Ev Yapımı Aromaterapi Oda Kokusu

Ev Yapımı Aromaterapi Oda Kokusu

Ev Yapımı Aromaterapi Oda Kokusu

“İyi yaşam” felsefemiz gereği tüm ihtiyaçlarımızı doğal ürünlerle ve ev ortamında kendimiz hazırlayarak karşılamaya çalışıyoruz. İşte bu kapsamda günlük yaşamımızda masaj uygulamalarında kullanılan aromaterapiyi ev, ofis ortamında mekan kokusunu da kullanılan harika parfümlere dönüştürebiliriz. Aromaterapi uygulamaları hem zihinsel hem de fiziksel rahatlama hissi sağlayarak, günün stresini atmamıza yardımcı olmakta, enerjimizi yükseltmektedir.

Evinizde aromaterapi ve ev yapımı aromaterapi oda kokusu malzemeleri

Lavanta öz yağı

Limon öz yağı

Okaliptüs yağı

Evinizde aromaterapi ve ev yapımı aromaterapi oda kokusu hazırlanışı

Bu karışım için öncelikle 100 mililitrelik ağzı kapanabilen bir şişeye ihtiyacınız var. Şişemize ilk önce 10 mililitre, yani bir tatlı kaşığı limon özü yağı, ardından 1 çay kaşığı kadar lavanta öz yağı ve son olarak da yarım çay kaşığı ölçüsünde okaliptüs öz yağı koyuyoruz. Şişenin içine bambu çubukları koyup, karışımınızı oda parfümü olarak kullanabilirsiniz. Bambu çubukları yağı iyice içine çektikten sonra çubukları baş aşağı çeviriyoruz ve yağlı tarafı yukarıda kalıyor. Bu şekilde bulunduğunuz ortama yavaş yavaş bu uçucu yağların kokusu yayılıyor, genleşiyor. Ancak bambu çubuğu kullanmak istemezseniz, su dolu bir kabın, kasenin içine bu karışımdan damlatın ve kokunun ortama yayılmasını sağlayın. Bir başka fikir olarak da aroma pot adı verilen altında mum yanan, üzerinde su dolu bir haznenin içinde aromatik yağlarınızı ısıyla daha çok genleştirebilirsiniz. Bu sayede çok daha hızlı bir koku etkisi sağlayabilirsiniz.

Not 1: Lavanta öz yağı; zihinsel rahatlık verdiğinden, kızgınlık, öfke gibi olumsuz duyguları bastırdığından, ciltteki iltihap ve enfeksiyonları tedavi ettiğinden aromaterapide en sık kullanılan yağlardan birisidir. Bu bağlamda vücuttaki ateşli, yangılı sorunlarda da iyileştirici rol oynar. Hem yetişkinlerin hem de çocukların yatak odalarına lavanta özü yağı içeren aromaterapi uygulamaları yapılabilir. Lavanta yağı özü koku olarak da mekanlara huzur verir, ortamdaki enerji dengesizliğini giderir.

Not 2: Aromaterapide turunçgilleri kullanmak; kişinin enerjisiz, depresif, kaygılı his ve hallerini gidermeye yardımcıdır. Ortamdaki bireylere iyimserlik, ferahlık aşılar. Limon öz yağı aromaterapide çok farklı şekilde kullanılabilir. Tıpkı bergamot gibi limon da konsantrasyon açıcı ve özellikle hafızayı güçlendirici bir yağdır. Bana en çok sorulan sorulardan birisi sınava hazırlanan çocukların derslerini nasıl daha kolay öğreneceği şeklindedir. İşte bu sınava hazırlanan çocukların ders çalıştıkları ortamlarda limon öz yağının kokusu olursa çocukların hafızaları daha güçlü çalışır ve konsantrasyonları da daha yüksek olur.

Not 3: Okaliptus yağı, bildiğiniz yoğun mentol kokusundan dolayı özellikle kış aylarında çokça karşılaşılan üst solunum yolları problemlerinde iyileştirici özelliğe sahip. Bu sebeplerle çocuklarda ve yetişkinlerde üst solunum yolları tıkandığında sıklıkla okaliptus yağı kullanabiliriz. Aynı zamanda okaliptusun zihni açan, zekayı keskinleştiren, berraklık veren özellikleri de günlük yaşam içindeki aromaterapi uygulamalarında kullanmanızı öneriyorum.

Not 4: Burada açıklamalıyım ki; bu karışımda lavanta özü yağı gibi sakinleştirici bir yağ ile okaliptus yağı gibi zihin açıcı, enerji verici bir yağı birleştirme sebebim, bu yağın yatak odasında değil, ofisinizde, oturma odanızda kullanmanızdır. Zira bu mekanlarda zihninizin daha dinamik, enerjik olması gerekir, bu sayede hem zihniniz açılacak hem de ortamınız kötü enerjiden arınacak, temizlenecek.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir