Geomancy Nedir ?

Kelimenin anlamı Yunancadan gelse ve ‘ Toprağın kehaneti ‘ olsa da dahi sadece Avrupa’da değil , Arap yarım adasında , Hindistan’da ,Avusturalya’da , Afrika’da da zamanında çokça kullanılmış ve popüler bir kehanet yöntemidir. Çin’in Feng Shui bilimi ise milattan önceki yıllardan beri geomantik bilgiyi içeriyor, uyguluyor.

Peki ama bu nedir ? derseniz.

Genel bir tarifi , yeryüzünde yapılmış işaretleri kullanarak yapılan bir kehanet sanatıdır .

Ancak tabi her kültürün geomancy yaklaşımı birbirinden farklılıklar gösterip beklentileri de değişmekte. Örneğin biri, 16 geomantik şeklin kullanımıyla rakamları kişinin sorusuna cevap verecek şekilde yorumlanarak yapılırken, antik çağlarda yere toprak atarak , topraktaki çatlakları sayarak ve bir sopa ile kuma vurarak ve hatta toprağa çizimler yaparak bunları okumayı içeriyordu .

Ve bunların hepsinin dışında geomancy’nin ‘’dünya ile uyum içinde yaşamak ‘’ olan bir anlamı daha var ve feng shui ise sadece bu biçimiyle ilgilidir.

Bunu açacak olursak yeryüzünün canlılığını kabul edip iyiliğini önemseyen , mevsim döngüleri ve bütün doğal kaynaklarının devamlılığına uygun ,tarlaların, yapılarını ,yaşam alanlarını konumlandıran ve onlarla uyum içinde yaşayan bir seçimdir feng shui ‘nin geomancy tanımı .

Nefes Alan Organizma Doğa 

Feng Shui  geomancy ile doğaya nefes alan bir organizma olarak bakar ve doğanın nefesi eril ve dişi ilkelerin ruhsal enerjisi iken doğanın dönüştürücü olan nefesi dişil ilkedir . Ve doğanın nefesi genişleme ve daralma çeşitliği ile atmosferde 6 katlı bir biçimde ifade eder kendisini , bunlarda soğuk sıcak nem ateş rüzgar kuruluk olarak karşımıza çıkar ve bunlara doğanın 6 nefesi denilir .Bu 6 nefes 5 elementin ve 5 gezegenin etkisine girerek doğanın 24 nefesini olan 24 mevsimi oluşturur (24 güneş takvimi ) .Doğanın nefesinin elementler ve gezegenlerin etkisine girmesi sonucunda

Ağaç elementi ile Jupiter yağmuru üretirken , metal elementi ve Venüs ile güzel havayı üretir ateş elementi ise Mars ile ısıyı üretir , Merkür soğuğu üretir ve toprak elementi ise Satürn ile rüzgarı üretir.

Ve aslında hepsini aynı kare içinde hayal edince ,bize bütün işaretlerin anlatmak istediği Feng Shui’nin geomancy ile toprak ve doğadaki devinim ve dinginliği anlama sanatı olduğudur belkide .