renkler

Evde tercih ettiğiniz renklerin ruh halinizi etkilediğini biliyor muydunuz? Birçok hissi harekete geçirme konusunda uzman olan renkler, evinizin enerjisini değiştirmek için de oldukça etkili. Huzur, neşe, iletişim, sevgi enerjisi gibi pek çok konuda sizi destekleyebilecek olan renkleri doğru kullanmak odalarınıza yeni bir hava katacak.

Öncelikle neye ihtiyacınız olduğunu belirlemekle başlayabilirsiniz. Evinizde hangi enerjinin hâkim olmasını istiyorsunuz? Belki birden fazla enerjiyi kullanarak güzel bir kombinasyon yapmak ve hem evinizin hem de aile üyelerinin ruhuna dokunmak istiyorsunuz. Evinizin enerjisi için istediğiniz her neyse bunu renkleri kullanarak elde edebilirsiniz.

İşte evin havasını değiştirecek ve enerjisine enerji katacak 10 renk;

1.Sevgi Dolu Evler İçin; Pembe

Sevginin, aşkın, sakinliğin rengi olan pembe evinizin her yerinde kullanabileceğiniz bir renk. Sadece duvar rengi olarak düşünmeyin; seçeceğiniz tablolar, bitkiler, objeler hatta masa örtüleri ile de pembenin sevgiyi artıran enerjisini kullanabilirsiniz. Açık tonlardaki pembelerle daha dingin bir hava yakalarken, koyu pembelerle eve canlılık katabilirsiniz. Pembe kuvars taşını odalarınızda kullanarak bu enerjinin artmasını sağlayabilirsiniz.

Pembeyi Evin Hangi Alanlarında Kullanabilirsiniz?

Yaratıcılığı artırması ve dinginlik sağlaması bakımından çalışma odalarında tercih edilebilir. Sevgiyi güçlendiren özelliğiyle yatak odalarında; eve yuva sıcaklığı katmak için oturma odası ve salonlarda kullanılabilir.

Bu alanlarda pembeyi yalnızca duvar rengi olarak kullanmak zorunda değilsiniz. Pembe objeler, tablolar, çiçekler de evinizde sevgi enerjisini artıracaktır. Seçtiğiniz objelerin simgelediği şeyler de oldukça önemlidir. Örneğin; sevgi enerjisini kuvvetlendirmek için çift olan pembe kuşlar, pembe gül motifli eşyalar seçilebilir.

pembe calısma odası (1)
pembe calısma odası

2.Neşeli Günler; Sarı

Sarının canlandırıcı ve neşelendirici enerjisini bilmeyen yoktur. Yaz mevsimini temsil eden sarı renk, tıpkı yaz gibi yaşamınıza bir hareketlilik katar. Evlerde de bu hareketliliği kullanmak isterseniz sarı renkleri tercih edebilirsiniz. Nişlerde ya da duvarın bir köşesin kullanacağınız sarılar odalarınıza canlılık ve neşe katacaktır. 3. Çakranın, yani yaratımın ve enerjinin rengi olan bu rengi evlerinizde tercih ettiğinizde size yaratım enerjisi verecektir. Evinizde hangi noktada bir enerji ve hareketlilik istiyorsanız orada sarı renk kullanabilirsiniz.

Sarıyı Evin Hangi Alanlarında Kullanabilirsiniz?

Canlılığı ve sıcaklığı ile dikkat çeken sarı, çalışma odaları için harika bir motivasyon kaynağıdır. Aynı zamanda yemek odaları ve mutfaklarda kullanıldığında neşeli sofralara destek sağlar. Banyoya enerji katmak ve aydınlatmak isteyenler burada da sarı rengi kullanabilir.

Odaların duvarlarında kullanıldığında odaya ferah bir hava verir. Ancak duvarlarınızı sarı renk boyamak istemiyorsanız, bu rengi objelerde kullanabilirsiniz. Toprak elementi renklerinden olan sarı, bitkilerin saksılarında kullanıldığında bu elementi kuvvetlendirir. Evinizde güneş sembolünü kullanmak da hem neşe hem de bolluk enerjisi verecektir.

sarı mutfak
Neşeli sarı

3.Yenilenme Hissi; Yeşil

Doğanın akla gelen ilk rengi hiç şüphesiz yeşildir. Ağaçlar, çimenler, yeni yeni ortaya çıkan filizler… Hepsi birer yenilik hissi uyandırır. Siz de monotonluktan sıkıldıysanız, evinizde bir tazelenme ve yenilenme enerjisi istiyorsanız, yeşil renkten faydalanabilirsiniz. Özellikle balkon ve teraslarınızda kullanacağınız yeşiller, evinize bahar havası getirecektir. Odalarınızda tercih edeceğiniz yeşil renkli objeler yenilik hissinin yanında sevgiyi güçlendirecek özellikleriyle de evinizin havasını tazeleyecektir.

Yeşili Evin Hangi Alanlarında Kullanabilirsiniz?

Evlerde tazelik hissi veren yeşil renk, oturma odalarında kullanılmaya çok uygundur. Nişler, duvarların bir kısmı yeşil tercih edilebilir. Ya da yeşil renk duvar kağıtları kullanılabilir. Açık yeşiller sakinleştirici etkileriyle yatak odalarında tercih edilebilir. Enerji verdikleri için yeme isteğinizi azaltacağından mutfaklar için de oldukça uygundur.

Odalara yeşil bitkiler koymak, ağaç sembolleri kullanmak yeşilin yenilenme ve tazelik enerjisini artıracaktır. Ayrıca yeşilin kullanıldığı alanlar aynı zamanda doğal ışık alan yerlerse harika bir kombinasyon olacaktır.

yesil oda
canlandıran yeşil

4.Biraz Sakinlik Hissi için; Lila

Lila her ev için uygun olan renklerden biridir. Sakinlik ve dinginlik sağlar. Bu sebeple evin enerjisinin rahatlamasını istediğiniz yerlerde lila rengini tercih edebilirsiniz. Odalarınızda huzuru ve sevgi enerjisini destekleyecektir.

Lilayı Evin Hangi Alanlarında Kullanabilirsiniz?

Lila baskın olmayan renk tonuyla evin her köşesinde kullanılabilecek bir renktir. Evde aydınlatmak istediğiniz yerlerde liladan destek alabilirsiniz. Özellikle yatak odalarının duvarlarında tercih edildiğinde kolay bir şekilde uykuya geçişe ve daha rahat uyumaya yardımcı olur. Aynı zamanda romantik bir renk olduğu için de yatak odalarında tercih edilebilecek en uygun renklerden biridir. Çalışma odası, salon ve oturma odalarında da lilanın sakinleştirici etkisinden yararlanılabilir.

Evinizi lila objeler ve tablolarla dekore etmeniz evinizde güzel etkiler bırakacaktır. Örneğin; size huzur veren fotoğrafların çerçevelerini lila seçebilirsiniz ya da lila rengi vazolar kullanarak çiçeklerin enerjileriyle lilanın enerjisini birleştirebilirsiniz.

lila cicek
lila çicek

5.Yaratıcılık İsteyenlere; Mavi

Üretkenliğin ve yaratıcılığın rengi mavi, evinizde de bu enerjisiyle size yardımcı olacaktır. Hem açık hem koyu tonlarda mavi kullanılarak eve farklı bir enerji katabilirsiniz. Mavi renk sakinleştirici ve rahatlatıcı özelliğiyle zihninizi yatıştırmanızı sağlayacağı için işlerinize odaklanmanız daha kolay olacaktır. Böylece yaratım gücü artacak ve daha üretken olmanıza destek olacaktır.

Maviyi Evin Hangi Alanlarında Kullanabilirsiniz?

Mavinin hangi etkisinden yararlanmak istediğinize göre bu sorunun cevabı değişecektir. Eğer yaratıcılık ve üretkenlik, işlere kolay odaklanma gibi yönünden faydalanmak istiyorsanız, çalışma odalarında bu rengi tercih edebilirsiniz. Açık tonlardaki maviler ise evin her yerinde sakinlik ve rahatlık hissi verecektir. Özellikle çocukların daha rahat uyuması için çocuk odalarında tercih edilebilir. Banyo, oturma odası ve salonlarda da mavinin enerjisinden yararlanabilirsiniz.

Duvarlarınızı mavi renk boyamak istemiyorsanız, seçeceğiniz dekorasyon ürünlerinde mavi kullanarak, mavinin etkisinden faydalanabilirsiniz. Deniz görselleri, su ile alakalı tablolar, mavi renkli mumlar ya da vazolar evinize güzel bir hava katacaktır.  Son zamanlarda oldukça popüler olan gökyüzü gergi tavanlar da yatak odaları için kullanıma uygundur. Odaklanmayı kuvvetlendirmek istediğiniz ortamlarda ise koyu renk mavi objeler seçebilirsiniz.

mavi calisma odasi
mavi çalışma odası

6.Saf ve Temiz Bir Enerji için; Beyaz

Zamansız ve klasik bir renk olan beyaz, evler için de vazgeçilmez renklerden biridir. Neredeyse tüm kültürlerde temizliği ve saflığı temsil eder. Bu bakımdan eve hem aydınlık bir görüntü verir hem de bir ferahlık hissi katar. Estetik görünümü artıracağı için evinizde beyaza yer açmanız odalarınızın daha modern görünmesine yardım edecektir. Ayrıca zihni yormayan bir renk olduğu için, karışık renklerin bulunduğu odalarda kullanıldığında karışıklığı dengeleyecektir.

Beyazı Evin Hangi Alanlarında Kullanabilirsiniz?

Beyaz zamansız ve klasik bir renk olarak evin her köşesine uygundur. Tüm odalarda duvar rengi olarak tercih edebilirsiniz. Beyaz duvarlarınızı farklı renklerde dekoratif ürünlerle süslediğinizde, beyazın diğer renkleri vurgulama özelliğini de kullanmış olursunuz. Çalışma odalarında kullanıldığında zihni sakinleştirerek odaklanmayı kolaylaştırabilir. Özellikle banyolarda temiz bir görüntü elde etmenizi sağlayacaktır. Oturma odaları, salonlar ve mutfaklarda aşırı derecede kullanılmamasına dikkat edilmelidir. Bu alanlarda beyaz renkler kullanıldığında başka canlandırıcı renklerle desteklenmelidir. Yatak odalarında seçeceğiniz beyaz mobilyalar saflık enerjisini odanıza taşıyacaktır.

Dekorasyonda seçeceğiniz objeler ile beyazın enerjisini kuvvetlendirebilirsiniz. Örneğin, beyaz kuğular aile içindeki muhabbet enerjisini artıracaktır ya da beyaz fotoğraf çerçeveleri anlamlı fotoğraflarla birleştiğinde eve güzel ve soft bir enerji katacaktır.

Saf ve Temiz Bir Enerji için Beyaz
Saf ve Temiz Bir Enerji için Beyaz

7.Enerjinize Enerji Katsın; Turuncu

Turuncu en hareketli renklerden biridir. Bu sebeple hareket ve canlılık getirmek istediğiniz odalarda tercih edebilirsiniz. Kıpır kıpır bir hisse sahip olan bu renk, enerjinize enerji katacaktır. Motivasyonu ve hareketli olma hissini artıracaktır. Çok yoğun bir renk olduğu için odaların tamamında kullanılması gözleri ve zihni yorabileceğinden, evin belli duvarlarında ya da objelerde kullanılabilir.

Turuncuyu Evin Hangi Alanlarında Kullanabilirsiniz?

Etkili bir renk olan turuncu, motivasyonu artırması yönüyle çalışma odalarında kullanılabilir. Kitaplıklar, çalışma sandalyeleri ya da duvarların belli bir bölümünde turuncu kullanılırsa çalışma motivasyonu artacaktır. Çocukların oyun odalarında bu renkten destek alınabilir. Ayrıca enerjiye ve motivasyona ihtiyacınız olan spor odalarında da bu rengi seçebilirsiniz.

Koyu ve yoğun bir renk olduğu için yatak odalarının veya salonların duvarlarında kullanıma çok uygun değildir. Ancak turuncu dekorasyon ürünlerini bu odalarınızda kullanırsanız, turuncunun enerji veren özelliğinden de faydalanmış olursunuz.

turuncu cocuk odası
Enerjinize Enerji Katsın Turuncu

8.Tutkunun Rengi; Kırmızı

Canlı, etkili ve tutkulu renklerden olan kırmızı, evinizin enerjisini yükseltecektir. Kırmızı aşkın ve sevginin rengidir. Çok yoğun olarak kullanımı öfkeye sebep olabileceğinden bu rengin ölçülü kullanılması daha doğru olacaktır. Ayrıca dikkat çekici bir renk olduğu için odağınızı çekmek istediğiniz noktalarda bu rengi tercih edebilirsiniz.

Kırmızıyı Evin Hangi Alanlarında Kullanabilirsiniz?

Çalışma odalarında önemli notların bulunduğu yerlerde kırmızı tercih edilirse bu notların daha dikkat çekici ve akılda kalıcı olması sağlanacaktır. Bu özelliği evin girişlerinde de tercih edilebilir. Antrelerde kullanılan kırmızılar eve hareketlilik katacak ve oldukça dikkat çekici olacaktır. Heyecanı ve tutkuyu artırmak isteyeceğiniz yatak odalarında duvar rengi olarak seçmeniz çok uygun olmayacaktır, ancak belli objeler de kırmızı rengi kullanmanız onun enerjisinden faydalanmanızı sağlayacaktır. Oturma odalarınızın hareketlilik katmak istediğiniz noktalarında da yine kırmızıyı kullanabilirsiniz.

Sevgi ve aşk rengi olması bakımından kırmızı kalpli objeler ya da kırmızı güller evinizde sevgi ve aşk enerjisinin etkili olmasına yardım edecektir.

kırmızı yatak odası
Tutkunun Rengi Kırmızı

9.Denge İsteyenlere; Gri

En klasik ve nötr renklerden biri olan gri hem beyazın aydınlık hissini hem de siyahın vurgulayıcı özelliğini taşır. Bu bakımdan evlerde bir denge yaratmak için kullanılabilir. Açık tonlarda kullanılacak griler eve daha sakin bir hava katarken, koyu tonlardaki griler modern bir görünümü destekleyecektir. Ayrıca güçlü bir hava yaratılmak istendiğinde de gri tercih edilebilir.

Griyi Evin Hangi Alanlarında Kullanabilirsiniz?

Zamansız bir renk olan gri her ne kadar denge ve sakinlik hissi yaratsa da fazla kullanımı evlerde soğuk bir havaya sebep olabilir. Bu bakımdan çok yoğun olarak kullanılmamasına özen gösterilmelidir. Açık griler çalışma odalarında, banyo ve mutfaklarda güzel bir aydınlanma hissi verecektir. Güçlü bir hava katılmak istenen yerlerde ise koyu griden destek alınabilir.

Gri tonlarda seçilecek objelerle evde hareketli olan noktalar nötrlenebilir. Böylece grinin dengeleyici özelliğinden faydalanabilirsiniz.

9Denge İsteyenlere Gri
Denge İsteyenlere Gri

10.Biraz Sıcaklık için; Bej

Bej oldukça klasik ve sıcak bir renktir. Eve tazelik ve aydınlık katar. Beyazın soğuk ve keskin havasını içinde barındırdığı sarılıklarla daha sıcak bir hale getirir. Bu da evlere sarının enerjisini de dâhil etmek anlamına gelir. Odalarınızda soft ve taze bir enerji istiyorsanız bej rengi tercih edebilirsiniz. Ayrıca vereceği sakinlik hissi ile ilişkilerin daha ılımlı olmasına yardım edecektir.

Bej Rengi Evin Hangi Alanlarında Kullanabilirsiniz?

Özellikle evinizde sakin, soft ve sıcak bir hava istediğiniz yerler varsa bu alanlarda bejden faydalanabilirsiniz. Evin herhangi bir odasında kullanıma uygun olan bu renk odaları daha geniş ve ferah gösterecektir. Böylece evde huzurlu bir enerji hâkim olacaktır. Çalışma odalarında çalışmaya odaklanmayı sağlamak amacıyla; yatak odalarında ise rahat bir uyku için tercih edilebilir. Banyo ve mutfaklarda aydınlık bir enerji istiyorsanız bej renginden faydalanabilirsiniz.

Evin renkli ve hareketli bölümlerini bej rengindeki dekorasyon ürünleri ile dengeleyebilirsiniz. Böylece hem diğer renklerin hareketli enerjisinden yararlanmış olursunuz hem de bejin soft enerjisini kullanırsınız.

Biraz Sıcaklık için Bej
Biraz Sıcaklık için Bej