Doktorunuz almanızı istemediği sürece gebelikte aspirin almamak gerekir. Çünkü gelişen bebek için hangi dozlarda aspirinin güvenli olduğuna dair herhangi bir veri bulunmuyor. Özellikle hamilelikte 30 haftayı geçtiyseniz doktor istemediği sürece aspirin almaktan kaçınmak gerekir.

Doktorunuz preeklampsi riskiniz varsa veya geçmişte tekrar eden düşükler yaşadıysanız günde 300 miligrama kadar düşük doz aspirin almanızı önerebilir. Az miktarda aspirinin bu rahatsızlıkların riskini azaltmaya yardımcı olabileceğine dair bazı kanıtlar mevcut. Bu nedenle bazı kadınlarda az miktarda aspirin almanın faydası risklerden daha fazla olabilir.

Benzer şekilde, hamile kalmadan önce bulunan bir rahatsızlığınız için düşük doz aspirin almışsanız, devam etmeniz siz ve bebeğiniz için daha güvenli olabilir. Yazılmış olan ilaçları bir anda bırakmadan önce doktorunuza danışmanız her zaman daha iyi olur.

Aspirin reçetesiz olarak 4000 mg’lık günlük doza kadar satılabiliyor. Ancak bu kadar çok aspirin almak bebekte bağırsakların beden dışında gelişmesi gibi doğum kusurlarına sahip olma riskinde artışa neden olur. Ancak ne kadar aspirinin risk oluşturduğunun bulunması için daha fazla araştırma gerekiyor. Bu sırada doktor kesinlikle önermediği sürece aspirinden tamamen kaçınmak daha uygun olur.

Aspirini reçetesiz olarak özellikle otuzuncu haftadan sonra almaktan kaçınmak gerekiyor. Çalışmalara göre gebeliğin ilerleyen dönemlerinde çok aspirin almak bebeğin kalbini ve kan dolaşımını etkileyebiliyor. Ayrıca rahimdeki amniyotik sıvıda da azalmaya sebep olabilir ve bu da bebeğin akciğerleri için soruna sebep olabilir.

Eğer gebeliğinizde arada bir aspirin almışsanız endişe etmeyin. Bebeğinize zarar verme ihtimali düşük. Esas tehlike onu düzenli olarak tam yetişkin dozunda almaktadır. Ancak yine de güvende kalabilmek için doktorunuzu bilgilendirin. Bebeğin sağlığının iyi olduğunu görmek için ekstra taramalar uygulamak isteyebilir.

Ayrıca hamilelikte ibuprofenden de kaçınmak gerekir. Aspirin ve ibuprofen non-steroidal anti-inflamatuvarlar grubunda yer alan ilaçlardır ve bebeğiniz için benzer riskler oluştururlar.

Hamilelikte hiç bir ilacın tamamen güvenilir olduğunu söylemek mümkün değildir. Bu nedenle ağrı kesici almaktan da mümkün olduğunca kaçınmak gerekir. Fakat eğer gerekliyse, parasetamol genelde en güvenilir seçenek olarak görülür.