Evli çiftelerin yaşadığı 7 sorun ve çözüm önerisi - Ayşe Tolga İyi Yaşam

Evli çiftelerin yaşadığı 7 sorun ve çözüm önerisi

Bu yazımın amacı evli çiftlerin yaşadığı sorunları ve çözüm önerilerini anlatmak, uzun ve aşkla devam eden evliliklerin gizli sırlarını paylaşmaya çalışmaktır.

Ayrılmayı düşünen çiftler, anlaşamadıkları için yoğun  buhran yaşıyorlar. Evlilik  danışmanlığı için bana başvuran çiftlerin ortak sıkıntıları hangi sebeplerden oluşuyor?

1. İletişim şekli 

Birçoğumuz ilişkilerde samimi olarak kendimizi ortaya koysak da iletişimi sağlıklı  biçimde yürütemeyiz. Çiftler arasındaki bağı sona erdiren durumlardan biri de iletişim biçimleridir. Bazı çiftler, iletişim problemlerinin farkında olsalar bile, emeklerinin bir yere gitmeyeceğini düşündüklerinden erken vazgeçerler.

İlişkiyi kurtarmak için arayışta olan çiftler bir süre sonra terapiye başvururlar. Terapi esnasında, ellerinden gelenin en iyisini yaptıklarını fakat aralarındaki sıkıntıyı çözemediklerini söylerler. Herşeyin yolunda gittiği diğer ilişkileri öğrenmeye çalışırlar. Onlar doğaüstü güçlerle birbirlerini bulmuş şanslı çiftler midir? Yoksa zamanla birbirlerine giden iletişim yolunu keşfetmiş, emek vermiş yetişkinler midir?

Sadece iletişim probleminin değil, her türlü sıkıntının üstesinden gelebilmemiz için emek sarf etmemiz gerekir. Mutluluğa  giden yolda, ilk adım birbirimizi anlamaktır.
2. Kendini ifade edememek

Anlatmak istediğinizi kaç kere söylediğiniz değil, nasıl söylediğiniz önemlidir.

Çatışmaların sebeplerinden biri  ise, ben dilini kullanmak yerine sen dili ile hissettiklerimizi anlatmaya çalışmaktır. “Beni incitiyorsun” şeklindeki bir yaklaşım, “sen suçlusun” demektir. Oysa “inciniyorum”  dediğinizde suçlu yoktur, karşınızdakini savunmaya geçmek durumunda bırakmazsınız. Siz on kere de “beni incitiyorsun” deseniz hep o anlayışsız eşle karşılaşacaksınız. Önemli olan kaç kere söylediğiniz değil, kendinizi nasıl ifade ettiğinizdir.

3. Onun zihnini okumaya çalışmak 

Eşine soru sormayan kişi bir süre sonra kafasındaki soruları kendi cevaplamaya başlar. “Bunu demek istedin”, “Böyle düşündüğünü biliyorum”, imalar, sonu gelmeyen alınmalar evlilikte ilişkinin önünü kapatır. Karşı tarafın ne düşündüğünü, ne istediğini, ne beklediğini ona sormadan anlayamazsınız.

4. İlgi eksikliği yüzünden yaşanan duygusal tatminsizlik  sonucunda aldatılmak 

Evlenmeden önce ve evliliğin balayında eşinizle ne kadar da ilgiliydiniz. Romantik akşam yemekleri, hafta sonu izlemek için sıraya konulmuş filmler, arkadaş ziyaretleri, gün içinde mesajlaşmalar, mesai bitse de kavuşsak gibi düşünceler, eşinizin ihtiyaçları önceliğinizdi. Hep onun isteklerini anlamaya çalışırdınız. Peki şimdi?

Erkekler duygusal gözükmeyi sevmedikleri için, eşlerinden de duygusal taleplerde bulunmaya çekinirler. Erkekler de kadınlar  kadar takdir edilmeyi, duygusal olarak yakınlık hissetmeyi bekliyorlar.  Evliliğin altın kurallarından bir tanesi de ilişkiyi canlı tutmanın yollarını aramaktır.
5. Erken boşalma veya cinsel isteksizlik gibi sıkıntılar

İnsandaki  cinsel dürtü  doğaldır. Kadının veya erkeğin  cinselliği yaşamaya başlaması yeni doğmuş bir bebeğin zamanı geldiğinde emekleyip yürümeye başlaması kadar sağlıklı bir süreçtir.

Vajina ve penisin bir araya gelmesi, birbirini tamamlaması gerekir. Cinsellik hepimizin  normal dürtüsüdür.  Kişi hiçbir sıkıntı yaşamadan cinsel hazza kendini bırakabiliyorsa sağlıklı bir cinsellik yaşıyor demektir.  Seks aile bütünlüğünü ve devamını destekleyen güdüdür. Eşler arasındaki anlaşmazlık evlilikte cinsel sorunları da beraberinde getirir. Cinsel isteksizlik, erken boşalma veya başka bir cinsel işlev sıkıntısı dünyanın sonu değildir. Duruma eşinizle beraber çözüm üretmeye çabalayın. Konuda cinsellik üzerine çalışan uzmanlardan veya evlilik danışmanlarından yardım almayı düşünebilirsiniz. Cinsellik çiftlerin en özel anlarını saklar. Daha da yakınlaşmalarını sağlar.  Bir takım gerginliklerin çözümünde oldukça önemli rolü vardır.

6. Kaynana sorunu 

Evliliklerde en çok sorun yaşanan noktalardan biri de gelin- kayınvalide ilişkisidir. Bizim gibi geleneksel toplumlarda olduğu kadar batıda da bu sorunsalla karşılaşmak mümkündür. Bu üç ayaklı iletişimde taraflardan sadece biri ile ilgili sıkıntı yoktur. Sıkıntılı durum karşılıklıdır.

Gelin kayınvalide sorunları için çözüm önerileri: ailelerin ve çiftlerin birbirini tanımak için zamana ihtiyaçları vardır. Fevri haraketler ve ani sinir ilişkileri kökten bozar. Annesi ve eşi arasında kalan erkeğin  taraf tutarak çatışmayı alevlendirmektense, köprü olması gerekir. Erkeğin hayatında da yeni dönem başlamıştır. Evliliklerde ailevi sorunların çözümü için de uzman desteği almak sıkıntıyı kökleştirmeden ortadan kaldırmanızı sağlayacaktır.

7. Evlilik içinde aldığınız  kilolar eşinizin mi, yoksa kendinizin mi  gözüne batıyor?

Evlenmeden önce karşı tarafa güzel görünme ihtiyacı duyulur. Hem kadın hem erkek evlilik sonrası fiziksel görüntüsüne flört dönemindeki kadar dikkat etmez. Yapılan araştırmalara bakıldığında erkeğin kilo problemi ile cinsel fonksiyonları aradında bir ilişki olduğunu söylenir. Kilo alan kadınlarda ise cinsel istekte önemli boyutlarda düşme gözlemlenir. Kilo verilmesi cinsel yaşamı olumlu yönde etkiler.

İletişim becerilerini geliştirmiş çiftler farklılıkları ile birlikte yaşamayı öğrenmeye başlar. Aşkın gerçeği koşulsuz sevgidir. Eşinizle sonsuza dek mutlu yaşamak istiyorsanız, değişime önce kendi içinizde başlayın.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir