Glutensiz beslenme bazı bireyler için mecburi bir seçim bazıları için ise, sağlıklı yaşam adına tercihe bağlı bir beslenme şekli ancak kullandığımız ürünlerin, her daim iyi yaşam halimizin sürdürülebilir olması açısından kontrollü seçilmesi gerekiyor. Market raflarında satılan, online olarak sipariş verdiğimiz ürünlerin üzerinde ‘glutensiz gıda sertifikası’ ve ‘glutensiz’ etiketler gördüğümüzde, bizler için güven oluşturur. Sadece büyük puntolarla yazılan bu etiketlere değil, maalesef ki okumakta güçlük çekilen içindekiler kısmını gözden geçirmek önemlidir. Her glutensiz ürün sağlıklı olmadığı gibi, evde kullanmak için satın alınan her glutensiz un karışımı da sağlıklı olmayabilir.

Sağlığımızın Geleceğini Biz Belirlemeliyiz…

Glutensiz un karışımlarına dikkat! Bilindiği üzere gluten, iki ana protein grubundan oluşur, gluteninler ve gliadinler. . Bu protein grubu olmadan yapılan ekmek, kek, poğaça gibi tarifleriniz dağılıp parçalanabileceğinden dolayı içerisine eklenen bazı etken maddeler mevcuttur. Glutensiz hazırlanan un karışımları, farklı bir çok maddeyi birleştirilerek oluşturulur. Glutenin yerine bağlayıcılığı sağlayan patates nişastası, mısır nişastası, dekstroz (glukoz) ve pirinç unu kullanılır, ardından kıvam arttırıcı maddeler gelir. Yoğunluğu nişasta bazlı olan glutensiz un karışımını alıp, evde uygulayacağınız herhangi bir reçete ile sağlıklı beslenmiş olabilir miyiz? Ne dersiniz?

Glutensiz ürün tüketicilerinin çoğu alerjen ve çölyak hastası olmakla birlikte glutensiz beslenme şeklini benimseyip hayatını bu yaşam şekline entegre eden kişilerdir. Vücudunun verdiği tepkileri daha rahat izleyebilir ancak bazı noktalarda kişi zaten glutensiz beslendiğini düşünüp, karın ağrısı, bağırsak problemleri, baş ağrısı, eklem ağrısı gibi oluşan semptomların neden devam ettiğini anlayamayabilir. Eğer bir besin gluten içermese de vücutta farklılıklar sergiliyorsa, sağlığımıza zararlıdır. Bu durumda net olarak gün içerisinde tüketilen her gıda tekrar gözden geçirilmelidir.

Bir gıdanın içerisinden gluteni çıkartmak onu daha sağlıklı veya besleyici hale getirmek için yeterli değildir. Glutensiz adı altında önümüze sunulan gıdalar, üretici firmalar tarafından, glutenin sağladığı yumuşaklık ve bağlayıcılık kısmını telafi etmek için yoğunluğu nişasta, kıvam arttırıcı katkı maddeleri üzerinden sağlamaya çalışır. Fazla alınımı söz konusu olduğunda tepkimelere neden olabilir.

Sağlık nedeniyle gluten tüketemeyen kişiler için doğal olan ürünlere yönelmek daha iyi bir seçenektir. Lif ve protein açısından daha zengin olan un karışımlarını evde kendi dilediğiniz gibi biraraya getirebilirsiniz. İçerisine, alerjen olmadığınız bitki bazlı kıvam verici ve bağlayıcılarda ekleyebilirsiniz. Tabii sevdiğiniz ve vazgeçemediğiniz paket ürünler için, emin olamadığınız durumlarda da üretici  firma ile iletişime geçip net ve doğru bilgiyi özünden almak da alternatif bir seçenek olabilir.

Hayatımızın her alanında olduğu gibi doğal olan besinleri de tariflerimizde dengeli bir şekilde kullanmaya özen gösterdiğimiz ölçüde beden sağlığımızı da özgür kılmış oluruz.