European Burmese kedisi, dünya çapında popüler olan özel ve tutkunları bol bir kedi türüdür. Etkileyici görünümü, iyi karakteri ve geçmişi ile birlikte özel bir kedi olduğu söylenebilir.

İlk olarak Güneydoğu Asya’dan ithal edilen Burmese kedileri ile Avrupa’da yetiştirilen European Burmese, ayrı ve özel bir tür haline gelmiş durumda.

Genel Özellikleri

European Burmese kedisi kendine has ipeksi kürkü, ifade dolu gözleri ve özel kişiliği ile bilinen elegant ve çekici bir kedidir. Bu orta boylu tür güçlü ve kaslı bir bedene sahiptir, tüyleri ise kısadır ve çeşitli renk ve desenlerde olabilir.

Badem renkli gözleri sarıdan ambere kadar değişebilir ve bu nedenle heyecan verir. Ataları Burmese kedileridir ancak onlardan farklılaşmıştır.

Kuzeni Burmese kedisinin aksine Avrupa versiyonu farklı bir yol takip eder ve özellikle Avrupa’da çok popülerdir.

Fiziksel Özellikleri

European Burmese kedisinin farklı kürk renkleri ve tonları olabilir. Kısa, ince tüylü ve parlak bir kürkü vardır. Kürkü çok bakım gerektirmez ve bu nedenle çok fazla fırçalamak gerekmez. Saten benzeri bedenine yakın bir kürkü vardır.

En dikkat çekici yanlarından bir tanesi ise ifade dolu badem şekilli gözleridir. Gözleri altın sarısından amber tonlarına kadar değişim gösterebilir. Gözleri hafif açılıdır.

Genelde 4.5 kilo civarlarında olur ve kaslı bir yapıdadır. Çok dolgun bir kedi olmasa da atletiktir ve ciddi bir gücü vardır. Yuvarlak ve hafifçe oval şekilli başı, açılı bir boyun üzerinde durur. Uzuvları ince ve naziktir, kuyruğu ise güzel durur.

Bu kedilerin yumuşak konturları vardır ve tüm özellikleri dengelidir. Neredeyse gülümser gibi dururlar ve büyük kulakları ise hafif öne dönüktür ve bu nedenle her zaman bir şeye dikkat ediyormuş gibi durur.

Kişilik Özellikleri

17

European Burmese özellikle sevecen karakteri ile bilinir ve insan eşlikçileri ile güçlü bağlar kurar. Oyun oynamayı sever ve aile bireyleri ile birebir zaman geçirmek ister. Bu nedenle çocuklu ve evcil hayvanlı aileler için uygundur. Her ikisiyle de iyi geçinir.

Oyunculuğunu yetişkinlik dönemine de taşıyan European Burmese, çeşitli oyuncaklar, oyunlar ve interaktif aktiviteler ister. Doğal bir akrobasi yeteneği vardır ve bu nedenle tırmanma ve zıplama gibi şeyleri sever. Bu yüzden bu enerjik ve meraklı kediye gerekli zihinsel ve fiziksel uyarımın verilmesi gerekir.

Keşfetmeyi ve problem çözmeyi seven bu kedi türü meraklı ve akıllıdır. Güçlü bir merak duygusu olduğundan çevresini keşfetmek ister. Bu nedenle zihinsel olarak uyarılması gerekir.

Siyam kedileri kadar gürültülü ve sesli değildir, buna karşın iletişim kurar. Genelde sahibi ile melodik sesler kullanarak duygu ve düşüncelerini aktarır. Bu nedenle iletişimi seven bir kedi arayanlar için idealdir.

Güzel görüntüsünün yanında çok sevecen bir karakteri vardır. Zekası, merağı, oyunculuğu ve dost canlısı yapısı nedeniyle sevgi dolu bir eşlikçi arayan ailelere çok uygundur. Eğer kalbinizde ve evinizde bu kedi için yer varsa çok seveceksiniz.

Sağlık ve Genetik

European Burmese genel olarak yaşam beklentisi 15 sene olan sağlıklı bir türdür fakat bazı kalıtımsal rahatsızlıklara eğilimi olabilir. Hipokalemi, potasyum eksikliği ve bazı baş deformitelerine dikkat edilmelidir.

Beslenme İhtiyaçları

European Burmese kedisinin mutlu ve sağlıklı bir yaşam sürmesi için özel bir beslenmeye ihtiyacı vardır. Yüksek kaliteli ve protein zengini kedi mamaları bu kedi için elzemdir çünkü bu sayede kaslı ve yağsız beden yapısını koruyabilir.

Obeziteyi önlemek için porsiyon boyutlarına ve kedinin ağırlığına da dikkat edilmelidir. Böbrek işlevlerini desteklemek için her zaman taze suya erişimi olmalıdır.

Egzersiz ve Oyun İhtiyaçları

European Burmese kedisi orta düzeyde enerjiktir ancak yine de düzenli oyun zamanı ve spora ihtiyacı vardır. Böylece genel sağlığı korunabilir. İnteraktif oyuncaklar özellikle mental ve fiziksel uyarım için gereklidirler.

Ayrıca kedi ağacı ve tırmanabileceği yerler de onun doğal kedi güdülerini takip etmesi için gereklidir. Puzzle oyuncaklar da zihinsel uyarım sağlayabilir ve problem çözme yeteneklerini geliştirebilirler. Onun sağlığını desteklemek ve aranızdaki bağı güçlendirmek için günlük oyun seanslarına sahip olmanız gerekir.

Bakım

Kısa ve ipeksi kürkü olan European Burmese, çok az tüy bakımı ister. Haftada bir fırçalamak genel olarak kürkünün güzel görünmesine yardımcı olacaktır.

Bu türün alt kürkü yoktur ve bu nedenle tüy dökmesi azdır ve bakım ihtiyacı azdır. Düzenli olarak tırnaklarını kesmek, kulaklarını temizlemek ve diş bakımı yapmak da önerilir.

Eğer bir sağlık sorunu oluşursa bunların erkenden teşhisi için düzenli olarak veteriner kontrolü önemlidir. Yıllık kontroller sayesinde diş, deri ve iç bölgelerde oluşabilecek hastalıklara karşı önlem alabilirsiniz. Ayrıca gerekli aşılar konusunda veterineriniz de bilgi verecektir.