Geleneksel Çin tıbbı bitkileri ve faydaları

Geçtiğimiz onyıllarda, tamamlayıcı tedavi olarak anılan doğu kökenli tedaviler, pek çok ülkede yaygınlık kazanmaya başladılar. Günümüzde pek çok medikal eğitim kurumu, öğrencilerini Çin tıbbının tamamlayıcı etkileri üzerine eğitmektedir ancak hala pek çok hasta ve uzman, bu tedavilerin etkinliği konusunda şüpheye de sahip.

Geleneksel Çin tıbbının en büyük avantajı ise hastaların sonuçları oldukça hızlı bir şekilde görebilmeleri. Azalan stres düzeyleri, doğal ağrı yönetimi, iyileşmiş uyku, güçlenmiş bağışıklık sistemi ve ilaçlara olan ihtiyacın azalması, hastaların sonuçları çok hızlı almalarını sağlıyor.

Geleneksel Çin Tıbbı Nedir?

Bu doğal sağlık sistemi, iki bin yıldan daha eski ve doğal olarak anılmasının sebebi, vücudun kendi iyileşme mekanizmasını aktif hale getirerek hastanın sadece semptomlarını değil, hayatının genelini iyileştirmeyi amaçlaması. Bu tıbbın uygulayıcıları, organ ve uzuvları farklı olarak değil, bir bütünün parçası olarak görüyorlar.

Geleneksel Çin tıbbı ile en çok tercih edilen terapiler ise şu şekilde sıralanıyorlar:

 • Kronik ağrılar
 • Artrit
 • Yorgunluk
 • Kısırlık
 • Karaciğer hastalıkları
 • Baş ağrıları
 • Hazımsızlık
 • Hormonal dengesizlikler
 • Yüksek kan basıncı
 • Adet semptomları
 • Menopoz semptomları
 • Kanser tedavisi ve kemoterapi

Bu konularda yapılan tedaviler için farklı uygulamalar mevcut. Bunları da kısaca listelemek gerekirse;

Akupunktur: Ağrıları azaltır, hormonal dengeyi düzenler ve stresle savaşır
Kupa çekme terapisi: Ağrı yönetimi, bağışıklık sistemini iyileştirme ve sindirime yardımcı olma için
Bitkisel tıp: Ödem ve yangıları azaltma, serbest radikal zararını azaltma ve karaciğeri güçlendirme
Beslenme: Eksikleri gidermek, enerjiyi arttırmak ve detoks etkisi sağlamak için
Egzersiz: Güç ve konsantrasyonu arttırmak için
Masaj: Yumuşak doku manipülasyonu ile kan akışını iyileştirme
Moksibüsyon: Cilt yakınında bir bitkiyi yakma

Geleneksel Çin Tıbbının Faydaları

Yangıları Azaltır ve Kansere Karşı Koruma Sağlayabilir

Çin tıbbında kullanılan bitkiler ve mantarlar, antioksidan, antienflamatuar, antiapoptotic ve otofajik etkilere sahip oldukları için vücut üzerindeki oksidatif stresi azaltmaktadırlar ve bunun yanında hücreleri, dokuları ve organları uzun vadeli hastalık kaynaklarından korurlar. Yangı yani enflamasyonların pek çok hastalığın en büyük sebebi olduğunu dikkate alırsak, onun kanser, kalp hastalıkları, bağışıklık sistemi hastalıkları, bilişsel kusurlar ve şeker hastalığı konusundaki önemi büyüktür.
Bazı Çin tıbbı yöntemleri kronik stresi de ortadan kaldırabildikleri ve genel stres düzeylerini de düşürebildikleri için, kötü uyku ve hormonal dengesizlik sorununa da çözüm olabiliyorlar.

Kronik Ağrıları ve Baş Ağrısını Geçirir

Akubaskı ve akupunktur tedavileri en popüler Çin tıbbı tedavileri arasında yer alıyorlar ve 3500 yıldan fazla süredir uygulanıyorlar. Özellikle kronik baş ağrısı, artrit ağrıları, boyun ve sırt ağrıları gibi sıkıntıları olanlar için iyi çözümler sunuyorlar.
Çalışmalar akupunkturun tai chi ve sağlıklı beslenme gibi yöntemlerle birleştirildiğinde, farmakolojik olmayan ama kronik tansiyon ağrılarından kurtulma imkanı sunan bir yöntem olduğunu belirtiyorlar. Buna ek olarak akupunktur tedavisi olan hastaların eklemlerde, kaslarda ve kemiklerde daha az ağrı hissettikleri biliniyor.

Hormonları Dengeler, Doğurganlığı Arttırır

Araştırmalar, Çin tıbbındaki bazı bitkisel ürünlerin antioksidan ve antienflamatuar etkilerinin sinirlerden beyine giden sinyallerin iletim şeklini değiştirebildiğini, bunun da endokrin ve merkezi sinir sistemi üzerinde iyileşmeler sağladığını gösteriyorlar. Bu durum bedenin hormonları dengelemesini de daha kolay hale getiriyor.

2001 yılındaki bir çalışmada, akupunkturun kısırlık tedavisinde hormonal dengeyi düzenlemesi sebebiyle ciddi bir iyileşme sağladığı da görülmüştür.

Karaciğer Sağlığını İyileştirir

Bitkisel ilaçlar ve beslenme Çin tıbbında büyük yer tutar çünkü kötü bir beslenme düzeni karaciğere zarar verebilir. Çin tıbbındaki diyet ve bitkisel iyileşme planı, alkali diyetlere oldukça benzer ve amaç bedenin pH düzeyinin olması gereken düzeye çekilmesi, ayrıca eksik minerallerin dışarıdan alınmasıdır.

Bilişsel Sağlığı Korur

Oksidatif stres ve enflamasyonlar azaldıklarında, zihin ve hafıza da daha iyi çalışır. Dolayısıyla hafıza kaybı, bunama, Alzheimer gibi hastalıkların ilerlemeleri ve ortaya çıkmaları da zorlaşır. Zira bu hastalıklar artan enflamasyonlar, serbest radikal zararları ile meydana gelirler ve beyin glukozu doğru şekilde kullanamaz, vitamin eksiklikleri çeker, stres ve çevresel toksinlerin etkisinde kalır.

Çin tıbbındaki bitkisel çözümler hem beslenmeyi desteklerler hem de vücut için detoks etkisinden bulunurlar. Ayrıca tıbbi mantarlar da vücutta biriken toksinler, ağır metaller konusunda etkilidirler ve bu faktörlerin vücuttan atılmasına yardımcı olurlar.

Vücudun Strese Tepkisine Yardımcı Olur

Bu tedaviler aynı zamanda vücudun stres ile mücadelesini kolaylaştırırlar ve negatif enerjinin dışarı atılmasını, pozitif enerjinin ise bedende akmasına izin verirler. Dolayısıyla rahatsızlık, tatsızlık hissi, kaygı ve depresyon duyguları kendilerine daha zor yer bulurlar.

Kas Gücünü, Esnekliğini ve Dengesini Korur

Tai chi uygulaması egzersizler sayesinde kasların gücünü, esnekliğini ve dengelerini korumalarına yardımcı olur. Bunun yanında masaj terapisi ve akubaskı tekniği sayesinde kasların iyileşmeleri de daha kolay hale gelir.

One thought on “Geleneksel Çin tıbbı bitkileri ve faydaları

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

 1. sevda bülbül dedi ki:

  geleneksel çin tıbbı bitkileir nelerdir acaba