© 2017 Aysetolgaiyiyasam.com - Tüm Hakları Saklıdır.

GM diyeti ile 7 günde kilo verin

GM diyeti ile 7 günde kilo verin

GM diyeti adını General Motors adlı şirketten alıyor ve bunun sebebi şirketin 80’li yıllarda çalışanlarının daha sağlıklı olmasını sağlamanın onların performansını arttıracağını düşünmesinden dolayı bir diyet oluşturması. Yani aslında bir şirketin çalışanları için hazırladığı hayli sağlıklı bir diyeti takip etme imkanınız oluyor. Hem enerji veren hem de kilo verme imkanı tanıyan bu diyeti gün gün değerlendirelim.

1. Gün

Diyetin ilk gününde dilediğiniz kadar meyve tüketebiliyorsunuz ve tüketim miktarı üzerinde bir sınırlama mevcut değil. Ancak karpuz ve kavun bol lifli özelliklerinden dolayı kesinlikle öneriliyorlar. Bunun yanında papaya, elma ve portakal da tüketebilirsiniz. Bir diğer önemli nokta ise gün içerisinde 8-12 bardak su içmeniz gerektiği. Bu diyette aç kalmanıza gerek yok çünkü aç hissettiğiniz her an meyve yiyebilirsiniz.

Meyvelerin lifli yapıları tok tutmalarını sağlarken, yağsız olmaları kiloya engel olmaktadır. Bunun yanında bol su içmek toksinlerin atılmasını sağlıyor ve diyetin diğer günlerine hazırlık oluşturuyor.

Lakin ilk gün sebze, muz, protein, yağ, karbonhidrat, süt ürünleri ve su harici içecekler tüketmemelisiniz.

Eğer sayılan meyvelere alerjiniz varsa portakal, salatalık, greyfurt, şeftali ve yeşil elma tüketebilirsiniz.

2. Gün

İkinci günde ise sadece sebze temelli bir beslenme öneriliyor. Onları dilerseniz pişirebilir, dilerseniz çiğ tüketebilirsiniz ancak yağ kullanmak kesinlikle yasak. Bu nedenle haşlamayı tercih edebilirsiniz.

Sebzelerde tüm gerekli besinler bulunuyor ve bu nedenle onlar bizim için önemliler. Patateste karbonhidrat, nohutta protein ve havuç ile fasulyelerde temel vitaminler ile lifler bol bulunuyorlar.

İkinci gün içerisinde hiç meyve yememeli, protein tüketmemeli, yağ kullanmamalı, karbonhidrat kaynaklarını kullanmamalı, süt ürünü tüketmemeli, su harici içeceklerden uzak durmalısınız.

Patates, lahana, marul, salatalık, soğan, havuç, brokoli, biber, karnabahar ve benzeri tüm sebzeleri tüketebilirsiniz.

3. Gün

Bugün hem sebze hem meyve yiyebilirsiniz ama sadece muz ve patatesten uzak durmanız gerekli. Bu ürünler hem lifler hem de temel gıdalar bakımından zenginler ve vücudunuza destek olacaklardır. Ayrıca yine bol su içmeyi unutmuyoruz.

Yağ, karbonhidratlı ürünler, süt ürünleri ve su harici içecekleri yine unutmuyoruz.

Karpuz, kavun, elma, portakal, şeftali, ananas, kivi, salatalık, havuç, marul, brokoli, pancar, karnabahar tüketebilirsiniz.

4. Gün

Muzu kaç gündür yiyemiyorduk ancak dördüncü günde artık gün boyunca toplamda sekiz adet muz yenilmesi öneriliyor. Büyük bir bardak sütü her öğünde tüketebilirsiniz.

Muz anında enerji verir ve pektin açısından zengin olduğundan sindirime destek olur. Ayrıca bol potasyumlu ancak az sodyumludurlar. Sütte ise kalsiyum ve potasyum bol bulunur.

Patatesten, muz harici meyvelerden, proteinlerden, yağlardan, karbonhidratlardan ve süt ile su harici içeceklerden uzak durmalısınız. 4. gün sizin için biraz zor geçebilir çünkü muz ve sütten oluşan bir diyet zaman zaman sıkıcı hale gelebiliyor. Bu nedenle bol bol su içmeli, dikkatinizi dağıtacak şeyler yapmalısınız.

5. Gün


Önceki günlerle karşılaştırdığımız zaman beşinci gün adeta bir ziyafet gibi kalıyor denilebilir. Bugün bir kase esmer pirinç yahut tavuk göğsü, balık gibi protein kaynaklarını tüketebilirsiniz. Ayrıca altı tane büyük domates tüketilmesi de öneriliyor. Ancak yemek yaparken yağı sadece çok az miktarda tüketmeniz gerekiyor. Bol proteinden dolayı vücudun ürik asit üretimi de yüksek olacaktır ve bu nedenle 15 bardak su içilmesi öneriliyor.

Patates ve tatlı patates, muz, kırmızı et, zeytinyağı harici yağlar, ekmek türevi karbonhidratlar, süt ürünleri ve su harici içecekler bugün yasak.

Esmer pirinçten bol bol kompleks karbonhidrat ve lif alabilirsiniz. Ayrıca sindirime de destek olur. Tavuk ve balık etinde ise kaliteli proteinler bulunur ve balıktaki omega-3 de vücut için gerekli yağ asitleri arasındadır. Domatesin yüksek lif oranı da sindirime destek olur.

Domates, havuç, fasulye, yoğurt, kinoa, esmer pirinç, tavuk göğsü, balık, soğan, salatalık, elma, kivi, şeftali ve portakal tüketebilirsiniz.

6. Gün

Altıncı günde herhangi bir tip sebzeyi istediğiniz kadar tüketebilirsiniz. Ayrıca esmer pirinç ve balık, tavuk göğsü gibi protein kaynakları da yine serbest ancak sebzeler gibi sınırsız değil.

Altıncı günde artık bir miktar kilo vermiş olmanız gerekiyor.

Bugün patatesten, mango, muz ve kirazdan, kırmızı etten, sağlıksız yağlardan, ekmek türevlerinden, süt ürünlerinden ve su harici içeceklerden uzak durmalısınız.

Fasulye, domates, salatalık, esmer pirinç, kinoa, tavuk göğsü, balık, mantar, mercimek, havuç ve pancar tüketebilirsiniz.

7. Gün

Diyetin son gününde bir porsiyon esmer pirinç ve sınırsız sebze tüketebilirsiniz. Ayrıca şeker eklenmemiş meyve suyu da her öğünle birlikte tüketilebilir.

Meyve suları toksinleri vücudunuzdan atacaktır ve besinlerin emilimini kolaylaştıracaktır.
Patates, muz, kiraz, mango, şeftali, et, mantar, fasulye, mercimek, sağlıksız yağlar, tahıl ürünleri, süt ürünleri ve su harici içeceklerden uzak durmalısınız.

Sebze salataları, elma suyu, salatalık suyu, portakal suyu, greyfurt suyu, havuç, pancar, esmer pirinç, kinoa, kivi tüketebilirsiniz.

Spor ve GM Diyeti

GM diyeti görebileceğiniz gibi besinleri bazı günler haricinde aşırı kısıtlayan bir diyet değil. Bu nedenle kalori alımı da çok düşük sayılmaz. Bunu dengeleyebilmek için spor yapmalısınız ancak bilhassa düşük kalorili günlerde çok ağır sporlardan da uzak durmanız gerekli. Sporla ve egzersizle desteklediğiniz zaman diyetin size verdiği gücü verimli şekilde değerlendirebilir ve sonucunda yağlarınızı yakmaya başlayabilirsiniz.
Spor olmadan uygulanacak olan bir GM diyetinin maalesef potansiyelini tam anlamda değerlendirmek mümkün olmayacaktır.

One thought on “GM diyeti ile 7 günde kilo verin

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

  1. Aysun dedi ki:

    Süper tam istediğim gibi bir diyet listesi deneyeceğim