişiminizi geliştirmenize ve genellikle sizi sosyal etkileşimlerde daha etkili hale getirmek için beden dili oldukça önemli ve etkilidir.  İşte, etkili iletişim için kullanılabilecek temel beden dili ipuçları:

  1. Kaş Hareketi (Parlaması)

Kaş parlaması, tanıdığınız birini gördüğünüzde genellikle doğal olarak meydana gelen kaşların hızlı bir şekilde yükselmesidir. Neredeyse algılanamayacak kadar küçük bir hareket olsa da başkaları üzerinde önemli bir etkisi olabilir. Kaş flaşı hızlı ve sıradan bir selamlama olarak kullanılabilir ve birinin sizi potansiyel olarak tehdit edici olarak algılayabileceği bir durumu etkisiz hale getirebilir.

2. Dokunmak

Birine Sarılın

Çok sayıda araştırma, hafif bir dokunuşun bağlantı kurmak için etkili olacağını öne sürüyor. Örneğin, araştırmalarda, faturayı sunarken bir müşteriye hafifçe dokunan garsonlar daha yüksek bahşiş alıyor. Tabii ki, cinsel ilgiyi belirtmek için bir dokunuş da kullanılabilir. Bu noktada sınırları korumak oldukça önemli.

3. Kişisel “Balon”ların Farkında Olun

Hepimiz yanımızda bir kişisel alan balonu taşıyoruz. Kişisel alanın aşılması karşı tarafta uyarılmaya neden olur. Birinin balonunu istila etmek, farklı algılamalara yol açabilir – bir tehdit olarak algılanabileceği gibi yakınlık sinyali olarak da algılanabilir – neredeyse her zaman diğer kişi bu duruma hazırlıksız yakalanır. Bu yüzden verilen tepkiler de kişiseldir.

4. Göz Temasının Gücü

Kişisel bir alan işgali gibi, göz teması ya bir tehdit ya da bir samimiyet göstergesi olarak uyarılmaya neden olmak için kullanılabilir ve bu çok ince ama güçlü bir işarettir.

5. Duchenne Gülüşü

Paul Ekman ve meslektaşları tarafından yapılan araştırma, “sahte” gülümsemeleri gerçek veya “Duchenne” gülümsemelerinden ayırdı. Sahte bir gülümseme, başkaları tarafından sizin zararınıza olacak şekilde kolayca yorumlanabilir. Gerçek bir gülümsemenin anahtarı, gözlerin daralması ve dış köşelerdeki kırışıklıklar veya “kaz ayakları”dır. Pratik yaparsanız bir Duchenne gülümsemesine sahip olabilirsiniz ve sözsüz gülümsemeniz başkalarına daha otantik görünecektir.

  • “Duchenne Gülüşü” adını fizikçi Duchenne’den alır. Ona göre samimi bir gülümseme göz kaslarını ve yanakları kullanarak gerçekleştirilen gülümsemeler samimi gülümsemelerdir.

6. Sözsüz Selamlar

Selamlar, bir etkileşimin rengini belirlemeye yardımcı olabilir. Örneğin, bir iş görüşmesinde veya iş toplantısında, hem ciddi hem de dikkatli olduğunuzu belirten sıkı bir el sıkışması genellikle iyi bir fikirdir. Daha samimi bir etkileşim arıyorsanız, iki elli bir el sıkışması, diğer kişiyi önemsediğinizi ve/veya takdir ettiğinizi gösterir. Sarılmak, daha fazla yakınlık anlamına gelir, ancak sarılmalar büyük ölçüde değişebilir ve çeşitli şekillerde yorumlanabilir.  Bu yüzden hangi mesajı ilettiğinize dikkat etmelisiniz.

Netice olarak iletişim becerilerini geliştirmek ve daha iyi bir iletişim kurmak için beden dilini doğru kullanmak oldukça önemlidir. Bu noktada aşırıya kaçmamaya dikkat etmek, samimiyet seviyemize göre bir tercih de bulunmak doğru olacaktır.

 

Keyifli ve enerji dolu bir gün dilerim.

Dr. Yasemin GEÇERLER