Kış soğuklarında ayaklarımızın bakımına çoğu kez özen göstermeyiz. Fakat yaz ayları yaklaştığı ve sandaletler ortaya çıkmaya başladığında, kurumuş ve bakımsız ayaklarımızı en kısa zamanda en iyi şekle sokmak için uğraşırız. Ama telaşa girmenize gerek yok. Evde yapabileceğiniz doğal tariflerle, şimdiden ayaklarınızı nemlendirmeye ve ölü derilerinden arındırmaya başlayabilirsiniz.

 

Vereceğimiz bu peeling tarifi, kaygan ve yağlı değil, doğal karite ve kakao yağları ile yağsız argan ve tatlı bademin kremsi bir birleşimi kıvamında. Toz halinde ponza ve ceviz kabuğu tozunun, oldukça güçlü ölü derileri arındırma özelliğinden yararlanırken, deniz tuzu ve çay ağacı yağı da iyileştirici etkisini gösterecek. Aynı zamanda biraz nane de ferahlık ve güzel bir koku sağlayacak.

 

Malzemeler

 

5 yemek kaşığı ince deniz tuzu

1 yemek kaşığı ceviz kabuğu tozu

1 yemek kaşığı ince ponza tozu

1 yemek kaşığı karite yağı

1 yemek kaşığı kakao yağı

1,5 yemek kaşığı argan yağı

Yarım yemek kaşığı tatlı badem yağı

10 damla nane yağı

5 damla çay ağacı yağı

 

Karite ve kakao yağlarını ister mikrodalgada ister benmari usulü eritin. Eriyen yağlara argan ve badem yağını karıştırın. Diğer kuru malzemeleri de bu karışıma ekleyin. Tamamen soğumaya bırakın. Eğer yağlardan bazıları yüzeye çıkıyorsa, bir çatal yardımıyla tekrar karıştırın. Daha sonra istediğiniz bir kaba koyun. Peelinginiz hazır.