© 2017 Aysetolgaiyiyasam.com - Tüm Hakları Saklıdır.

Hamileliğinizi Bu Teknolojik Giysilerle Fit Geçirin!

Hamileliğinizi Bu Teknolojik Giysilerle Fit Geçirin!

Image Bu yazıyı 2 dakika 51 saniyede okuyabilirsiniz.

Özel hamilelik fitness kıyafetleri, araştırmalara göre aktif halde olan hamile kadınların rahatlıkları konusunda ciddi bir fark yaratıyor.

Portsmouth Üniversitesi’ndeki testler, İngiltere’deki Fittamamma adlı tek özel fitness kıyafetinin bebeğin zıplamasını yarıya düşürdüğünü gösteriyorlar.

Hamilelik döneminde aktif kalmak hem anne hem de bebek için faydalara sahip ve bunlar arasında gebelik diyabeti ihtimalinin veya pre-eklampsi riskinin azalması da bulunuyor. Ancak pek az hamile kadın düzenli egzersiz konusunda önerilen şartları karşılıyor. Geçmişte aktif halde olan kadınlar bile ikinci trimestere girdiklerinde sporu azaltıyor veya tamamen bırakıyorlar ve araştırmalar bunların yarısından azının bebek doğduktan sonra ilk sene içerisinde tekrar spora başladığını gösteriyor.

Portsmouth Üniversitesi Spor ve Egzersiz Bilimi Bölümü’nde yapılan çalışmada, Fittamamma ürünleri test edilmiş ve hamilelikteki engeller ile motivasyon kaynakları değerlendirilmişler.

Sonuçlar hamilelik döneminde kadınların sporu bırakmalarının temel sebebinin yorgunluk olduğunu ortaya koydular ancak neredeyse üçte biri uygun kıyafetler olmamasından dolayı sporu bırakmış.

Fittamamma’nın kurucu ortağı Deborah Hazeldean, sonuçların hamilelik sporuna dair bazı endişe verici trendleri ve yaklaşımları ortaya çıkardığını belirtiyor. Kadınların %20’si ne kadar spor yapabilecekleri ve yapmaları gerektiğine dair çatışan tavsiyeler aldıklarını söylerken, %10’u ise partnerlerinin spor yapmalarını istemediği için bıraktıklarını söylüyor.

Portsmouth araştırma ekibi Fittamamma kıyafetlerini diğer fitness kıyafetleri ile birlikte test etmiş.

Bu, özel hamilelik sporu kıyafetlerinin destek özelliklerinin ilk defa test edilmesi anlamına geliyor ve sonuçlarda ortaya çıkan zıplamadaki neredeyse %50’lik azalmanın üniversite tarafından “önemli” olduğu belirtiliyor.

Bir seri deneyde, özel olmayan fitness kıyafetleri giyen hamile kadınların karınları 6.2 cm’ye kadar zıplamış.

Fittamamma kıyafetlerini giyen kadınlarda ise bu miktar 3.8 cm’ye kadar düşmüş.

Profesör Joanna Wakefield Scurr tarafından liderlik edilen Meme Sağlığı Araştırma Grubu, meme salınımı üzerinde oldukça uzun vadeli bir araştırma yayınlama geçmişine sahip. Araştırma ekibi iç çamaşırı üreticileri, askeriye ve sağlık sektörü ile birlikte çalışarak meme salınımı ve buna bağlı göğüs ağrılarını azaltmak için sütyen tasarımı tavsiyeleri veriyor.

Profesör Wakefield Scurr şöyle diyor: “Küçük çaplı bir çalışma olsa da, bulgular merak uyandırıcı ve istatistiki olarak önemliler.”

Testleri yürüten meslektaşı Sophie Rej şöyle diyor: “Sonuçlarımız Fittamamma destekleyici gebelik fitness kıyafetlerinin karnın tüm yönlere doğru hareketini %48 oranında azalttığını gösteriyor. Yani bu kıyafet kadınların spor yapma konusundaki hamilelik kaynaklı pelvik veya bel ağrısı gibi yaygın engellerinden birisinin üstesinden gelinmesini sağlayabilir.”

FittaMamma’nın kurucu ortağı Alexandra McCabe ise sonuçların “mükemmel” olduğunu söylüyor ve ekliyor: “Bu zaten bildiğimiz şeyi doğruluyor ve müşterilerimizden aldığımız pozitif geri dönümleri destekliyor. Bunun daha fazla kadını hamilelikleri boyunca spor yapmaya teşvik edeceğini umuyoruz.

Aktif kalmanın faydaları ilgi çekici ve pek çok kadının hamile kaldıktan sonra sporu bırakması utanç verici. Hedefimiz hamilelik sporundaki engelleri kaldırmak ve böylece kadınların spora güven ve destek ile devam etmelerini sağlamak.

Bu araştırma bizim kıyafetlerimizin hamile kadınların desteklediğini, onların hamilelikleri boyunca doğru şekilde spora devam etmelerine yardımcı olduğunu gösteriyor.”

Hamilelik bel ağrısı ve pelvik bölge ağrılarına sebep olabiliyor ve bu da bazı kadınları sporun dışına itebiliyor. Karın şişliğini desteklemek ve yürürken bile salınım miktarını azaltmak bu sorunu hafifletebilir.

Katılımcılar Fittamamma fitness kıyafetlerinin bele sağladığı desteğin düzeyini 10 üzerinden 8.25 olarak puanlamışlar. Standart fitness kıyafetlerinde bu oran 10 üzerinden 3.5 olurken, kalça ve leğen kemiği desteklerinde puanlama 10 üzerinden 8.75 iken, karşılaştırılan kıyafetlerde bu puanlama 3.25 olmuş.

Çalışmada yer alan kadınlar 4-5 aylık hamilelermiş ve ortalama yaş 32 olarak belirlenmiş. Bir seri deneyde, ayakta durmaları, canlı şekilde yürümeleri ve koşmaları istenmiş.

Kadınların tümü hamile kalmadan önce bir çeşit spor faaliyetinde bulunmuş ve çoğunun eğilimi devam etmekmiş. Deneylerden sonra karın bölgeleri daha destekli olduğu için daha güvende hissetmişler ve destekleyici Fittamamma kıyafetlerini giyerken spor yapma ihtimallerinin daha fazla olduğunda anlaşmışlar.

Fittamamma aynı zamanda web siteleri olan Fittamamma.com üzerinden kadınlara destek, tavsiyeler ve spor bilgileri de sunuyor ve kadınların hamilelikleri boyunca daha aktif kalmaları için onları cesaretlendiriyor.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir