© 2017 Aysetolgaiyiyasam.com - Tüm Hakları Saklıdır.

Fethiye’de Gezilmesi Gereken 15 Yer

Fethiye’de Gezilmesi Gereken 15 Yer

Muğla’nın turizm açısından oldukça gelişmiş olan ilçesi Fethiye, her yıl ve neredeyse her mevsim yerli, yabancı sayısız turisti ağırlıyor. Bodrum’dan sonra Muğla’nın en çok tercih edilen turizm odağı olan Fethiye, modern mimarisi, Ege insanının klasik canlılığına sahip olan yerlileri ve pek çok su sporuna olanak tanıyan doğal özellikleriyle tam anlamıyla bir cazibe merkezidir. Tarihi M.Ö. 3000’li yıllara kadar uzanan Fethiye’de o dönemlerden günümüze kadar pek çok uygarlık yaşam sürmüş ve onların bıraktığı pek çok iz de hala Fethiye’de varlığını koruyor. 150 bini aşkın nüfusu, Ölüdeniz gibi mavi bayraklı kumsalı, turizme açık çok sayıda mağarası, doğal ve alternatif sporlara uygun dokusu ile Fethiye’ye gidip oraları görmekte, bu değerlerin tadını çıkarmakta fayda var.

 1. Ölüdeniz

Ünü dünyayı aşmış, hatta 2006 yılında % 82 gibi çok yüksek bir oyla dünyanın en güzel kumsalı seçilen Ölüdeniz, Fethiye denince ilk akla gelen sembollerdendir. Denizin duru, berrak, rüzgarsız çarşaf gibi uzandığı muhteşem bir deniz, gece hayatının tam gaz devam ettiği bir atmosfer ve bir tatili, tatil yapan çok çekici ayrıntılar…

 1. Tios Antik Kenti

Saklıkent turları içinde mutlaka uğranan Tios Antik Kenti, Likya uygarlığının en büyük kentlerinden birisi ve müze kartıyla girebileceğiniz bir tür eski uygarlıklar dünyası…

 1. Fethiye Kral Mezarları

Geçmişin benzersiz mimari yetisinin, tarih dokusunun ve ihtişamlı yapıların görülebildiği bir tarih kalıntıları… Kral Mezarlarına sırtınızı döndüğünüzde ise muhteşem Fethiye manzarası misafirlerini bekliyor.

 1. Pınara Antik Kenti

Lahitler ve kaya mezarlarıyla görülmeye değer bir antik kent. Doğa ve tarihin bir arada bulunduğu Pınara Antik Kenti’nde uçan mezarlar hayret verici.

 1. Kayaköy

İlginç hikayesi, mistik, belki biraz ürkütücü havası olan Kayaköy, bahar aylarında özellikle sabahın erken saatlerinde fotoğraf çekmek için şahane. Hele bir de gözleme yapan, takı satan yerel kıyafetli hanımlar size tam da bir Ege kentinde olduğunuzu hissettiriyor.

 1. Saklıkent Milli Parkı

Keyifli, heyecan verici bir kanyon, ancak yanınıza su aldıysanız ve yürümeyi seviyorsanız bu gezi sizin için çok daha iyi olacak. Buz gibi suyuyla Saklıkent’in en güzel yerlerinden birisidir.

 1. Çalış Plajı

İri kumlu sahili, masmavi, tertemiz denizi ile Çalış Plajı, deniz tatili isteyenler için şahane bir alternatif. Etrafındaki balık restoranları, butik otelleriyle tam bir tatil mekanı.

 1. Şelale Yaka Parkı

Yerel dokusunu bozmadan turistik bir yere dönüşmüş olan Şelale Yaka Parkı, doğanın, doğal güzelliklerin birleşimi şeklinde gayet şirin ve mistik bir yer.

 1. Gemiler Adası

Sabah saatlerinde ya da günbatımında gidilesi, hem karadan hem de denizden ulaşılma imkanı olan Gemiler Adası tarihi dokusu ve etkileyici manzarasıyla bir daha gelmek lazım diyebileceğiniz yerlerden.

 1. Kabak Yolu

Bir yanı masmavi, bir yanı yemyeşil bir deniz tatili isteyenler için, sessiz, sakin hem de tertemiz bir cennet.

 1. Cadianda

Fethiye manzarası izlemek isteyenler, geçmişin izlerine meraklı olanlar ve Antik tiyatrolar, şehirleri gezmeyi sevenler için doğru bir alternatif.

 1. Billy’s Beach

Ölüdeniz’in tadını çıkarmak isteyenler, tatil bir eğlencedir, deniz, kum, sahil, yemek, içmektir diyenlerin Billy’s Beach’e uğramaları şart.

 1. Likya Yolu

Tarih meraklıları, doğa hayranları için kamp yapma olanağı sunan Likya Yolu, Batı Akdeniz’den Doğu Akdeniz’e kadar yürüyüş yapmanıza olanak veriyor.

 1. Kelebekler Vadisi

Gürül gürül akan bir, yeşil ve mavinin buluştuğu bir doğa harikası ve hiç görmediğiniz çok farklı kelebek türleriyle tanışmanıza olanak veren bir vadi. İşte bunların tamamı ve sakin bir tatil günü için Kelebekler Vadisi’ne gitmekte fayda var.

 1. Gizlikent Şelalesi

Bir insan boyuna gelmeyen suyun içinde çıplak ayakla yürümek, engebeli yollar ve merdivenlerden sonra şelaleye ulaşmak, hatta şelalenin altında öylece durup rahatlamak mümkün.

 

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir