Pandemi sürecini ebveynler çocukları için kolaylaştırmaya çalıştı. Herhangi bir teknik kural ve limit, neredeyse sınırların dışına çıktı. Onlarla Netflix’i aşırı derecede izleyerek veya aile oyun gecesini canlandırarak onları meşgul etmeye çalıştık . Yürüyüşler, bisiklete binme ve hatta tik tok video yapımı bile oldu. Ama dürüst olalım, gençlerimiz bu başlamadan önce bizden bıktı ve bu noktada kendi kayıplarımızı ve sanal çalışma girişimlerimizi dengeledikten sonra, ebeveynler de oldukça tükenmiş hissediyorlar.

Dünya açılmaya başlıyor, ancak normallikten çok uzağız – en azından evimizde! Gençlerimiz, çevrimiçi okulla mücadele etmek, arkadaşlarıyla vakit geçirememek, lise dönüm noktalarını ve etkinliklerini kaçırmak ve çoğu durumda çalışamadıkları için okul başarılarını sekteye uğratan  evde geçirilen aylardan çıktılar.

Ne yazık ki, ülke çapındaki gençler ve çocuklar için, kampa gitmek veya kamp danışmanı olmak, spor yapmak ve hatta hizmet projelerinin çoğu gibi tipik yaz etkinliklerinin çoğu hala sınırlı olabilir. Ayrıca, şu anda seyahatin maliyeti astronomik düzeyde, bu nedenle çoğumuzu hala evde kalmaya zorluyor – birçok lise öğrencisi için üniversite ziyaretlerini sınırlamak dahil.

Gençlerin ebeveynleri olarak, önümüzdeki aylara bakıyorsunuz ve muhtemelen orta ve lise çağındaki çocuklarınızın zamanlarıyla ne yapacaklarını anlamaya çalışırken biraz bunalmış hissediyorsunuz. Bu yazın tam anlamıyla bir yıkım olmasını engellemek için yeni fikirlere, kaynaklara ve daha fazlasına ihtiyacınız var.

Gençleri mutlu, sağlıklı ve üretken tutmak için en iyi yaz etkinliklerinden bazılarına göz atalım.

1)    Aile Aktiviteleri

Yaz, birlikte kaliteli zaman geçirmek için harika bir zamandır . Okul çalışmasının stresi olmadan ve takvimde daha az etkinlikle, muhtemelen daha fazla bağ kurma fırsatınız olacak. İşte gençinizin keyif alacağı aile aktiviteleri oluşturmak için bazı stratejiler.

 • Aile zorlukları yaratın : En yüksek kart kulesini veya en iyi kumdan kaleyi kimin inşa edebileceği gibi haftalık bir yarışma düzenleyin.
 • Birlikte biraz sessiz zamanın tadını çıkarın : Bir aile pikniğine gidin ve bir öğleden sonrayı bulutları izleyerek geçirin. Ya da evde eski moda bir aile masa oyunu gecesi düzenleyin.
 • Yemeği eğlenceli hale getirin : İster dondurma yapın, ister akşam yemeği seçeneklerini sırayla seçin, yemekleri eğlenceli aile aktivitelerine dönüştürmek için birçok fırsat var. 1
 • Çocuğunuzla oynayın : İster birbirinize su balonları fırlatın, ister kayma ve kaymada baş aşağı dalış yapın, seyirci olmayın. Çocuğunuza oraya girmeye ve birlikte eğlenmeye istekli olduğunuzu gösterin.

 

 • Ev İçi Yardım

Okul yılı boyunca, çoğu genç ev ödevi ve okul sonrası etkinliklerle meşgul olur. Ancak yaz aylarında, evdeki ev işlerine yardım etmek için biraz zaman yaratmalarını beklemek gerekir.

Bu, yaz başında çocuğunuzla şimdi konuşabileceğiniz bir şey. Beklentilerinizin ne olduğunu açıkça belirtin. Ve hangi işleri üstlenmekle en çok ilgilendiklerini öğrenin.

Aileniz için akşam yemeği pişirmek, bu yaz gençlerinizi meşgul etmenin harika bir yoludur. Onlara haftada bir gece atayın. Tarifi seçmelerine, hazırlıkları yapmalarına, hatta araba kullanabilirlerse alışveriş yapmalarına izin verin. Ve sonra aile için akşam yemeği hazırlayın. Bu, özellikle akşam yemeği saatinde işten eve gelen ebeveynler için büyük bir rahatlama olacaktır.

Gençlerin ev içi yardımcı olabilecekleri diğer işler dolapları temizlemek veya aktivite günü belirlemek olabilir.

 • Gönüllü Gençler

Gönüllülük, bu yaz gençlerinizi meşgul etmenin harika bir yoludur. Ve faydaları çok büyük olabilir.  Ve çocuğunuzun karşılıksız şefkati ve başkalarına yardım etmenin memnuniyetini öğrenmesine yardımcı olacaktır.

Gönüllülük ayrıca yeni beceriler öğrenmenin harika bir yoludur. Ve kolej veya gelecekteki iş aramaları için gerçek bir özgeçmiş parametresi olabilir.

Gençlere saygıyı, nezaketi ve yardımlaşmanın önemini öğretmek çok zor olabilir! Bunların hepsi, gelişim yıllarında onlara öğretmek için önemlidir. Onları meşgul ederken aynı zamanda bunu yapmanın bir yolu da gönüllü olmaktır.

Yerel kütüphaneler  genç çocuğunuzun gönüllü olması için harika bir yerdir!

Çocuğunuzun onları aramasını ve gönüllü olarak kaydolmak için nelerin dahil olduğunu sormasını sağlayın. Belki bu, onlarla yapabileceğiniz bir şeydir veya bir grup arkadaşla yapabilecekleri bir şeydir? Yönlendirmelerinizi en işlevsel şekilde kullanın.

 • Dışarıda Aktif Olun

Yaz dinlenmek için harika bir zaman ama aynı zamanda aktif olmak için de harika bir zaman! Çocuğunuzun yazını tabletinde veya video oyun sisteminde geçirmesini istemiyor olabilirsiniz. Bu nedenle, onları fiziksel olarak aktif olmak için dışarıda biraz zaman geçirmeye teşvik edin.

Gençlerinizin ilgi alanlarına uygun olabilecek spor kampları veya egzersiz dersleri için seçenekler önerin. Sporla ilgilenmiyorlarsa, birlikte bir egzersiz programı başlatmayı düşünün. Çocuğunuzla birkaç aile yürüyüşü düzenlemek veya yürüyüşe çıkmak veya koşmak, dışarıda eğlenmenin ve birlikte biraz zaman geçirmenin eğlenceli bir yoludur.

 • Bir İş Bulunabilir

Çocuğunuz yeterince büyükse, iş bulmak bu yaz zamanını geçirmek için harika bir yoldur. Değerli beceriler öğrenebilir ve bir istihdam geçmişi oluşturmaya başlayabilirler.

Çocuğunuzu çalışması için henüz küçük görüyor olabilirsiniz. Ancak böyle bir deneyimin ona kazandıracakları oldukça fazladır. Kısmi zamanlı olarak kendine uygun ve elbette kendi isteği doğrultusunda bu seçeneği değerlendirmek bence hiç fena fikir değil.

Çocuğunuz aramaya nereden başlayacağını bilemeyebilir. Biraz inisiyatif almaları gerekecek olsa da, başlamalarına yardımcı olmak ve kendi bağlantılarınız aracılığıyla etrafa sormak, iş aramada onlara destek vermenin güzel bir yoludur.

 • Yaratıcı Olun

Her yaz günü güneşli veya dışarısı için uygun olmayacaktır. Sürekli dışarda olmakta sıkıcı ve yorucu bir durum. Ancak bu, gençliğinizin ekran süresini sınırlamaktan vazgeçmeniz gerektiği anlamına gelmez. Bu yaz gençlerinizi içeride meşgul etmenin başka yollarını düşünün.

Çocuğunuzla ilgisini çekebilecek aktiviteler hakkında konuşun. Örgü öğrenmek ister belki, ya da bir puzzle. Yetişkinler için olan harika inşaa oyunları var belki bunu önermek istersiniz.

Diğer gençler kütüphaneden bir yığın kitap okumaktan keyif alabilirler. Bazı kütüphanelerde gençlere yönelik özel yaz programları bulunur. Çocuğunuzu bu kütüphanelerin varlığından haberdar edebilirsiniz.

 • Yeni Bir Şey Öğrenin

Yaz, daha büyük çocukların yeni bir şeyler öğrenmesi için harika bir zaman olabilir. Okul dışında herhangi bir şey öğrenme fikri kulağa gerçek bir sürükleyici gibi gelse de, bazı çocuklar öğrenmekten zevk alır ve bazı konularda gerçekten meraklıdır.

Gençlerin yararlanabileceği birçok atölye, staj ve çıraklık eğitimi mevcuttur. Yazı, hayatlarının geri kalanında kullanabilecekleri bir beceriyi öğrenmeye adamak son derece faydalı olacaktır. Bu, patlak bir lastiğin nasıl değiştirileceğini öğrenmekten belirli bir zanaatı mükemmelleştirmeye kadar neredeyse her şey olabilir.

Olasılıklar sonsuzdur ve her zaman dedikleri gibi, “bilgi güçtür”. Çocuğunuz önümüzdeki birkaç yıl içinde üniversiteye gitmeyi düşünüyorsa, gitmeden önce bilmeleri gereken ev işleri kılavuzu hazırlayabilir.

 • Arkadaşlarla Aktiviteler

Gençlerin sağlıklı arkadaşlıklar sürdürmeleri önemlidir. Ve bazen, yaz tatillerinde, küçük bir yetişkin desteği, bu arkadaşlıkların okulun yokluğunda aktif kalmasını sağlayabilir. İşte gençlerin yaz aylarında arkadaşlarıyla yapabilecekleri birkaç eğlenceli aktivite.

 • Gençlerinize arkadaşlarıyla vakit geçirmeleri için izin verin : mesela bir gecede film seyiri için ev sahipliği yapmaya istekli olabilir ve bunu teklif edebilirsiniz. Çocuğunuz arkadaşlarını sık görmüyorsa, yaz aylarında birkaç etkinlik planlamasını teşvik edin.

 

 • Sanat

Sanatsal gençler için birçok fırsat var. Çocuğunuzu oyunculuk dersleri veya müzik dersleri için kaydetmeyi düşünün. Çocuğunuz resim yapmak, çizim yapmak veya heykel yapmakla ilgileniyorsa, çocuğunuzun becerilerini geliştirebilecek dersler arayın. Yazmaktan hoşlanan bir genç, şiir yarışmalarına katılabilir veya topluluk yazma dersleri alabilir. Seçenekler oldukça fazla.

 • Alternatif Sporlar

Çocuğunuz geleneksel sporlarla ilgilenmiyorsa, bol bol egzersiz yapması için alternatif yollar keşfedin . Bisiklete binme, dans etme, dövüş sanatları, ata binme ve kaykay, organize bir takım sporuyla ilgilenmeyen bir gencin ilgisini çekebilecek aktivitelerden sadece birkaçıdır. Çocuğunuz egzersiz içeren resmi bir etkinliğe katılmakla ilgilenmiyorsa, onu her gün yürüyüşe çıkmaya teşvik edin.

 

Keyifli tatiller !