Kanın çok yoğun olarak görüldüğü pek çok tıbbi rahatsızlık vardır. Bu rahatsızlıklar bazen kan damarlarında pıhtı oluşumu ile birlikte görülürler. Bu nedenle hastalara pıhtı oluşumunu önlemek ve varolan pıhtıları gidermek için kan sulandırıcı ilaçlar ve iğneler uygulanabilir.

Kan pıhtıları protein ve hücrelerin bir kombinasyonundan oluşurlar ve dolaşımda serbestçe bulunurlar. Kan sulandırıcılar genelde pıhtılanmaya sebep olan proteinlerin doğru şekilde çalışmalarına engel olurlar. Ya iğne ya da hap şeklinde alınabilirler.

Hamileyken Neden Kan Sulandırıcı Almak Gerekebilir?

Hamile kadınların bazı durumlarda kan sulandırıcı almaları gerekebilir. Bu sebeplerden bazıları şöyle:

  • Hamilelikte pıhtı oluşumu – tedavi olarak kan sulandırıcı kullanılır
  • Bazı kadınlarda kan yoğunluğu fazladır ve anormal düzeyde pıhtılanma vardır. Bu pıhtılaşmaya engel olmak için her hamile kaldıklarında kan sulandırıcı kullanmaları gerekir. Çünkü bebek sahibi olmak kanın daha da yoğun hale gelmesine yol açabilir.
  • Anormal kalp kapakçıkları veya yapay kalp kapakçıkları olan kadınlarda hamilelikte pıhtı oluşumunu engellemek için kan sulandırıcılar gerekli olabilirler.

Hamilelikte Kan Pıhtılarının Endişe Verici Herhangi Bir Yan Etkisi Var Mıdır?

Kan sulandırma genelde güvenlidir ancak hamilelikte dikkate alınması gereken pek çok önemli uyarı vardır. Bazı kan sulandırıcı ilaçlar bebekte problemlere sebep olabilirler ve bu nedenle hamile kalmadan önce bunları bırakmak veya kalır kalmaz bırakmak gerekir. Bu nedenle hamilelik düşünüyorsanız ve kan sulandırıcı kullanıyorsanız doktorunuzu bu konuda bilgilendirin. Bazı kan sulandırıcılar bebeklerde normal kemik gelişimine etki edebiliyorlar. Ancak iğne ile uygulanan bazı diğer kan sulandırıcılar bebek için daha güvenli oluyorlar çünkü plasentaya ve bebeğin dolaşımına girmiyorlar.

Doktorunuz gebelikte kullanmanızın güvenli olmadığı kan sulandırıcılar konusunda sizi bilgilendirecektir. İğne olanların daha güvenli olmalarına karşın ya siz ya da bir hemşire tarafından günlük olarak uygulanma gereksinimi vardır.

Yapabileceğim Başka Bir Şey Var mı?

Gebelikte kan sulandırıcı iğne dozlarının takip edilmesi gerekir çünkü kanınızdaki sulanma miktarının doğru düzeyde olması gerekir. Eğer kanınız çok ince olursa kanamaya sebep olur, yeterince ince olmazsa pıhtılara yol açabilir. Ayrıca hamilelikte sağlıklı bir kiloda olmak ve biraz spor yapmak kan pıhtılarının gelişim ihtimalini azaltır.

Bebek Doğacağı Zaman Kan Sulandırıcıyı Bırakmak Gerekir mi?

Bu durum kan sulandırıcıyı neden aldığınıza göre değişir. Bazen bebeğin doğumundan 2-3 gün önce kan sulandırıcı almayı bırakmak gerekir. Bazı zamanlarda ise hastaneye gelmek ve bebek doğmadan hemen önce kesilebilecek başka bir kan sulandırıcı almak gerekebilir. Bu seçenekleri doktorunuzla konuşmanız gerekir.

Bebek Doğduktan Sonra Ne Olur?

Kan sulandırıcı kullanan kadınlar genelde gebelik bittikten sonra 6 hafta kadar daha kan sulandırıcı kullanırlar. Ancak bu süre tıbbi rahatsızlığınıza göre değişecektir.

Kan Sulandırıcı Kullanırken Emzirmek Güvenilir mi?

Kan sulandırıcılar anne sütüne geçmiyorlar ve bu nedenle kullanırken bebeğinizi güvenle emzirebilirsiniz.