Eğer bir İran kedisi istiyorsanız ancak uzun kürkünün bakımından korkuyorsanız, Exotic Shorthair size daha uygun bir kedi olabilir. Bu tatlı ve sevecen tür, İran kedisinin görünümüne ve kişiliğine sahiptir ancak çok iş gerektirmeyen kısa, yoğun bir kürke sahiptir ve bu kürkün bakımı oldukça kolaydır. Hatta haftalık bir fırçalama seansı Exotic Shorthair’in kürkünü en iyi kondüsyonda tutmak için tamamen yeterlidir. Bu tür aynı zamanda İran kedisi gibi çeşitli renk ve desenlerde bulunabilir.

Görünüm

Exotic Shorthair kedisi orta boylu bir türdür ve güzel yuvarlak bir kafası, gözleri ve bedeni vardır. Genelde 5 kg civarında olur. Sessiz ve meraklı bir tür olmasına karşın uzun tüylü kuzenlerinden biraz daha aktif bir kedidir.

Bu kediye sahip olduğunuzda oturma odanızın kedi tüyleri ile dolması gerekmez. İran kedisinin yakın bir kuzeni olmasına karşın peluş gibi ve yoğun kürkü ile bilinir. Fakat yüzünün düzlüğü ve başının yuvarlaklığı İran kedisine benzer.

Exotic Shorthair çeşitli renk ve desenlerde bulunabilir. Gözleri mavi, mavi-yeşil, bakır olabilir ve genelde kürk rengine göre değişir. İran kedisi gibi kısa ve sağlam bir görünüşü, büyük patileri ve kısa, kalın kuyrukları vardır.

Karakter

Exotic Shorthair ile birlikte yaşamak büyük bir keyiftir. Bu sıcak, sevgi dolu kediyi memnun etmesi çok kolaydır.

İran kedisi ve American Shorthair kedilerinin karması bir kişiliğe sahiptir. Oyuncudur ama kendini hırpalamaz. Sevgi doludur, ailesine sadıktır ve aile bireylerini yaptıkları her işte takip eder. Ayrıca rahattır ve çocuklar ile diğer evcil hayvanlarla iyi geçinir. İnsanları ile birebir zaman geçirmekten de hoşlanır.

İran kedisi koltukta yatmayı seven bir kedi olarak ünlense de, Exotic Shorthair biraz daha aktiftir ve top yakalama gibi oyunları sever. Ama aktiviteler bittiği zaman sizinle koltuğa kurulup film izlemekten de hoşlanacaktır. Yumuşak sesli bir kedidir ve sadece gerçekten ihtiyacı olduğunda seslenir.

Erken yaşlarda eğitim ve sosyalleşme ile alanını diğer kediler ve köpekler ile paylaşmayı öğrenebilir. Sadık bir türdür ve ailesinin ona ilgisinden çok hoşlanır ama bir yabancı eve gelirse biraz çekingen olabilir. Özellikle hayvanlar ile nasıl ilgileneceğini bilen büyük çocukların olduğu evler için çok uygundur.

Yaşam İhtiyaçları

Exotic Shorthair siz neredeyseniz orada yaşamaktan keyif alacaktır. Çünkü genelde sahibine odaklanır ve bulunduğu yerin koşulları çok umrunda değildir. Çok yere ihtiyacı olmayan ve apartman dairesinde bile mutlu olan kolay bir kedidir. Sosyal bir kedi olduğu için yalnız kalmaktan pek hoşlanmaz ve bu nedenle çok dışarıda oluyorsanız ona interaktif oyuncaklar almak ve hatta bir eşlikçi kedi almak oldukça mantıklı olacaktır.

Orta düzeyde aktif bir tür olduğu için bir kedi ağacı alarak aktif kalmasını sağlayabilirsiniz. Ayrıca oyuncaklardan hoşlanır ve sıkılmasını önlemek için arada bir sahip olduğu oyuncakların bir kısmını saklayıp rotasyona sokmak uygun olacaktır. Tüm kedi türleri gibi pencerenin önünde dışarıyı izleyebileceği bir yere sahip olması, kuşlarla sohbetine de destek olacaktır. Genelde insan sevdiğinden geceleri yanınızda yatmak isteyebilir ve bunu biraz engellemek için ona kendi yatağını hazırlayabilirsiniz.

Bakım

Exotic Shorthair kedisini en iyi formda tutmak kolaydır ve özellikle İran kedisine göre çok az bakım ister. Kısa ve yoğun kürkü sadece haftalık bir fırçalama ister ve böylece toz ile dökülen tüylerden arındırılabilir.

Peluş gibi kürkü masrafsızdır ve genelde pek matlaşmaz, dolaşmaz. Fakat bahar aylarında fırçalama miktarını arttırarak tüy dökmeye engel olabişlirsiniz.

Ayrıca tüy bakımına kediniz henüz yavruyken başlamak önemlidir çünkü böylece bu süreci sevmeyi öğrenebilir. Kucağınızda çok vakit geçirmek istediği için onu televizyon izlerken bile fırçalayabilirsiniz. Yüzünü ise ılık ve nemli bir bezle düzenli olarak temizleyerek çapak birikmesine engel olabilirsiniz.

Exotic Shorthair orta enerjili bir tür olduğundan kendini kolayca eğlendirebilir. Onun perdelere tırmandığını pek göremezsiniz. Genelde bir topla oynar veya koltukta uyuklar.

Sağlık

Exotic Shorthair genel olarak sağlıklı bir türdür. Fakat İran kedileri ile ciddi bir DNA ortaklığına sahip olduğundan onun tıbbi sorunlarının bazıları bunda da olabilir. Bunlar arasında kalp hastalıkları, hipertrofik kardiyomiyopati ve polikistik böbrek hastalıkları bulunuyor. Bu problemlerin büyük kısmı kedinizi sertifikalı üreticilerden almakla önlenebilir.

İran kedileri gibi Exotic Shorthair de düz burnundan dolayı nefes problemleri yaşayabilir. Bu özellikle çok düz yüzlü olması için yetiştirilen kedilerde problem haline gelebilir. Bu nedenle kedinizin yetiştiricisine gelecekte normal yaşayıp yaşamayacağı konusunda sorular sormanız gerekir. Obezite de bu türde sorun olabilir ve nefes problemlerini daha kötü hale getirebilir. Bu nedenle kedinizin beslenmesini takip etmeniz ve düzenli tutmanız gerekir. Bu konuda veterinerinizden destek alabilirsiniz.

Düz yüzü ve peluş kürkünden dolayı sıcakta kalmaya da pek uygun değildir. Sıcağa toleransı az olmasından dolayı kendini serinletmekte zorlanır. Kalın kürkü aşırı ısınmalarına sebep olabilir ve bu nedenle evde serinleyebileceği yerler olmalıdır.

Kısırlaştırmak, iç mekanlarda tutmak ve düzenli diş ve tırnak bakımı yapmak da önemlidir. Beklenen yaşam ömrü aşağı yukarı 15 yıl civarındadır.