Pandemi ile birlikte spor salonlarının uzun bir süre kapalı kalmasıyla fit bir vücuda sahip olmak için evde yapabileceğimiz şeylerin ne kadar çok olduğunu görmüş olduk. Tabi ki birbirinden kullanışlı spor aletlerinin bulunduğu ve antrenörlerin olduğu spor salonlarında vücudumuzu etkili bir şekilde geliştirebiliriz, ancak doğru ekipmanlara sahip olduğumuzda bunu evde de başarabiliriz.

Evde fit bir vücuda sahip olmak için serbest ağırlıklar, koşu bantları ve egzersiz bisikletleri gibi aletler alabileceğiniz gibi yalnızca vücut ağırlığınızı kullanarak da fitness seviyenizi arttırabilirsiniz.

Eviniz küçükse ya da evinizde büyük spor aletlerini koyacak yeteri kadar alan yoksa dahi yalnızca gerekli ekipmanlara sahip olarak vücudunuzun daha sağlıklı ve fit olmasına yardımcı olabilirsiniz. Çünkü önemli olan hangi aletleri kullanarak nasıl hareket ettiğiniz değil, vücudunuzu çalıştırmak için hareket etmenizdir.

ABD Hastalık Kontrol ve Merkezleri, yetişkinlerin haftalık en az 150 dakika egzersiz yapmalarını önermektedir. Buna kas egzersizleri, yürüyüş gibi hafif aerobik aktiviteler ve koşu gibi yoğun aerobik aktiviteler dahildir. 150 dakika tek başına uzun bir süre gibi görünebilse de aslında haftalık olarak düşündüğümüzde çok fazla zamanımızı almayacaktır.

Evde kolayca egzersiz yapmak için birkaç basit ekipmanla kendi spor salonunuzu yaratabilirsiniz. Bu yazıda sizler için seçtiğimiz en çeşitli spor ekipmanlarına ve bunları egzersizlerinizde nasıl kullanacağınıza göz atarak vücudunuzun günden güne fit hale gelmesine yardımcı olabilirsiniz.

  1. Serbest ağırlıklar

Evinizde halter barı gibi büyük ekipmanlar için yeteri kadar alan yoksa kollarınızı, sırtınızı, bacaklarınızı ve karın kaslarınızı çalıştırmak için serbest ağırlıklar kullanabilirsiniz. Serbest ağırlıklar arasında dambıllar cazip geliyorsa güzel bir dambıl seti alarak çeşitli egzersizlerde kullanabilirsiniz. USR 24 kg Ayarlanabilir Dambıl Seti bu konuda sizi hayal kırıklığına uğratmayacaktır. 2,5 kilogramdan 24 kilograma kadar çeşitli şekillerde ağırlık ayarı yapabileceğiniz bu dambıl seti ile vücudunuzda istediğiniz bölgeyi istediğiniz zorlukla çalıştırabilirsiniz.

USR ADS242 24 kg Ayarlanabilir Dambıl Seti


  1. Yoga matı

Yoga yapmak, vücudunuzun dengesini arttırmak, kaslarınızı güçlendirmek, ağrılarınızı azaltmak ve sağlığınıza çeşitli açılardan katkıda bulunmak için önemli bir uygulamadır. Yogayı hiçbir ekipmana ihtiyaç duymadan yapabilirsiniz, ancak yerde yapacağınız hareketlerde sırtınız, dizleriniz ve dirsekleriniz acıyabileceği için yoga matı kullanmanız faydalı olacaktır.  Delta Unisex Pilates Minderi & Yoga Matını yerde yapacağınız tüm egzersizlerde rahatça kullanabilirsiniz. 180 cm uzunluğunda, 60 cm genişliğinde ve 10 mm kalınlığında olan bu matı yoga ve pilates gibi egzersizlerinizde kullandıktan sonra sarıp küçülterek istediğiniz yerde saklayabileceksiniz.


  1. Atlama ipi

Evdeyken yapabileceğiniz en güzel kardiyo egzersizlerinden bir tanesi ip atlamadır. Yalnızca 10 dakika ip atlayarak yaklaşık 30 dakikalık koşunun sağlayacağı faydalardan yararlanabilirsiniz. Tabi egzersizinizin yoğunluğunu arttırmak isterseniz yalnızca ip atlamak yeterli olmayacaktır. Daha yoğun bir egzersiz için iki dakika ip atlama ve squat tekrarları ve iki dakika ip atlama ve şınav tekrarları gibi programlar belirleyebilirsiniz. Kısa zamanda kötü olmayacak kaliteli bir atlama ipi arayışındaysanız, USR Rulmanlı Atlama İpi tam size göre. Dayanıklı yapısı sayesinde uzun yıllar kullanabileceğiniz bu atlama ipi ile rulman mekanizması sayesinde dolanma yaşamayacaksınız. İpin boyunu kendinize göre ayarlayabileceğiniz bu atlama ipinin sapları sünger olduğu için kolayca ip atlayabileceksiniz.

USR Rulmanlı Atlama İpi


  1. Kondisyon bisikleti

Kondisyon bisikletleri evde çok fazla yer kaplamadan kollarınızı ve bacaklarınızı çalıştırmanızı sağlar. Farklı direnç seviyelerine sahip olan bisikletler ile fitness seviyenize uygun bir şekilde egzersiz yapabilirsiniz. Klasik ve kullanışlı bir kondisyon bisikleti arıyorsanız, Fox Fitness’ın manyetik kondisyon bisikleti iyi bir tercih olabilir. Nabız ölçerli bu bisikletin kayışlı sisteminin sessiz olması sayesinde evde spor yaparken rahat edeceksiniz. 8 farklı zorluk seviyesinde ayarlanabilen, taşıma kapasitesi 100 kg olan, LCD ekrana sahip olan ve zaman, hız, mesafe, kalori ve nabız bilgileri göstergede görülebileceğiniz bu bisiklet, evde fit olmanıza yardımcı olacaktır.

Fox Fitness 850U Nabız Ölçerli Manyetik Kondisyon Bisikleti


  1. Koşu bandı

Dışarı çıkmadan koşmak ya da yürümek isterseniz, koşu bandı kullanabilir ve bu sayede fit kalabilirsiniz. İlk defa koşu bandı alacaksanız ve aldığınız bandın kaliteli olmasını isterseniz, tasarımı ile dikkat çeken Runpad katlanabilir koşu bandına şans verebilirsiniz. Evinizde yer kaplamayan ve kolayca saklanabilen bu koşu bandının kol desteği kapatıldığı zaman yüksekliği yalnızca 9 cm olmaktadır. Kol desteğinde bulunan hız kontrol ünitesi ile hızınızı kolayca ayarlayabileceğiniz bu koşu bandını gerektiği zamanlarda acil durum tuşuyla hızlıca durdurmanız da mümkün. Alüminyum alaşımlı dış çerçeveye, yüksek yoğunluklu elastik koşu tabanına, yan raylara ve destek çerçevesine sahip olan bu ürünü yıllar boyu güvenle kullanabileceksiniz.

Runpad Katlanabilir Koşu Bandı


  1. Denge tahtası

Denge tahtaları, adından da anlaşılacağı üzere dengenizi arttırmanıza yardımcı olmak üzere tasarlanmıştır. Dışarıdan bakınca zorlayıcı görünmeyen bu aleti kullandığınız zaman bacaklarınızın ve merkezinizi ne kadar fazla çalıştırdığınızı göreceksiniz. Evde egzersiz yapacağınız zamanlar vücudunuzun çeşitli bölgelerini çalıştırmak için kullanabileceğiniz denge tahtasını işiniz bittiği zaman istediğiniz yerde saklayabileceksiniz. USR DT404 Denge Tahtası, ileri düzey denge alıştırmaları ile koordinasyon ve rehabilitasyon amaçlı kullanılmak üzere tasarlanmıştır. Altına takılabilen ve ürünün yüksekliğini değiştirmenizi sağlayan plastik aparat ile 5,7 ve 8 cm yüksekliğinde kullanabileceğiniz bu denge tahtasını ev egzersizlerinizde kullanabilirsiniz.

USR DT404 Denge Tahtası


  1. Sağlık topu

Egzersizleriniz sırasında sağlık topu kullanarak kollarınızı ve merkezinizi çalıştırabilirsiniz. Hatta ağırlıklı bu toplar sayesinde güzel bir şekilde kalori yakabilirsiniz. Bunun için ayaklarınızı omuz hizasından biraz daha açık olacak şekilde ayakta durun ve sağlık topunu çenenizin hemen altında tutun. Ardından squat yapın ve yukarı kalkarken topu başınızın üzerine kaldırın. Çeşitli ağırlıklarda sağlık topları bulunmakla birlikte sağlık topu kullanmada yeniyseniz, USR 3 kg Zıplamayan Sağlık Topu tercih edebilir ve fitness seviyeniz arttıkça daha ağır toplara geçebilirsiniz.

USR Zıplamayan Sağlık Topu

  1. Pilates topu

Sağlık toplarına benzer ancak farklı amaçlarla kullanılan bir ekipman daha bulunuyor: pilates topu. Şınav, mekik ve plank gibi egzersizler pilates topu ile daha zor hale getirebilir ve daha fit olabilirsiniz. Aynı zamanda yoga yaparken de kullanabileceğiniz pilates topları ile merkezinizi kuvvetlendirmeniz mümkün. Delta Elite Pilates Egzersiz Topu Ve Top Pompası seti içerisinde bulunan 55 cm çapındaki pilates topu, boyu 150 cm ila 165 cm arasında bulunan kişiler için idealdir. Oldukça dayanıklı malzemeden yapılmış olan ve uzun ömürlü kullanım sunan bu ekipman ile evde fitness seviyenizi arttırabileceksiniz.


  1. Foam roller

Güzel bir egzersiz sonrası çalışan kaslarınızı rahatlatmak için güzel bir masajı hak ettiniz. Foam roller ile yorulan kaslarınızı rahatlatmanız ve egzersiz sonrası kendinizi çok daha iyi hissetmeniz mümkün. Foam roller’ı bacaklarınız, karnınız ve sırtınız dahil olmak üzere çeşitli bölgelerde kullanabilirsiniz. Actifoam Trigger Point Foam Roller ile kas ağrılarınızı azaltabilir ve antrenman sonrası iyileşme sürenizi kısaltabilirsiniz.

Actifoam Trigger Point Foam Roller


  1. Masaj aleti

Evde yaptığınız egzersizler sonrası kaslarınızı rahatlatmak için foam roller’ın yanı sıra masaj aleti de kullanabilirsiniz. Beurer MG 510 Kızılötesi Masaj Aleti, evinizde ya da istediğiniz her yerde kendi kendinize masaj yapabilmenizi sağlar. Isı başlığı, soğutma başlığı, yumuşak başlık ve kulunç başlığı olmak üzere dört başlıkla birlikte gelen bu masaj aletini ister işten ister spordan geldikten sonra rahatça kullanabilirsiniz. 5 aşamalı masaj yoğunluğuna ve 2 işlev seviyesine sahip olan bu alet orta hızda 2 saate kadar çalışabildiği için sizi sürekli şarj etme külfetinden de kurtaracak.

Beurer MG 510 Kızılötesi Masaj Aleti