© 2017 Aysetolgaiyiyasam.com - Tüm Hakları Saklıdır.

Fıstık ezmesi ve muzlu smoothie

Fıstık ezmesi ve muzlu smoothie

Smoothieler, günün her saatinde tüketmek için mükemmel bir aperatiftir. İster kahvaltıda, ister işyerinde yemeğe gidecek vakit bulamadığınızda ya da sağlıksız ara aperatiflerden kaçmak istediğinizde en pratik ve lezzetli besin kesinlikle smoothielerdir. Donmuş meyveler ya da en tazesinden dalından koparılmış meylerle, biraz kuruyemiş, bolca da süt ya da yoğurdu karıştırın, işte smoothieniz hazır! Bu smoothie tarifinde de yine biraz meyve, fıstık ezmesi, soya sütü, ev yoğurdu, bal ya da akçaağaç şurubu ve birkaç buz küpünü karıştıracağız. Eğer bu bir sabah atıştırmalığıysa hazırlayınca hemen tüketin, günün diğer saatleri için sağlıklı bir içecekse, ağzı sıkıca kapanan bir kapta saklayın ve spor salonuna ya da işyerine götürün. Öğleden sonra atıştırmalığı olarak düşünüyorsanız, geceden hazırlayın ve dondurun. Böylesi daha iyi olacaktır. Sabah uyanıp işe hazırlanırken çözülecektir. Benden size bir ipucu; ekstra protein desteği almak istiyorsanız, bu tarife en sevdiğiniz bitter çikolatadan bir kaşık ekleyin.

Bu tarif benim en sevdiğim smoothie tariflerimden birisi. Çünkü hem hazırlaması çok kolay hem de eşsiz bir lezzete sahip. Bir de evde birkaç gün önceden kalmış hafif kararmış muzları tüketmenin en sağlıklı ve lezzetli yolu.

Biraz beklemiş, olgunlaşmış muzlar, çok daha lezzetli oluyor, ancak tek başına tüketmek o kadar iyi olmayabiliyor. Hem fıstık ve muzun tadı birleşince çok daha enfes bir lezzet ortaya çıkıyor. Protein deposu bir karışım olması da kesinlikle etkileyici.

Malzemeler

3 tane olgunlaşmış muz
2 yemek kaşığı fıstık ezmesi
1 buçuk su bardağı süt
1 çay bardağı ev yoğurdu
1 tatlı kaşığı bal ya da akçaağaç şurubu
Yarım çay kaşığı tuz (çok az olmalı)
1 yemek kaşığı kavrulmuş fıstık

Hazırlanışı

Olgunlaşmış muzları, fıstık ezmesini, sütü, ev yoğurdunu, balı ya da akçaağaç şurubunu ve tuzu hep birlikte bir blendera atın. Acele etmenize, çok yüksek hızda çalıştırmanıza gerek yok. Pürüzsüz olana kadar karıştırın. Smoothieniz hazır olduğunda bardaklara ya da cam kavanoza koyun, üzerine ekstra fıstık da atabilirsiniz. Afiyetle için.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir