Eğer evde kalmak zorundaysanız ve her zaman olduğu gibi spor yapamazsanız, bu çileden çıkaran bir durum olabilir. Yeni coronavirüsten dolayı belirsiz zamanlarda yaşıyoruz ve sadece sosyal mesafe uygulamamız istenmiyor, aynı zamanda evlere kapanmamız öneriliyor. Eğer siz de bu duruma şaşırıyorsanız, emin olun ki yalnız değilsiniz. Ancak içinde bulunduğumuz durum oldukça ciddi ve bunun farkında olmak gerekiyor.

Panik anlaşılır bir şey olsa da, paniğe kapılmak şu anda yapmamamız gereken istifçilik gibi davranışlar içerisine girmemize sebep olacaktır. Eğer virüse dair kaygılarınız sürekli artıyorsa, yalnız değilsiniz.

Pek çoğumuz için zorlu olan şeylerden bir tanesi, hareket etme, spor yapma ve egzersize gitme gibi şeylerin kendimizi sakinleştirmek için kullandığımız araçlar olması. Şimdi spor salonuna veya derslerine gidemiyoruz. Yine de bu durum işlerin büyüklüğü karşısında çok küçük bir problem. Şu anda yaptığımız bütün küçük değişiklikleri dikkate aldığımızda, yaşamlarımızı ne kadar değiştirdiğimizi düşünmek biraz zorlayıcı. Artık yürüyemez, tanıdık yüzleri göremezsek ne olur? Kafede keyiflice oturamazsak ne olur?

Gerçek ise şu: ruh sağlığı ve fiziksel sağlık için harekete ihtiyacımız var. Muhtemelen bunu fark etmeniz için bir haftalık sosyal izolasyon yeterli olmuştur. Şimdi pek çoğumuzun evde kalması gerektiğinden, bunu bir kaç hafta boyunca nasıl çözeceğimizi bulmamız gerekiyor.

Artık sıradan günleriniz o kadar da sıradan olmayacak. Oldukça sıradışı bir zamandayız. Gerçekten derin bir nefes alın ve bununla huzur bulun. Rutinlerinizi, düşünce tarzınızı değiştirmeye zorlanmanız ve biraz yavaşlamanız sorun değil. İkinci olarak, hareketin pek çok şeklinin olduğunu ve spor yapmaktan tutun da mahallede tur atmaktan ve hatta mutfak tezgahını spor malzemesi olarak kullanmaya kadar çok seçenek var. Artık farklı durum ve yaşam tarzlarına sahip olduğumuzda, farklı seçeneklerimiz olacak. Normal sporumuzdan farklı şekilde aktivitelerde bulunabileceğimiz pek çok şey var. Bunlardan bazıları şöyle:

Dışarıda Yürüyün, Bisiklet Sürün, Koşun, Zıplayın

Bu kapanma döneminde biraz taze hava sağlığınıza iyi gelir ancak doğru önlemler almalısınız. Eğer sosyal mesafenizi korurken dışarı çıkabileceğiniz bir yerde yaşıyorsanız, bunu avantajınıza kullanın ve tek başınıza yürüyün. Yanınızda hali hazırda evde birlikte yaşadığınız bir insan da olabilir ancak yine de sosyal mesafeyi koruyun.

Sosyal mesafe uygulamasını yapsanız da hasta olmadığınız sürece yürümeye, koşmaya ve dışarıda olmaya devam edebilirsiniz. Fakat hijyene ve mesafeye dikkat etmeye devam. Ayrıca karantinadaysanız da dışarıda vakit geçirebileceğiniz anlar olabilir ve bu nedenle görevliler ile konuşun.

Eve döndüğünüzde ayakkabılarınızı kapalı bir yere koyun, el hijyenine dikkat edin ve kıyafetlerinizi yıkayın.

Eğer çok kalabalık bir şehirde yaşıyorsanız, sosyal mesafeyi korumak daha zor olduğundan bu uygulama daha zor olacaktır. Eğer daha az insanın dışarıda olduğu saatler varsa ve mesafeyi koruyabilecekseniz, haftada bir kaç gün dışarı çıkabileceğiniz bu anları planlayın.

10 Egzersiz 10 Tekrar İçin Alarm Kurun

10 squat, 10 şınav, 10 mekik gibi çeşitli egzersizler planlayın. Ayrıca evde yapabileceğiniz beden ağırlığı egzersizleri de var.

Evden çalışıyor ve bilgisayar karşısında oturuyorsanız bile, bedeninizin ayağa kalkmaya, yürümeye, zıplamaya, dans etmeye ihtiyacı var. Eğer bunları sevmiyorsanız biraz esneme hareketleri de yapabilirsiniz.

Hareket etmenizi sağlayacak ancak sizi zorlamayacak şeyler yapın. Kısa sürsün ama terletsin.

Telefonla Konuşurken Yürüyün

Bunu çoğumuz bilinçsiz şekilde yapıyoruz. Mahallede de yürüyebilirsiniz evin içinde de. Eğer inip çıkabileceğiniz merdivenler varsa o da olur. Hatta konuşmanızı gerektirmeyecek toplu konferans konuşmaları varsa, bu sırada koşma ve bisiklet sürme bile yapabilirsiniz.

Küçük Çocuklarla Evde Kaldıysanız, Onlarla Oynayın

Çocuklar sürekli oturamazlar ve siz de bunun farkındasınızdır. Onlarla, onların oynadığı gibi oynayın. Yere yatıp kalkın, bunu günlük sporunuzdan sayın. Eğer onların yaptığı gibi yaparsanız gerçekten bir spor yapmış gibi olacaksınız.

Dans Partisi Yapın

Mutfakta, koridorda, nerede isterseniz orada. Biten bir iş veya toplantı için üç dakikalık dans partisi yapın. Favori şarkınızı açın ve devam edin. Müzik tüm bu zorlukları aşmanıza yardımcı olacak ve iyi bir oynatma listeniz varsa muhtemelen hareket etme ihtimaliniz artacak. Müziğe uyun. Eğer çocuklarınız varsa onlar da katılsınlar. Size dansı öğretmelerini sağlayın!

Eve Kapanınca Kendinize Bir Mücadele Seçin

Belki de belli bir sayıda şınav veya mekik çekmek istiyorsunuz veya belli bir dakika boyunca plank yapabilmek istiyorsunuzdur. Bu tip zorlukları günlük hayatınıza taşımanın tam zamanı. Gelişiminizi video veya yazılı olarak kayıt altına alın. Bu size her gün çalışacak bir iş verir ve gelişiminizi izlerken biraz özgüven de kazanabilirsiniz.

Aile ve arkadaşlarınızı da bu mücadeleye dahil edin. Gün içerisinde kimin daha çok squat yapabileceğine dair iddiaya girin. Bunlar gününüze rastgele aktiviteler eklemenin yanında sizi insanlara bağlarlar ve şu anda bu çok önemli.

Yoga Matını Hazır Tutun

Çok bulunduğunuz yerlere yoga matınızı koyun ve yanından geçerken bir kaç hareket  yapın.

Evinizi Spor Salonu Olarak Kullanın

Mutfak veya banyo tezgahını spor hareketleriniz için bir destek noktası olarak kullanabilirsiniz. Hatta merdivenler de bu tip işler için uygun. Duvarları bile hareketlerinize destek noktası olarak kullanabilirsiniz.

Evde kalmak tüm zaman boyunca evin tek bir noktasında kalacağınız anlamına gelmiyor. Ayağa kalkın, dolaşın.