Mutfakta yeniyseniz ve pratik yemek tarifleri arıyorsanız; glutensiz erişteli ve sebzeli tavuktan daha iyi bir seçenek bulmak zordur. 1930’larda yaşanan büyük buhran döneminin meşhur bir yemeği olan erişteli, sebzeli tavuk, bugün için de iyi bir öğle ve akşam yemeği alternatifidir. Tarifi hazırlarken işgücü yoğun gibi görünse de, bittiğinde hazırladığınıza değecek! Üstelik bu yemek, göründüğünden çok daha az çaba gerektirir.

Malzemeler

Çorba karışımı için;

4 adet kemiksiz ve derisiz tavuk göğüs,
1 büyük boy kuru soğan, doğranmış,
1 büyük kase bezelye,
2 su bardağı doğranmış havuç,
4-6 bardak tavuk suyu,
4-6 bardak su,

Hamuru için;

2 su bardağı glutensiz un,
2 tatlı kaşığı kabartma tozu,
½ çay kaşığı tuz,
4 yemek kaşığı tereyağı, oda sıcaklığında,
¾ su bardağı badem sütü

Nasıl yapılır;

Ev yapımı erişte denince gözünüz korkmasın, biz bu tarifte, hamur hazırlayıp ondan parçalar keseceğiz.

Tarife ilk olarak, tavukları tencereye alarak başlayın.

Ardından üzerine doğranmış kuru soğanı, bezelyeyi, havucu da ekleyin.


Daha sonra, üzerine suyu ya da protein oranını arttırmak için tavuk suyu ekleyin. Tavuk suyu, bu karışıma ayrı bir lezzet katıyor.


Tüm çorba malzemelerini tencereye aldıktan sonra, tencereyi en kısık ateşte ocağa alın ve daha sonra 6-8 saat pişmeye bırakın.

Bu sırada, hamuru hazırlayın. Bu tarif tamamen glütensiz olduğu için, un seçiminde glutensiz un tercih etmelisiniz.

Tavuk ortalama 5-6 saat piştikten sonra, artık hamurları da dahil etme zamanı geldi. Hamurları hazırlamak için listedeki malzemeleri bir kapta karıştırın ve hamur haline getirin. Daha sonra hamuru 30 dakika buzdolabında dinlendirin.

Hamurları, tavuklar pişmeden yaklaşık 1.5 saat önce hazırlamanız yeterlidir. Hamuru buzdolabından çıkardıktan sonra tezgahın üzerine koyun. Ardından hamuru bir oklava yardımıyla açıp düz bir yüzey elde edince, bir pizza kesici ya da bıçak yardımıyla, küçük dikdörtgenler kesin.

Hamurları tencereye attıktan sonra, tüm malzemeleri karıştırın ve geri kalan sürede, tavuklarla birlikte pişmelerine izin verin.

Çorba hazır olduğunda, servis tabağına alın ve üzerinde maydanoz ile birlikte servis edin.