Evlilik deyince ne anlıyoruz?

Evlilik deyince ne anlıyoruz?

Hepimiz diğer yarımızı arıyoruz. Adına ister hayat arkadaşı ister ruh eşi diyelim tamamlanmak arzusuyla yanıp tutuşuyoruz. Bir yastıkta kocamak için ağaç dallarına çaput bağlıyoruz.

Bir de içimizdeki Kezban’ın sesine kulak verelim. Kendimizi güvende hissetmek istiyoruz.

Oysa evlilik bizim toplumuzda bir erkek için çoğunlukla evde annesinin yaptığı işleri eşine devretmektir. Aynı zamanda düzenli bir cinsel hayatın garantisidir. Yani erkek için yemeğinin yapıldığı, gömleğinin ütülendiği, cinsel ihtiyaçlarının karşılandığı bir kurumdur.

Kadın açısından bakıldığında ise ekonomik taleplerinin karşılandığı, kendisini dış dünyaya karşı koruyan kollayan, aile tarafından yapılan baskıyı sonlandıran, çocuk doğurma arzusunu tatmin eden bir yaşantı.

Erkekler Mars’tan Kadınlar Venüs’ten

Erkekler futboldan, otomobillerden, borsadan konuşur. Kadınların derdi ise yemek, giyim kuşam, çocuklar ve temizliktir.

Bu iki ayrı cins bir araya geldiğinde çoğu zaman konuşacak bir şey bulamaz, birinin derdi ötekini bağlamaz.

Mutlu bir evliliğin sırrı ise toplumun bize biçtiği bu rollerden biraz olsun sıyrılmaktan, sıyrılamıyorsak da zaman zaman rol değiştirmekten geçer.
Bugün ütü yapmayın, musluğu tamir edin. Bu akşamki derbi maçını eşinizle birlikte izlemekten inanılmaz bir keyif alıp almayacağınızı kim bilebilir ki?

Ortak zevkler geliştirip yaşamdan tat almaya çalışan çiftlerin evlilikleri daha mutlu ve huzurlu. İyi bir iletişim iyi bir evlilik demektir.

Evlilik Terapisiyle Tanışmaya Ne Dersiniz?

Eşinizle olan ilişkinizin gidişatıyla ilgili endişeleriniz mi var? İlk günlerin heyecanını artık duymuyor musunuz? İlişkinizin kalitesini mi arttırmak istiyorsunuz? Güven sorunu mu yaşıyorsunuz? Yoksa sorunlarınız içinden çıkılmaz bir hal aldı ve artık ayrılığı mı düşünüyorsunuz?
Hemen herkesin farklı bir hayatı, geçmişi, alışkanlıkları, yaşanmışlıkları olduğunu unutmayın. Es geçtiğimiz çok önemli bir nokta var. Bizi biricik ve özel yapan tam olarak budur.

Yine de orta yolu bulmak mümkün.

Gelin var olan şemalarımızı değiştirelim. Yeni şemalar edinelim.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir