Feng Shui evrensel Qi enerjisi’nin çalışılmasıdır. Qi aldığımız havadır, hayatın nefesi, düşüncelerimiz ve enerjidir. Qi hareketlidir, akar, yükselir, alçalır, camdan geçer, duvardan sızar, yürürken önümüzde taşırız. Kaynaktan yeryüzüne hayatın devamlılığı için sürekli qi enerjisi akar, bu enerji bir an için kesilse hayat durardı.

Qi evin merkezine hem yeryüzünden hemde gökyüzünden gelir ve dağılır. Evin merkezi onun kalbidir. Ne tip Qi aldığı merkezden anlaşılır. Qi merkezden radyal şekile her yöne dağılır. Aynı zamanda camlardan ve ana kapıdan içeri girer.

Hızlı rüzgar sha qi (negatif enerji), hafif rüzgar sheng qi’dir (pozitif enerji).

Çirkin binalar sha qi (negatif enerji), güzel binalar sheng qi’dir (pozitif enerji).

Negatif düşünceler sha qi (negatif enerji), pozitif düşünceler sheng qi’dir (pozitif enerji).

Feng shui ile Qi enerjisini inceleyebiliyoruz. Dokuz çeşit yıldızımız var. Hepsi canlıdır, onları yaşayan varlıklar olarak nitelendiriyoruz ve ona göre davranıyoruz. Biz insanlar gibi sevdikleri ve sevmedikleri, onları sinirlendiren şeyler var.

Feng Shui’de kuvvetlendirmemiz gereken elementleri yıldızların elementlerinden faydalanarak kuvvetlendiriyoruz. Bunun için kuvvetlendiren, zayıflatan yada kontrol eden element döngüsünü kullanıyoruz.

Evinizin Feng shui analizi tüm bu enerjilerin hayatınızın gidişatını nasıl etkilediğini gösterir. Evdeki yıldızlarda uzun zaman geçirdiğiniz mekanda hastalık yıldızları varsa hastalanır, trafik kazası yıldızları varsa trafik kazası geçirir, para, iş geliştirici yıldızlar varsa para kazanırsınız. Olumsuz olan yıldızlar onları rahatlatan tedaviler getirilince yumuşarlar. Tıpkı birer canlı varlık gibi sizi etkilerler. Feng shui bu enerjilerden sizin en olumlu şekilde faydalanmanızı ve hayatınıza denge, sağlık ve iyilik getirmenizi sağlar.

Feng Shui Felsefesine göre Ev Dekorasyonu

Feng Shui felsefesine göre ev yaşayan bir organizmadır daha doğrusu vücuttur. Evdeki her parça diğeriyle ve bütünle etkileşim içindedir. Evde dengeli ve huzurlu bir yaşam için doğru arazi, doğru oriyantasyon ve doğru plan gereklidir.

İçeride ise doğru yerleşim, enerjiye uygun seçilmiş renkler, formlar ve tedaviler yaşayanların ideallerini gerçekleştirmesi için maksimum potansiyellerini ortaya çıkarır.

Her evin manyetik kuzeye olan yönüne göre yıldız dağılımları yani feng shui’si farklıdır. Aynı evde yaşayacak iki farklı kişi için bile doğum tarihlerine göre feng shui uygulaması değişecektir. Bu yüzden gerçek yani klasik feng shui’de genel kurallar yoktur; herşey analizle ve belirli matematiksel formüllerle ortaya dökülür.

Feng shui her mimari tarza uygulanabilir. Eviniz Asya tarzı döşenmek zorunda değildir. Modernden klasiğe country’den retroya istediğiniz tarzı seçebilirsiniz. Feng shui ye göre döşenen evindeki fark görülmeyen şeylerdedir; sadece güzel bir mekandan fazlası, enerji akışının verdiği pozitif his ve en önemlisi karşılığında alacağınız iyiye giden bir hayattır.

En baştan temel aşamasında feng shui’yi uygulamak hem akıllıca olucak hemde arazinin potansiyelini arttıracaktır. Feng shui uygulamasında her odanın yönü ve yerleşimi, mimari iç ve dış mekan elemanları, dekorasyon temaları harmoni ve denge için detayla belirlenir.

-Yatak odaları maksimum sağlık, dinlenme ve gençleşme için tasarlanır.

-Yaşam alanları iyi hisler uyandırmak için aktif canlı enerjinin olduğu yerlere yerleştirilir.

-Ofis varsa maksimum kazanç için para enerjisinin geldiği alana alınır ve para yıldızı su ile aktive edilir.

Bunun için evin planı, pusula okuması, binanın yapım yılı ve evde daha önce yaşayanlar hakkında biraz bilgi yeterlidir. Sağlık alanındaki gelişmeler yavaş, para alanındaki gelişmeler daha hızlı gerçekleşir. Çünkü para aktif enerjidir, hızı sever; sağlık daha pasiftir ve zamana ihtiyaç duyar. Feng shui sayesinde eviniz şifaya sizde hayatınızda dengeye kavuşursunuz…

Sevgilerimle,

Sinem Oktay